ITALERI Ju-87 B2/R2 Stuka 1:72

За љубителите со дебели нерви и креативност во обликувањето на овие прекрасни модели.
For the creative fans with patience who build these magnificent models.
Post Reply
User avatar
nikolaterziski99
Падобранец
Падобранец
Posts: 8
Joined: 23 Dec 2023, 14:42
Location: Skopje
Contact:

ITALERI Ju-87 B2/R2 Stuka 1:72

Post by nikolaterziski99 »

Prvo neka vi e srekjna novata godina, srekjni praznici, se nadevam ubavo ste pominale za praznicive.

Eve go moeto novo proektce, maka iznamaciv na Stukava, sharite na kamuflazata probav da gi napravam so plastelin i uspea kolku tolku ali mi ostanaa parcinja od plastelin zalepeni na avionot, imav malce problem so stikerite i boite koi gi kupiv od italeri, ali se na se zadovolen sum.
Ve molam dajte mi nekoja kritika, kazete nekoj sovet vo vrska so boi i stikeri, pa i za drugo.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14436
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: ITALERI Ju-87 B2/R2 Stuka 1:72

Post by James »

Odlicno, bravos samo produzi. Pretpostavuem inspiracija ovde ti e Afrika Korps.
User avatar
nikolaterziski99
Падобранец
Падобранец
Posts: 8
Joined: 23 Dec 2023, 14:42
Location: Skopje
Contact:

Re: ITALERI Ju-87 B2/R2 Stuka 1:72

Post by nikolaterziski99 »

James wrote: 11 Jan 2024, 20:12 Odlicno, bravos samo produzi. Pretpostavuem inspiracija ovde ti e Afrika Korps.
Falaa ti, inace da imase poveke verzii za dizajnot na avionot vo kutijata, mene najmnogu mi se dopadna taa inspirirana od bitkata za Sirija 41va
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35633
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: ITALERI Ju-87 B2/R2 Stuka 1:72

Post by dragan_mig31 »

Ides u prava nasoka.Bitno e da ai svesen deka za da se stigne nekoe nivo treba mnogu rabota i mnogu posvetenost.Ne treba da ti e strav od eksperimentiranje makar i ja uniatil maketata na kraj.Ja bi ti preporacal da sednes malce na net da procotas kako se sklapa maketa i kako se sreduvaat spoevi i panelni linii.Isto taka kako se farba so cetka so akrili ili so uljani boi.Cakata e da se nanesat 3 4 tani sloevi i da ne se pokusava da se dlbie 100% pokrienost so 2 sloj kako ato si pokjsal ti.togas ke bide faebanjeto ekstremno grubo ko sto e na tvojava maketa.Isto taka bi ti prepracal da zemes saglma cetkici i potezite na cetkarenje uvek da ti se u isti smer.

Za da ti bide polesno za guglanje oznakite ne se stikeri nego se dekali.Stikeri se saavim treta stvar koja ne se upotrebue u hobivo.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
nikolaterziski99
Падобранец
Падобранец
Posts: 8
Joined: 23 Dec 2023, 14:42
Location: Skopje
Contact:

Re: ITALERI Ju-87 B2/R2 Stuka 1:72

Post by nikolaterziski99 »

dragan_mig31 wrote: 11 Jan 2024, 22:37 Ides u prava nasoka.Bitno e da ai svesen deka za da se stigne nekoe nivo treba mnogu rabota i mnogu posvetenost.Ne treba da ti e strav od eksperimentiranje makar i ja uniatil maketata na kraj.Ja bi ti preporacal da sednes malce na net da procotas kako se sklapa maketa i kako se sreduvaat spoevi i panelni linii.Isto taka kako se farba so cetka so akrili ili so uljani boi.Cakata e da se nanesat 3 4 tani sloevi i da ne se pokusava da se dlbie 100% pokrienost so 2 sloj kako ato si pokjsal ti.togas ke bide faebanjeto ekstremno grubo ko sto e na tvojava maketa.Isto taka bi ti prepracal da zemes saglma cetkici i potezite na cetkarenje uvek da ti se u isti smer.

Za da ti bide polesno za guglanje oznakite ne se stikeri nego se dekali.Stikeri se saavim treta stvar koja ne se upotrebue u hobivo.
Fala mnogu za sovetot, pretpostaviv deka pravam nekoi gluposti so boive, a i cekam da mi stignat nekoi alati i preparati od net i ne bev dovolno strpliv da gi pricekam za da ja dopravam maketata, sekako uste ucam i eksperimentiram so painting i decailing.
Fala ti uste ednas mi znacat kritikive mnogu
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest