Иницијатива за MacVacc

Дискусии околу VATSIM мрежата. Се што не ви е јасно а сакате да го дознаете.
Discussions about the VATSIM network. Everything that you don't know but you are willing to find it out.
MK SU-25
Морнарички пилот
Морнарички пилот
Posts: 973
Joined: 09 Feb 2009, 21:57
Contact:

Re: Иницијатива за MacVacc

Post by MK SU-25 »

Здраво дечки, јас имам доста време поминато на симулатор уште од времето кога нов беше FS2000, па се до ден денес. Моментално летам на FS2004. Колку часови имам поминато на симулатор незнам, ама знам дека се многу. Јас би сакал да летам на виртуелното небо, сум се интересирал, ама не сум се логирал сеуште затоа што сето тоа ми изгледа доста сложено, не во аспект на летање, туку во аспект на логирање, податоци, формалности и останати 300 чуда. Е сега дајте ми малку инструкции затоа што немам искуство со онлајн летање. Еве можете да сметате на мене како виртуелен пилот на Боинг 737. Инаку според мене потенцијалната авиокомпанија треба да го носи името не MAT Airways, туку Macedonian Airlines, затоа што MAT Airways е новата авиокомпанија која што воопшто нема врска со стариот МАТ кој леташе долги години од 1994 до 2009, па така, би требало да ја одржиме таа стара компанија во виртуелниот свет, ако веќе истата не се одржа во реалниот.

Поздрав :D

пс. предмалку тукушто го завршив IFR летот LYBE-LJLJ (Белград- Љубљана)
Amat Victoria Curam
User avatar
kapetan_filip
Падобранец
Падобранец
Posts: 142
Joined: 08 Feb 2009, 16:03
Location: Skopje
Contact:

Re: Иницијатива за MacVacc

Post by kapetan_filip »

Здраво,
Вака Прво што треба да направиш е да се регистрираш на ВАТСИМ (http://cert.vatsim.net/vatsimnet/signup.html" onclick="window.open(this.href);return false;). Потоа ќе треба да димнес еден од овие програми Squawkbox или FSINN (инсталациите од овие програми можеш да ги најдеш на вебстраната на нашиот vACC fyrom.vateud.net. И тоа ти е тоа основното. Се понатаму се addons (како авиони, аеродроми итн). Доколку имаш прашања можеш да ме контактираш на MSN filip_markoski@hotmail.com или Skype filip.markoski/markoski3 ( двата ги користам).

П.С. MAT Airways избрав од чиста причина затоа што сега таа е активна.
Filip Markoski | MACvACC director (director@macvacc.org) | AirMak VA CEO
MK SU-25
Морнарички пилот
Морнарички пилот
Posts: 973
Joined: 09 Feb 2009, 21:57
Contact:

Re: Иницијатива за MacVacc

Post by MK SU-25 »

Имам SquawkBox 3, треба да го инсталирам само. За регристирање ќе видам денеска покасно, а за авиокомпанијава ако нека биде и MAT Airways. Текстура направи за MAT Airways баш како што е сега? Kon Tiki Sky?

Поздрав
Amat Victoria Curam
User avatar
Z3-MAK
Падобранец
Падобранец
Posts: 56
Joined: 04 May 2008, 13:19
Contact:

Re: Иницијатива за MacVacc

Post by Z3-MAK »

SqawkBox 4 има. Преземи го од тука
http://www.nickwhittome.com/SB3/release ... 4setup.zip" onclick="window.open(this.href);return false;
MK SU-25
Морнарички пилот
Морнарички пилот
Posts: 973
Joined: 09 Feb 2009, 21:57
Contact:

Re: Иницијатива за MacVacc

Post by MK SU-25 »

Z3-MAK wrote:SqawkBox 4 има. Преземи го од тука
http://www.nickwhittome.com/SB3/release ... 4setup.zip" onclick="window.open(this.href);return false;
Фала, тукушто го превземав и го исталирав. Инаку има и дргу програм FSInn, тој подобар ли е?
Amat Victoria Curam
User avatar
Z3-MAK
Падобранец
Падобранец
Posts: 56
Joined: 04 May 2008, 13:19
Contact:

Re: Иницијатива за MacVacc

Post by Z3-MAK »

Тука се негде и двата се добри, само Sqwawkbox е поедноставен за работа, ти го препорачувам овој.
MK SU-25
Морнарички пилот
Морнарички пилот
Posts: 973
Joined: 09 Feb 2009, 21:57
Contact:

Re: Иницијатива за MacVacc

Post by MK SU-25 »

Z3-MAK wrote:Тука се негде и двата се добри, само Sqwawkbox е поедноставен за работа, ти го препорачувам овој.
Епа тогаш добро. Сега уште некој да ми појсни околу формалностите пред летање па да го пробам и онлајн.
Amat Victoria Curam
User avatar
kapetan_filip
Падобранец
Падобранец
Posts: 142
Joined: 08 Feb 2009, 16:03
Location: Skopje
Contact:

Re: Иницијатива за MacVacc

Post by kapetan_filip »

Регистрирај се на fyrom.vateud.net/forum (прво прочитај го правилото за регистрирање). Тука ќе можеш да најдеш се поврзано за MAT Airways и MACvACC
Filip Markoski | MACvACC director (director@macvacc.org) | AirMak VA CEO
MK SU-25
Морнарички пилот
Морнарички пилот
Posts: 973
Joined: 09 Feb 2009, 21:57
Contact:

Re: Иницијатива за MacVacc

Post by MK SU-25 »

kapetan_filip wrote:Регистрирај се на fyrom.vateud.net/forum (прво прочитај го правилото за регистрирање). Тука ќе можеш да најдеш се поврзано за MAT Airways и MACvACC
Се регистрирав, чекам админот да одобри. :D
Amat Victoria Curam
User avatar
kapetan_filip
Падобранец
Падобранец
Posts: 142
Joined: 08 Feb 2009, 16:03
Location: Skopje
Contact:

Re: Иницијатива за MacVacc

Post by kapetan_filip »

Сега ќе ти одобрам. Јас сум админот :D
Filip Markoski | MACvACC director (director@macvacc.org) | AirMak VA CEO
User avatar
kapetan_filip
Падобранец
Падобранец
Posts: 142
Joined: 08 Feb 2009, 16:03
Location: Skopje
Contact:

Re: Иницијатива за MacVacc

Post by kapetan_filip »

fyrom.vateud.net naskoro ke ima nov dizajn. Isto taka bi ve zamolil i da se registrirate na fyrom.vateud.net/smf
Filip Markoski | MACvACC director (director@macvacc.org) | AirMak VA CEO
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Иницијатива за MacVacc

Post by AlexGreat »

Zosto FYROM?
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Re: Иницијатива за MacVacc

Post by KVARK »

kapetan_filip wrote:fyrom.vateud.net naskoro ke ima nov dizajn. Isto taka bi ve zamolil i da se registrirate na fyrom.vateud.net/smf


Другар, мене би ми било срам и под честа да помислам вакво нешто, а камо ли да се регистрирам на таква страна... :(

Треба да се изборите да се промени URL-то... Борбата за името се добива во мали битки...
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
kapetan_filip
Падобранец
Падобранец
Posts: 142
Joined: 08 Feb 2009, 16:03
Location: Skopje
Contact:

Re: Иницијатива за MacVacc

Post by kapetan_filip »

Pazi imame dozvola da registrirame URL so macvacc. Ali ne sum vo mozost toa da go napravam. Dokolku e nekoj vo moznost slobodno neka ni pomogne
Filip Markoski | MACvACC director (director@macvacc.org) | AirMak VA CEO
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Re: Иницијатива за MacVacc

Post by Angel Arnaudov »

mislis da registrirame url so macvacc koj ke bide prenasocen kon fyrom.vateud.net/smf ?
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
User avatar
kapetan_filip
Падобранец
Падобранец
Posts: 142
Joined: 08 Feb 2009, 16:03
Location: Skopje
Contact:

Re: Иницијатива за MacVacc

Post by kapetan_filip »

smf toa e forumot. Zboram za oficijanla strana.
Filip Markoski | MACvACC director (director@macvacc.org) | AirMak VA CEO
User avatar
kapetan_filip
Падобранец
Падобранец
Posts: 142
Joined: 08 Feb 2009, 16:03
Location: Skopje
Contact:

Re: Иницијатива за MacVacc

Post by kapetan_filip »

Можно е соединување на нас, србите, хрватите, босанците и словенците во еден FIR. Оваа иницијатива ја повлече VATEUD, со цел да се развие овој дела на Европа пошто е црна дупка.
Filip Markoski | MACvACC director (director@macvacc.org) | AirMak VA CEO
User avatar
kapetan_filip
Падобранец
Падобранец
Posts: 142
Joined: 08 Feb 2009, 16:03
Location: Skopje
Contact:

Re: Иницијатива за MacVacc

Post by kapetan_filip »

Во моментов се префрлунаме на нов домеин hrrp://macvacc.co.cc" onclick="window.open(this.href);return false;. Набрзо ке биде пуштен во употреба форумот кој моментално го префрлуваме на новиот домеин, а подоцна и новата страна ќе биде поставена.
Filip Markoski | MACvACC director (director@macvacc.org) | AirMak VA CEO
User avatar
kapetan_filip
Падобранец
Падобранец
Posts: 142
Joined: 08 Feb 2009, 16:03
Location: Skopje
Contact:

Re: Иницијатива за MacVacc

Post by kapetan_filip »

Сајтот http://macvacc.co.cc" onclick="window.open(this.href);return false; e ставен во употреба.
Filip Markoski | MACvACC director (director@macvacc.org) | AirMak VA CEO
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Иницијатива за MacVacc

Post by AlexGreat »

Зарем и банерот на страната мора да е со ФИРОМ?
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest