Македонски пилоти на Ватсим

Дискусии околу VATSIM мрежата. Се што не ви е јасно а сакате да го дознаете.
Discussions about the VATSIM network. Everything that you don't know but you are willing to find it out.
Post Reply
User avatar
Miki
Падобранец
Падобранец
Posts: 23
Joined: 15 May 2007, 11:46
Location: Germanija
Contact:

Македонски пилоти на Ватсим

Post by Miki »

hmm....
Zdravo,
Evo jas sum clen na VATSIM veke 6 meseci. Letam cesto vo mreza i mnogu sum srecen sto pocnav da letam na VATSIM posto moeto hobby mozam da go prakticiram vo mnogu realni uslovi.Letam cesto Skopje-Belgrad, Ohrid-Belgrad i obratno, no nikogas ne sum doziveal da ima kontolor vo kulite na makedonskite aerodromi.Dali voopsto imame kontrolori ??? Kolku piloti imame ? (sum prael muabet so eden mk-pilot ama izgleda samo toj e na VATSIM) Dali voopsto postoj MACVACC? I zasto nemozam da se zaclenam vo MAT virtual? Znam mnogu prasanja odednas ama se nadevam deka ke mi gi odgovorite.
POZDRAV
User avatar
fly_macedonia
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 373
Joined: 04 Aug 2006, 19:09
Location: Скопје, Р. Македонија
Contact:

Post by fly_macedonia »

Епа на почеток да ти кажам дека ми е многу мило што има заинтересиран некој од кај нас за летање. Јас сум единствен член со овластување да бидам контролор на VATSIM од Македонија (мојот VATSIM ID: 955799). За жал MacVACC не постои, не е ниту на неофицијалната листа на виртуелни контролни центри, тоа за сега е само желба на неколку ентузијасти (затоа мислам дека ќе сфатиш дека не вреди да се прави веб сајт за центарот, МАТ виртуал кој е далеку од готов сајт а и не е моја надележност не е во функција итн.) Едноставно овде важи непишаното правило, колку членови толку музика (полесно, подобро и пореално) за сите. Мене кога ми беше најинтересно да контролирам порано останував многу многу време да контролирам, но не се исплатеше (денеска да се приклучам ненајавено и да останам 4-5 саати ако нема никој од кај нас да лета ќе имам максимум 5-6 прелети и премија ќе биде ако некој лета до Скопје или Охрид). Едноставно таквата ситуација ме натера искрено да одам многу ретко на контрола и тоа само ако по потреба ако некој член се пријави да сака да лета. Инаку, верувај дека јас би бил најсреќен и би дал се од себе за да се организираме да направиме добар виртуелен центар и пропратно со тоа МАТ виртуал. Ако сакаш да леташ а јас да те контролирам некој ден можеш слободно да ме побараш на skype или msn да се договориме кога и како. Поздрав
Зачленете се на VATSIM
User avatar
Miki
Падобранец
Падобранец
Posts: 23
Joined: 15 May 2007, 11:46
Location: Germanija
Contact:

Post by Miki »

Da vo pravo si na koj mu se sedi vo kula koga vo 5-6 casa ke preletaat 5-6 avioni :? To bi bilo isto kako nie Piloti da letame so mala ili bez ic ATC...dosada ziva....ne e to idejata na VATSIM.Jas neznam kako zemja naprimer kako crnagora , koja e mnogu pomala od Makedonija ima mnogu poveke organizirani kontrolori i piloti....toa e zalosno.Ako sporedam kolku clena ima sajtov i kolku piloti i kontrolori imame..... toa e isto zalosno. Se nadevam deka vo narednive meseci ke unapredime vo gradenje na MacVACC i na virtual MAT. Jas sum dostapen za site vas koj sto imet zelba da se zaclenat na VATSIM(iako ne sum uste tolku iskusen).
Jovan jas vo sabota letam za mk(realno :D ) na relacija Frankfurt-Ljubljana-Ohrid, pa bi bilo super toj let da go izvedam unapred virtualno....ako imas vreme vo sabota da bides vo kulata na Skopje....bi bilo super...ama ke te konstatiram pak do sabota na mesenger za podetalni informacii.
Fala mnogu za odgovorot i samo napred .... :D
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest