Нуклеарни реактори

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Нуклеарни реактори

Post by Зоран »

Идеален текст баш на нашава тема...

http://tocka.com.mk/index14.php?ID=35852" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

http://tocka.com.mk/images/content/sodr ... ger-02.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1184
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by Loaded_Dice »

Една идеја за ладењето во случај на хаварии. Очигледно вода што цирклулира на надворешна температура не е практично поради тоа што треба пумпи и многу време за да се одземе преостанатат топлина во реакторот. Зашто не измислат систем за ладење да речеме на течен азот во некој огромен резервоар што би се ослободил во реакторот во случај на хаварија за да побрзо се излади ?
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Нуклеарни реактори

Post by Зоран »

Нешто од мое искуство...

Печка за Феро- легури исклучена месец дена на 30 цм од изладениот матрејал ( во внатрешноста на печката) , беше се уште загреана на 700 о Целзиусови .
Очигледно ладењето од надвор не е ефективно.
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1184
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by Loaded_Dice »

Да, ама што вика филип не постои нешто друго на располагање во толку голема количина освен вода за да се излади побрзо. Течен азот е 200 степени поладен од вода, ама во еден резервоар не можеш доволна количина да сместиш. Попаметно е нуклеаркиве да се праат на река, каде што има поголем проток на водата па се олеснува работата на пумпите, а и слатка вода би требало помали проблеми да задава од аспект на одржавање на инсталацијата за ладење. Од друга страна пак, ако настане голема хаварија со течење на реакторот, отиде цел радиоактивен отпад у реката загадувајќи све по течението :shock:. Друго решение е допирање на големо парче метал со одлична топлинска спроводливост и висока темпреатура на топење (нека кажат технолозите кој е најпогоден) до загреаниот реактор во случај на итност со што би ја одземал топлината од него и би ја конвектирал во околната земја. Нешто како метални прстени или капсула кој би го обвиткала реакторот откако ќе се исклучи со што би се обезбедила и дополнителна заштита и изолација од надворешната околина во случај на топење на јадрото ...
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Нуклеарни реактори

Post by Зоран »

Loaded_Dice wrote:Да, ама што вика филип не постои нешто друго на располагање во толку голема количина освен вода за да се излади побрзо. Течен азот е 200 степени поладен од вода, ама во еден резервоар не можеш доволна количина да сместиш. Попаметно е нуклеаркиве да се праат на река, каде што има поголем проток на водата па се олеснува работата на пумпите, а и слатка вода би требало помали проблеми да задава од аспект на одржавање на инсталацијата за ладење. Од друга страна пак, ако настане голема хаварија со течење на реакторот, отиде цел радиоактивен отпад у реката загадувајќи све по течението :shock:. Друго решение е допирање на големо парче метал со одлична топлинска спроводливост и висока темпреатура на топење (нека кажат технолозите кој е најпогоден) до загреаниот реактор во случај на итност со што би ја одземал топлината од него и би ја конвектирал во околната земја. Нешто како метални прстени или капсула кој би го обвиткала реакторот откако ќе се исклучи со што би се обезбедила и дополнителна заштита и изолација од надворешната околина во случај на топење на јадрото ...

Би било можно но колку ќе е исплатливо еве Титаниум ми пага прв на памет температура на омекнување 1800оЦелзиусови.
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1184
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by Loaded_Dice »

Toa definitivno ke funkcionira, ama pak se nametnuva prasanjeto na kapitalizmot kade sto sve se gleda preku pari. Kapsula od nekoja uber skapa legura so tezina od 500-1000t a ako e potrebno i poveke, zakopana vo zemjata okolu reaktorot so glomazna hidraulika za aktiviranje vo slucaj na havarija (mnogu mala verojatnost da dojde do toa vo praktika), ke kosta tolku restirktivno pri investiranjeto vo vakvi centralu sto vo praksa sigurno nema da se primeni takov safety mehanizam. Od druga strana pak, zagaduvanjeto na okolinata i nemoznosta za ekonomska ekspolatacija na tie resursi vo slucaj na havarija, da ne zborime za stetata po zdravjeto na lugeto mozebi i go nadmasuva trosokot od vakvi 'overkill' fail safe mehanizmi, ama fundamentalniot problem e sto so nuklearnite centrali sega stopanisuvaat privatni entiteti, a ne drzavite ili nekoja centralizirana svetska organizacija sto e kompletno neprifatlivo bidejki se krati na bezbednosta kako sto pokaza poslednata nesreka. Problemot e deka ova ne e ni kapitalizam, tuku edna opsta dekadencija, a ona sto najveke me iritira e deka tie energetski kompanii imaat povlastent tretman od strana na drzavite i ne se ednakvi pred pravniot sistem. Eve na primer vo segasniot slucaj, ako vo duhot na kapitalizmot zemat site osteteni biznisi i individualci na da ja tuzat kompanijata sopstvenik na nuklearkata i dobijat na sud siguren sum deka istata kompanija za vakva nesreka nema da moze ni so 100 x nejzinite celokupni assets da gi isplati ostetenite.

P.S. Vo slucaj na Japan ne sumjam deka direktorot vise si izvrsil harikiri ili se frlil od najvisokiot sprat na zgradata
Last edited by Loaded_Dice on 16 Mar 2011, 11:01, edited 2 times in total.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42660
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by Iko »

Znam deka treba da ja postavam vesta na postot za "Zemjotresot vo Japonija" megjutoa ova ima direktna vrska so temava...

Navodno...pred 4 chasa (a duri pred 15 minuti e objaveno) e donesena odluka od strana na Japonskite oficijalni vlasti za celosno povlekuvanje na personalot od centralata Fukushima...pred neshto povekje od 10-tina minuti Japonskata Vlada i oficijalno prizna deka site probi da rekatorite se oladat "propadnale"....Japonskata Komisija za Atomska Energija bara pomosh od megjunarodnata zaednica i go sovetuva civilnoto naselenie da ne izleguva nadvor....verojatno do krajot na denot kje se izvrshi celosna evakuacija i vo ostanatite Japonski nuklearni centrali....iako ne oficijalno kazhano, po se izgleda celokupniot nuklearen energetski sistem na zemjata kje bide ednostavno kazhano - sega za sega "napushten"....

....I poslednata moshne neprijatna i krano voznemiruvachka vest....samite Japonski eksperti predupretudaat na direktno "letanje" na preostanatite reaktori vo Fukushima (koja kako centrala vkupno broeshe 6 komada - 4 glavni i 2 "pomoshni") do....


...Krajot na denov (za samo par chasa po nashe vreme)....

...Losho....mnogu losho....Ruskata i Juzno-Korejskata Vlada dadoa "alarm" za celosna evakuacija na civilnoto naselenie od krajbrezhnite delovi na nivnite zemji orientirani kon Japonija....aj...Rusija nema mnogu naselenie vo ovoj region...ama od lichno iskustvo znam deka dobra chetvrtina od celata Juzhno-Korejska populacija zhivee na istochniot del od Juzhno-Koejskiot breg....
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42660
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by Iko »

Svezha vest od pred 2-3 minuti....Generalshtabot na Japonskite Samo-Odbranbeni Sili (kako e i oficijalniot naziv na Japonskite Vooruzheni Sili) dal naredba za itno izvlekuvanje na site specijalizirani voeni edinici (verojatno mislat na inzhenjerskite) koi vo Fukushima denovive im pruzhaa pomosh na civilnite struchnjaci vo "ladenjeto"....helikopterite za itna evakuacjavekje letaat prema Fukushima....civilnoto naselenie se sovetuva da ostane doma....

...se cheka na neshto "golemo" do krajot na denot....vo negativna konotacija.... :(
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42660
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by Iko »

Potvrdeno e deka Fukushima e celosno "kompromitirana"....poslednite 50 dushi (od vkupno 800 koi uchestvuvaa vo procesov) itno se evakuiraat vo momentov....dushi zlatni....istite pobarale da ostanat po cena i na svojot zhivot - ama Japonskata Vlada naredila ako treba da se evakuiraat i so "sila"....


Shto discipliniran narod kje beshe majku mu stara....zvanichno....ne e prijaven eden-edinstven sluchaj na grabezh ili nasilstvo od zapochnuvanjeto na celava tragedija..... :shock:
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42660
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by Iko »

Itna vest od pred 30 sekundi....potvrden e eden sosema nesekojdneven i nevoobichaen nastan....Japonskiot Imeprator Akihito kje ima direktno obrakjanje do nacijata preku site televiziski i radio kanali za par minuti....vo 22 godini vladeenje ova kje mu e samo chetvrto javno obrakjanje do nacijata - prvoto beshe koga beshe krunisan na 7-mi Januari 1989, vtoroto pri golemiot zemjotres vo Kobe na 17-ti Januari 1995, a tretoto beshe na otvaranjeto na Zimskite Olimpiski Igri vo Nagano na 7-mi Fevruari 1998....

...izgleda deka se ochekuva neshto.....mnogu losho.... :( :( :(
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by KVARK »

http://edition.cnn.com/2011/WORLD/asiap ... tml?hpt=T1" onclick="window.open(this.href);return false;
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Нуклеарни реактори

Post by Зоран »

А им се смееа на русите 4 ри реактори во серија...
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1184
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by Loaded_Dice »

Има доволно време да се евакуираат, колку толку ќе се спасат. Али економската штета ќе биде непроценлива ...
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9218
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by Bobo »

Ке експлодираат сите 4? :shok:
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Нуклеарни реактори

Post by Зоран »

Bobo wrote:Ке експлодираат сите 4? :shok:

да не баксузирам ама ке да се сите 6.
за утеха не одедонаш туку еден по еден :( :( :(

бреак невс

Техничарите изложени на смртоносно зрачење
Техничарите ја напуштија нуклеарната централа поради високото ниво на радијација. Но и покрај овие опасности сепак се вратија на местото. Ситуацијата не е добра изјави Дејвид Бренер, директорот на центарот за радиолошки истражувања на универзитетот Колумбија. "Прилично е јасно дека овие луѓе ќе бидат изложени на високо зрачење, веројатно и со смртоносни дози. Тие тоа го знаат и затоа треба да бидат -прогласени за херои..

Превземено од Фацебоок он лине.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=0F522CD ... 6DF3A95F69" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Нуклеарни реактори

Post by kocov »

Господ нека му е на помош .Како што гледав вчера ке имало ветер од копното спрема пацификот ако се деси нешто имаа шанси ветерот да го дувни во пацификот радиоактивниот облак и ке мора јапонците сакат нејката да примената советското сценаријо да жртвотват луге за да ги затворат реакторите во бетон господ нека му на на помош на овие чесни и вредни луге :
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by Canemakedonski »

Изгледа и складиштето за потрошено гориво кое се лади со вода е оштетено и оставено суво.
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1184
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: Нуклеарни реактори

Post by Loaded_Dice »

Работава излезе поголема него што ја правеа , за жал :cry: Уште еднаш ќе речам, некако недоволно обезбедени ми делуваат овие централи, зашто уште во самата изградба не планираат containment мерки у случај на хаварија, како еве да речеме дебели армирани бетонски зидови способни да издржат притисок што би го изолирале реакторот автоматски во случај на прегревање ?
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Нуклеарни реактори

Post by Зоран »

Русите се фалеа дека РБР-1000 може да издржи камиказа судир со Ф-16
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Нуклеарни реактори

Post by kocov »

Loaded_Dice wrote:Да, ама што вика филип не постои нешто друго на располагање во толку голема количина освен вода за да се излади побрзо. Течен азот е 200 степени поладен од вода, ама во еден резервоар не можеш доволна количина да сместиш. Попаметно е нуклеаркиве да се праат на река, каде што има поголем проток на водата па се олеснува работата на пумпите, а и слатка вода би требало помали проблеми да задава од аспект на одржавање на инсталацијата за ладење. Од друга страна пак, ако настане голема хаварија со течење на реакторот, отиде цел радиоактивен отпад у реката загадувајќи све по течението :shock:. Друго решение е допирање на големо парче метал со одлична топлинска спроводливост и висока темпреатура на топење (нека кажат технолозите кој е најпогоден) до загреаниот реактор во случај на итност со што би ја одземал топлината од него и би ја конвектирал во околната земја. Нешто како метални прстени или капсула кој би го обвиткала реакторот откако ќе се исклучи со што би се обезбедила и дополнителна заштита и изолација од надворешната околина во случај на топење на јадрото ...
За азот да можи да лади но како што напиша филип кратко време ке трае тоа оти азот бргу лади но и брзо испарава еве таткоми користи азот во боца за ладенје и мора на секој месец да го полни оти неможи како гас да го задржиш едноставно бега .Со азото ке го изладиш но за краток период бидејки во прачките со гориво сеуште ке продолжи процесот бил можело да се лади со азотот но барем потешко да испараува значи да биде нешто како течност која нема лесно да испари.А со реките не ти лоша идејата и да се забави работата на пумпите или да откажат ако имаме некоја резервар со вода на некоја повисока планина ке можиме преку цевки водата дирекно да вбризгуваме во рекаторот додека олади
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Avijaticar, Bing [Bot], dragan_mig31 and 21 guests