Virtual Macedonian Airlines 2 обид

Дискусии околу VATSIM мрежата. Се што не ви е јасно а сакате да го дознаете.
Discussions about the VATSIM network. Everything that you don't know but you are willing to find it out.
Post Reply
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Virtual Macedonian Airlines 2 обид

Post by Angel Arnaudov »

Aj gledam deka ima ili nema povtorno interes za voveduvanje na MAT Virtual. Pa jas sum tuka povtorno so nekakva pomos samo bi sakal da se ispolni eden uslov:

- Da ima 15 ljuge minimum shto se spremni da odvojuvaat nekoi 3 - 4 saati barem 2 - 3 pati nedelno, pa soobrakajot da tece normalno.

zoshto ne e dobro samo da ima nekoi 3 - 4 ljuge, idejata nema da pomine....a nitu pak ke ima dovolno soobrakaj..shto krajno e nemotiviracki za pilotite....Pozdrav i cekam odgovor...Ako ima 15 ljuge minimum, se soglasuvam da napravime i profesionalna web stranica...kolku tolku mozam da napravam neshto takvo vo ASP.NET. Tuku prvo ajde da se soberime da vidime so kolku sme...pa posle ke vidime shto ke pravime. Pozdrav
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
User avatar
Tito
Падобранец
Падобранец
Posts: 87
Joined: 19 Aug 2006, 21:04
Location: Скопје,Македонија
Contact:

Post by Tito »

Јас прв ке се пријавам за пилот! Само ако биде се добро организирано и се биде како што треба.
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Post by Angel Arnaudov »

Tito wrote:Јас прв ке се пријавам за пилот! Само ако биде се добро организирано и се биде како што треба.
Aj pisi mi privatna poraka, ako imas MSN ili skype za pobrz kontakt. Pa da vidime i kako mozes da pomognes na MAT Virtual, ako si zainteresiran. Plus ako znaes nekoj drug shto isto taka saka da se zanimava so ova rabota, slobodno informraj go za ovaa inicijativa. Pozdrav
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
User avatar
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 16:49
Location: Скопје - Македонија
Contact:

Post by igor_mk »

И јас сум за. Нов сум во мрежата на VATSIM но што можам доколку нешто треба ќе направам за да профункционира МАТ Virtual.
Kolku poveke stari idei imas tolku poveke novi ke mozes da sozdades.
User avatar
Miki
Падобранец
Падобранец
Posts: 23
Joined: 15 May 2007, 11:46
Location: Germanija
Contact:

Post by Miki »

Jas sum veke 3/4 godina na VATSIM i gord sum sto vo izminative 2 meseci pocna pak da ima sobrakaj(barem malce) kaj nas blagodarenie na Jovan . So jovan, kojsto e na LWSS_CTR pozicija se trudime da rekrutirame clenovi za VATSIM pa i sega toj ima odobrenie da vospostavi MacVacc. Ama gabe e to ako nemat barem 10-15 aktivni piloti.Momentalno Jovan i jas go obucuvame na Igor i morat da go pofalam...mnogu vreme investirat vo ucenjeto ama se isplakat kako sto gledam jas. Znaci dobra ideja Angel ama treba PILOTI pa ako imat i zainteresirani za Kontrolori.
Ako imate prasanja vo vrska so VATSIM slobodno prasajte Miki_Stevoski@hotmail.de MSN-addy.
pozdrav
User avatar
fly_macedonia
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 373
Joined: 04 Aug 2006, 19:09
Location: Скопје, Р. Македонија
Contact:

Post by fly_macedonia »

Еве како што ви ветив, направив за сега дел од тренинг процедурата за пилотите и идните пилоти на MAT virtual airlines.

1. Административни работи: зачленување, инсталирање на потребни програми, симнување карти, важни линкови до веб-страни
2. Groung school: работа со squawk box, пишување flight plan, избирање авион, callsign, фразеологија, радио комуникација, запознавање со потребите на различните видови летови, разбирање METAR, ATIS, што е VMC (visual meteorological conditions) и IMC (instrument meteorological conditions)
3. Летање VFR школски кругови
4. Checkride 1
5. Летање VFR со влез и излез од аеродромска зона CTR, радарска и процедурална контрола
6. Checkride 2

Нема задолжителни часови на летање за да се напредне во тренинг процедурата, туку секој ќе има пристап до тренинг материјалот кој ќе се прави во иднина, секој сам ќе си го одреди темпото на учење и сам ќе одлучи кога ќе биде спремен за да му се направи проверка на способностите. СИТЕ пилоти ќе мораат да ги извршат СИТЕ потребни проверки. Проверките ќе се вршат од страна на најспособните и најискусните членови.

Давајте мислења, препораки, критики...
Зачленете се на VATSIM
User avatar
Tito
Падобранец
Падобранец
Posts: 87
Joined: 19 Aug 2006, 21:04
Location: Скопје,Македонија
Contact:

Post by Tito »

fly_macedonia wrote:Еве како што ви ветив, направив за сега дел од тренинг процедурата за пилотите и идните пилоти на MAT virtual airlines.

1. Административни работи: зачленување, инсталирање на потребни програми, симнување карти, важни линкови до веб-страни
2. Groung school: работа со squawk box, пишување flight plan, избирање авион, callsign, фразеологија, радио комуникација, запознавање со потребите на различните видови летови, разбирање METAR, ATIS, што е VMC (visual meteorological conditions) и IMC (instrument meteorological conditions)
3. Летање VFR школски кругови
4. Checkride 1
5. Летање VFR со влез и излез од аеродромска зона CTR, радарска и процедурална контрола
6. Checkride 2

Нема задолжителни часови на летање за да се напредне во тренинг процедурата, туку секој ќе има пристап до тренинг материјалот кој ќе се прави во иднина, секој сам ќе си го одреди темпото на учење и сам ќе одлучи кога ќе биде спремен за да му се направи проверка на способностите. СИТЕ пилоти ќе мораат да ги извршат СИТЕ потребни проверки. Проверките ќе се вршат од страна на најспособните и најискусните членови.

Давајте мислења, препораки, критики...
Супер е направено!
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9729
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Post by Bobo »

ja sum za
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Post by Angel Arnaudov »

ajde i jas eve se vrativ od patuvanje...bev za polska do deneska...od denes sum sloboden posle rabota, da se koncentritam na MAT Virtual. Dajte da se najdeme vecer na skype, pa da vidime sho kako ke prodolzime, pozdrav
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Малку оф топик,

Ангел, каде беше во Полска? И јас денес се вратив од таму.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Post by Angel Arnaudov »

Bev vo Krakow i Katowice. Letav prv pat so low cast carrier do tamu od Eindhoven, i za 40 evra povratna karta....navistina dobiv dobra usluga, i zaviden let. Ti kade bese? Pozdrav
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Post by Angel Arnaudov »

Ajde vecerva site da se sobereme, i da imame sostanok na skype ili msn, pishete koj e sloboden okolu 9, 10 casot, pa da vidime shto kako ke prodolzime vo idnina. Pisete koj moze da dojde, Pozdrav
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
User avatar
Tito
Падобранец
Падобранец
Posts: 87
Joined: 19 Aug 2006, 21:04
Location: Скопје,Македонија
Contact:

Post by Tito »

Angel Arnaudov wrote:Ajde vecerva site da se sobereme, i da imame sostanok na skype ili msn, pishete koj e sloboden okolu 9, 10 casot, pa da vidime shto kako ke prodolzime vo idnina. Pisete koj moze da dojde, Pozdrav
Јас ке бидам на Skype накај 9.
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Post by Angel Arnaudov »

aj nekoj ako moze neka napise FAQ i neka pripremi neshto kako training center za novi piloti, neka bidat vo word format, pa da gi kopiram samo posle za na web. pozdrav
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Post by Angel Arnaudov »

eve vi prva slika kako treba da izgleda stranicata...toa e sraboteno deneska od sabajle...rabotata prodolzuva...se nadevam na pomos vo bliska idnina od nekoj. Pozdrav

Image
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9729
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Post by Bobo »

od mene imas :)))
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Post by Angel Arnaudov »

Raboti li nekoj na dokumentacija za oddelot za novi piloti, frazeologija, trening centar?? Ako moze nekoj neka prevede neshto od angliski na makedonski i da mi go prati....pa da mozam da go stavam na web. pozdrav
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9729
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Post by Bobo »

i do kaj e so mat virtual 2?ili pak niso?
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests