Македонски виртуелен контролен центар MacVACC

Дискусии околу VATSIM мрежата. Се што не ви е јасно а сакате да го дознаете.
Discussions about the VATSIM network. Everything that you don't know but you are willing to find it out.
Post Reply
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Македонски виртуелен контролен центар MacVACC

Post by avijacijamk »

Eve ja novata web strana na makedonskata kontrola na letanje na VATSIM.

http://www.codevision.info/macvacc/

Vo slucaj nekoj da e zainteresiran za da ni se prikluci na VATSIM, slobodno neka me kontaktira za se sto go interesira.
User avatar
fly_macedonia
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 373
Joined: 04 Aug 2006, 19:09
Location: Скопје, Р. Македонија
Contact:

Post by fly_macedonia »

Еве малку јас да ви објаснам за се ова

VATSIM е virtual air traffic simulation, светска мрежа за симулирање виртуелен воздушен сообраќај. Ако сте пилот или контролор, или ентузијаст, или ако не знаете ништо за тоа а сакате да научите, само напишете пост тука, да ни дадете до знаење дека сте заинтересирани и ние ќе се погрижиме за понатаму.
Се што ви треба за да бидете во VATSIM е Microsoft Flight Simulator 2002 или 2004 (за пилоти) и интернет приклучок. За контролори има посебен програм кој е бесплатен, исто така и другиот потребен софтвер е бесплатен. Всушност се е БЕСПЛАТНО.
Таму се симулира воздушен сообраќак на највисоко ниво, со сите стандарди, правила и процедури, но тоа не треба да ве одврати доколку имате желба бидејќи има многу материјал од кој можете да научите.
Ај да не филозофирам премногу, ако има заинтересирани, нека пишат тука, ќе им објасниме подобро.
Исто така, видете го и веб сајтот, на кој се работи од неодамна и е сеуште во рана фаза. :D
Зачленете се на VATSIM
User avatar
P.Overdrive
Падобранец
Падобранец
Posts: 1
Joined: 06 Aug 2006, 14:57
Location: Скопје
Contact:

Post by P.Overdrive »

Еве јас сум заинтересиран (=
Имам FS2004, треба да симнам уште некое програмче?
Што се` треба да правам? Што треба да читам? Итн итн.. (=

Се надевам не треба оригинална верзија од играта..
User avatar
fly_macedonia
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 373
Joined: 04 Aug 2006, 19:09
Location: Скопје, Р. Македонија
Contact:

Post by fly_macedonia »

P.Overdrive баш ми е мило што си заинтересиран 8)

Еве, види за што се работи од официјалната страна на VATSIM: http://vatsim.net/
Таму треба да се регистрираш прво, ама немој сеуште, не брзај ќе ти пратам на private адреси од мене и avijacijamk од skype i msn да ти објасниме подетално.
Не се секирај, нема потреба од оригиналната верзија на играта. Треба да се симне едно програмче SquawkBox 3 кое можеш да го најдеш овде http://www.codevision.info/macvacc/?cmd=dl
За материјалите исто така ќе ти објасниме понатака подетално, само сега за сега можеш да ги разгледаш обичниот тренинг што го има во Flight Simulator 2004, исто и learning center-от таму. Исто така, треба да го симнеш Pilot Handbook-от од овој линк од виртуелниот контролен центар на СЦГ http://www.scgvacc.net/?go=td

Еве сега ќе ти пратам контакти на private, поздрав
Зачленете се на VATSIM
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Иако не се знаеме, сакам да ти посакам добредојде во нашиов форум и посебно на нашето виртуелно небо. Можеби на почетокот нема да ти изгледа лесно, но немој да се откажуваш нема да веруваш колку е слично се правото летање.
User avatar
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 16:49
Location: Скопје - Македонија
Contact:

Post by igor_mk »

Абе и јас сум заинтересиран ама немам ништо од овие програми ќе може ли да ми пишете што и од каде да симнам и што уште треба да направам за да можам и јас да се приклучам на VATSIM.
User avatar
fly_macedonia
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 373
Joined: 04 Aug 2006, 19:09
Location: Скопје, Р. Македонија
Contact:

Post by fly_macedonia »

Прво треба да го најдеш flight simulatorot (Flight Simulator 2004 - Century of Flight), пробај да го најдеш, да го купиш или да го земеш од некој, ако не, има и на интернет преку peer-to-peer програми (Morpheus, Lime Wire), само да знаеш дека е околу 2GB па ако ти се симнува толку... :lol:
Прво тоа најди го и види дали ќе те заинтересира, другото е лесно (зачленување, инсталирање на додатни програми - се е бесплатно). Се надевам ќе те заинтересира 8) 8) 8)

avijacijamk го има симулаторот, па може и со него некако да се договориш :P
Зачленете се на VATSIM
User avatar
Mad Scientist
On the mike at 120.3
On the mike at 120.3
Posts: 773
Joined: 05 Oct 2006, 18:42
Contact:

Post by Mad Scientist »

Јас у принцип можам да ббидам и едно и друго иако по професија сум контролор. Со FS сум од неговата верзија 5 па навака (некои 5 години) па и на тоа поле сум вешт. Само уште да наведете кој е програмот што ми треба за улога на контролор. Исто така приметив дека серверот не работи и не прима нов персонал во моментов. Поздрав
[color=blue]No good deed remains unpunished.[/color]

Нормален текст - Пишува љубител на авијација
[b][i][color=red]Здебелен црвен и искосен текст - Пишува модератор[/b][/i][/color]
User avatar
cyber fulkrum
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 341
Joined: 01 Oct 2006, 02:42
Location: Belgrad
Contact:

Post by cyber fulkrum »

Predlog.U okviru ovog foruma otvoriti skolu virtuelnog letenja na makedonskom jeziku.Kroz koju bi u slici i reci dali sve elemente od instalacije FS i ostalih dodataka kao i osnove teorije letenja.

Alternativno kasnije uraditi isto i na macvacc.
[img]http://www.imagesforme.com/upload/333cb403.gif[/img]

http://otpisani.niceboard.com/index.htm
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Добра идеја, али малце ќе се стрпиме за да видиме колку ќе има заинтересирани, иначе ја сум главен за тренинг, па имам во план да направиме нешто... Поздрав
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
cyber fulkrum
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 341
Joined: 01 Oct 2006, 02:42
Location: Belgrad
Contact:

Post by cyber fulkrum »

Svaki pocetak je tezak. :bravo:

Ajde da formirame Makedonsku akro grupu sa G-4 :roll:
[img]http://www.imagesforme.com/upload/333cb403.gif[/img]

http://otpisani.niceboard.com/index.htm
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Неможе македонска, може екс-ју... поинтересно би било, :wink:
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
ScarfaceMkd
Падобранец
Падобранец
Posts: 7
Joined: 21 Dec 2006, 10:28
Contact:

MacVACC

Post by ScarfaceMkd »

Eve i jas sum zainteresiran. Ali kako sto primetiv stranata na MacVACC ne raboti t.e. raboti samo glavnata strana i nisto drugo. Inace veke sum zaclenet vo VATSIM i imam pominato nekolku casa letanje. So ogled na toa deka ne sum igral odamna Flight Simulator ke treba da se podsetam na nekoj raboti.

POZDRAV
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Добро ни дојде на форум!!! Доколку треба било каква помош во врска со летање на vatsim слободно кажувај...
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
ScarfaceMkd
Падобранец
Падобранец
Posts: 7
Joined: 21 Dec 2006, 10:28
Contact:

MacVACC

Post by ScarfaceMkd »

Sakam da prasam koga ke bide sajtot na MacVACC funkcionalen i koga ke moze da se zaclenam tamu :?: :?: :?:
User avatar
cyber fulkrum
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 341
Joined: 01 Oct 2006, 02:42
Location: Belgrad
Contact:

Post by cyber fulkrum »

avijacijamk wrote:Неможе македонска, може екс-ју... поинтересно би било, :wink:
Treba prvo uvezbati grupno letenje u simulatoru,to vec Srbi i Hrvati rade
pa odnda predloziti EX-YU Grupu.
[img]http://www.imagesforme.com/upload/333cb403.gif[/img]

http://otpisani.niceboard.com/index.htm
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Имам тренажа не е проблем, хехе.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
DZOLE
Падобранец
Падобранец
Posts: 8
Joined: 06 Jan 2007, 02:06
Location: Охрид
Contact:

Post by DZOLE »

и јас сум заинтересиран. го имам симулаторот FS2004 и имам постојан интернет. ако можит да ми објасните шо све тербит да напрам.
User avatar
fly_macedonia
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 373
Joined: 04 Aug 2006, 19:09
Location: Скопје, Р. Македонија
Contact:

Post by fly_macedonia »

Еве најпрво ќе треба да се регистрираш овде http://vatsim.net во делот Member Services - Join Now (имај на ум дека e-mail адресата со која ќе се регистрираш не смее да биде бесплатна (yahoo, hotmail...), ако немаш таква адреса можеш да направиш бесплатно на http://mt.com.mk
Потоа од истата страна на VATSIM можеш да симнеш потребен software за да леташ во мрежата преку Pilot Resources - Pilot Software. Од тука потребно е да симнеш и инсталираш: SquawkBox 3.1.0 for FS2002 and FS2004 (ова ти е единствен software потребен за приклучување а има уште многу додатни за разни функции), но уште нешто потребно ќе ти биде да одиш во истиот оддел во Updated Navigation Data courtesy of NAVData-Homepage for Flight-Simulators и да направиш update на навигациските податоци (бидејќи во default Flight Simulator-от се доста застарени). Пробај го се ова, види дали ќе можеш да се приклучиш, ако има било каков проблем во постапката пиши тука не се откажувај и кога ќе се приклучиш ќе се договориме еднаш да се состанеме на Петровец да направиме некој лет.

Поздрав!!!
Зачленете се на VATSIM
User avatar
DZOLE
Падобранец
Падобранец
Posts: 8
Joined: 06 Jan 2007, 02:06
Location: Охрид
Contact:

Post by DZOLE »

:?: абе неможам да напрам имеил на mt.com.mk а пробав со имеил од јаху и ми викат тој е бесплатен имеил неможело со него. кажви шо да прам??? :?:
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest