Virtual Macedonian Airlines

Дискусии околу VATSIM мрежата. Се што не ви е јасно а сакате да го дознаете.
Discussions about the VATSIM network. Everything that you don't know but you are willing to find it out.
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Не знам дечкото што ја отвори темава го немам видено на форум веќе подолго време, изгледа се откажа од оваа замисла...
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Virtual Macedonian Airlines

Post by Angel Arnaudov »

nemam se otkazano ama sesija imav sea na faks, i bev zafaten malku poveke od voobicaeno, stranicata vo beta verzija e skoro gotova, kazete na koj da ja pratam za da mozeme da ja stavime na web...pozdrav
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Virtual Macedonian Airlines

Post by Scylla »

Angel Arnaudov wrote:nemam se otkazano ama sesija imav sea na faks, i bev zafaten malku poveke od voobicaeno, stranicata vo beta verzija e skoro gotova, kazete na koj da ja pratam za da mozeme da ja stavime na web...pozdrav
Стави ја во зип и прати ја на makedonska.avijacija majmunche gmail.com
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Virtual Macedonian Airlines

Post by Angel Arnaudov »

Shto napravi so web stranicata, ja uploadira li ili...kazi ako treba neshto da se dopravi ili...Pozdrav
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Работи ок, ако имаш некои измени слободно испрати ги да ги смениме.

http://virtual.avijacija.com.mk/
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Virtual Macedonian Airlines

Post by Angel Arnaudov »

A koga da se dogovorime da letame neshto nekoja relacija...aj da napravime neshto pozdrav..
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3197
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Post by Skopjeair »

Пробав да аплицирам за пилот, ама неке да ја прими. Не е направено тоа и кога ќе се пријавуваме?
User avatar
fly_macedonia
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 373
Joined: 04 Aug 2006, 19:09
Location: Скопје, Р. Македонија
Contact:

Post by fly_macedonia »

Страната е одлична за почеток, секоја чест.
Најважна работа е што не ми се допаѓа што е ставен Airbus 330 и некои линии што ги нема вистинскиот МАТ. Треба да се држиме до реалноста!!!

Сакам сите што се заинтересирани за членство во MAT VA да се пријават тука и да кажат кога ќе летаат и како ќе летаат за да има активна контрола тогаш. Ако ви треба помош околу рутите, само кажете ќе ви помогнам јас.

@Angel
Ти проработи ли squawk box-от, дали можеш да се приклучиш на мрежата?
Зачленете се на VATSIM
User avatar
Tito
Падобранец
Падобранец
Posts: 87
Joined: 19 Aug 2006, 21:04
Location: Скопје,Македонија
Contact:

Post by Tito »

Супер е направена страницата, само да ставите дел еден од каде што ке може да се симнат авионите.
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Јас не успевам исто така да се зачленам, меѓутоа ставете ме вие јер знаете дека сум ЗА.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Еве тек сега имав малце повеќе време да ја разгледам странава и да дадам малце критики... :twisted:

Се разбира дека критикиве не се лошонамерни, затоа што сепак мислам дека треба да се подобрат некои ситни грешки...

Еве вака:

-Текстот горе доле е добар, но треба да се обработи и да се исправи во еден дел на македонски литературен јазик.

-Сликите се катастрофа, на пример онаа слика од Z3-AAF покажува доле во десниот агол "OVERSPEED", што никако не го одобрувам така да остане.

-Ова со пилото мора да има најмалку 15 години исто така не го одобрувам, затоа што има и помали дечки кои летаат подобро и знаат подобро од постари како на пример јас...

-не ми се допаѓа да има авион кој го нема во МАТ.

-сликата од CRJ-то може да биде и наша слика, зошто таа да стои...

-графички текстот во делот за vatsim може да се среди на подобро и да се намести слика која ќе се гледа

-апликацијата може да тера и вака, не е нешто посебно, но не е ни лоша

-делот за фразеологија и навигација е ок доколку се гледаат сликите и да се стави повеќе материјал за фразеологијата.

-да се стави текст, инфо, карти за аеродромите од кои оперира МАТ виртуал

-линкови за симињање на авионите, софтверот, упатство за користење....

Јас сум на располагање да ви дадам доста фотки, материјали, фразеологија, инфо за аеродромите итн...

Поздрав
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Virtual Macedonian Airlines

Post by Angel Arnaudov »

i jas bi se soglasil deka e najnaj, no daj site koi sme angazirani vo ovoj proekt da se sobereme na skype, da napravime edna konferencija, i da kazeme shto kako ke bide za vo idnina..pozdrav i cekam odgovor
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
User avatar
POPO
Падобранец
Падобранец
Posts: 129
Joined: 16 Mar 2007, 21:22
Location: MIA
Contact:

Post by POPO »

До кај сте со овај проект?
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3197
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Post by Skopjeair »

МАТ Виртуал функционира . . . .

http://virtual.avijacija.com.mk
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
Igor Sivevski
Падобранец
Падобранец
Posts: 18
Joined: 05 Aug 2008, 23:28
Contact:

???

Post by Igor Sivevski »

Decki,od poodamna ja sledam stranata na makedonska avijacija i forumot,no sega se zacleniv oficijalno,i naletav na temava za Virtual MAT airlines.Posledniot post veli deka stranata funkcionira,no nisto za zal.Izgleda propadnal proektov.Iako dosta docna se vklucuvam vo ovaa diskusija, sakam da kazam deka idejata bese fascinantna,prosto kazano-fantazija,i ne znam zosto propadnala ako veke postoela.Zosto morame nie vo Mk da bideme polsedni vo se ?Ja koristam VATSIM mrezata ,i dosega nikogas ne sum videl nikoj na aerodromot vo Skopje.Skroz e prazen,nema ni ATC ni piloti,nisto.Kako onoj filmot so Langolirite ako se sekavate,sve umreno.Dali ima voopsto nekoj od Makedonija sto go koristi Vatsim?Iako Virtual airlines ne funkcionira ,barem nekako da se zaclenvme na Vatsim,i da ima nekoj nastan so ke se odviva 1 mesecno barem,i da idat piloti od sekade,da zivni aerodromot!
Kako sto rekov,docna se vklucuvam vo diskusijata ,izgleda e zaboraveno odamna se,no barem gi kazav moite dilemi.Se nadevam ke se najdi nekoj da odgovori.

Pozdrav
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Re: ???

Post by Angel Arnaudov »

Igor Sivevski wrote:Decki,od poodamna ja sledam stranata na makedonska avijacija i forumot,no sega se zacleniv oficijalno,i naletav na temava za Virtual MAT airlines.Posledniot post veli deka stranata funkcionira,no nisto za zal.Izgleda propadnal proektov.Iako dosta docna se vklucuvam vo ovaa diskusija, sakam da kazam deka idejata bese fascinantna,prosto kazano-fantazija,i ne znam zosto propadnala ako veke postoela.Zosto morame nie vo Mk da bideme polsedni vo se ?Ja koristam VATSIM mrezata ,i dosega nikogas ne sum videl nikoj na aerodromot vo Skopje.Skroz e prazen,nema ni ATC ni piloti,nisto.Kako onoj filmot so Langolirite ako se sekavate,sve umreno.Dali ima voopsto nekoj od Makedonija sto go koristi Vatsim?Iako Virtual airlines ne funkcionira ,barem nekako da se zaclenvme na Vatsim,i da ima nekoj nastan so ke se odviva 1 mesecno barem,i da idat piloti od sekade,da zivni aerodromot!
Kako sto rekov,docna se vklucuvam vo diskusijata ,izgleda e zaboraveno odamna se,no barem gi kazav moite dilemi.Se nadevam ke se najdi nekoj da odgovori.

Pozdrav
Zdravo!
Dobro e toa shto se interesiras za MAT Virtual, inicijativata bese napravena pred nekoi 1 - 2 godini mislam :D, ama se ostana na inicijativa, bidejki nema dovolen broj na ljuge koi sakaat i mozat da se vklucat vo ovoj proekt. Jas rekov deka ako nema minimum 15 - 20 dusi koi bi zele aktivno ucestvo vo proektot, nema nishto da bide od MAT Virtual. Jas sum bil za taa ideja otsekogas, no bidejki nema mnogu zainteresirani momentalno vozam so AI Traffic, i kolku tolku pak ima nekoj feeling za simulacija. Clen sum i na VATSIM ama nemam letano online veke podolgo vreme. Neznam shto da ti kazam...ako znaes ti barem ushte nekoj tvoj prijatel shto se zanimavaat so FS, moze da pokrenime povtorna inicjalitva i da napravime lista tuka kolku ne ima otprilika pa da vidime shto moze da napravime. Pozdrav
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
User avatar
Igor Sivevski
Падобранец
Падобранец
Posts: 18
Joined: 05 Aug 2008, 23:28
Contact:

Post by Igor Sivevski »

Blagodaram na odgovorot.Prijatel neam nikoj so koristi FS,dosega nieden takov ne sum sretnal ,a i tie so gi znam mislat deka sum obolen sto sum letal na kompjuter.!
Nema vrska,ne znam prethodno kolku bile zainteresirani,ama sega ima eden poveke :D ,heh,pa mozi za nekoja godina ke ima dovolno zainteresirani.
Inaku od Vatsim ocekuvav poveke,ocekuvav polni aerodromi,no ne e bas taka.Kako so gledam vo najfrekfentnite casovi na najgolemite aerodromi nema poveke od 15 avioni,barem dosega sto sum zabelezal.Ke moram da go zemam AI traffic.

Pozdrav
User avatar
cyber fulkrum
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 341
Joined: 01 Oct 2006, 02:42
Location: Belgrad
Contact:

Post by cyber fulkrum »

Zalosno!
[img]http://www.imagesforme.com/upload/333cb403.gif[/img]

http://otpisani.niceboard.com/index.htm
User avatar
Kiko
Падобранец
Падобранец
Posts: 48
Joined: 15 Jun 2008, 19:23
Location: Prilep
Contact:

Post by Kiko »

Здраво
можи некој да кажи што точно се внесува во контрол панелот за да се приклучам во ватсим мрежата, нешто гледав на youtube ама немие докрај јасно не се разбира добро а и мојот англиски не е на завидно ниво.
Поздрав
User avatar
Z3-MAK
Падобранец
Падобранец
Posts: 56
Joined: 04 May 2008, 13:19
Contact:

Re: ???

Post by Z3-MAK »

Igor Sivevski wrote:Ja koristam VATSIM mrezata ,i dosega nikogas ne sum videl nikoj na aerodromot vo Skopje.Skroz e prazen,nema ni ATC ni piloti,nisto.Dali ima voopsto nekoj od Makedonija sto go koristi Vatsim?


Pozdrav
Јас сум член на VATSIM и можда не секојдневно, ама почесто сум online. Не знam пак зошто не сум те видел некогаш online. Често проверувам кој лета на аеродромиве наши на www.vataware.com

И имам еден предлог:
Ај да организираме некој ден еден event на VATSIM, сите македонски пилоти, ако не летаме, барем да се појавиме на LWSK, да се пребројме:)
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests