Падобранство во Македонија

За љубителите на лесните авиони,падобранството,едрилиците и ултралесните летала.
For the fans of the light aircraft, paragliders, private flying and sailplanes.
Post Reply
User avatar
marga
Падобранец
Падобранец
Posts: 2
Joined: 21 Nov 2007, 02:36
Contact:

Падобранство во Македонија

Post by marga »

luge!!!
ima nekoj da mi kaze dali vo MK se izveduvaat skokovi so padobran vo tandem?
sakam da skokam ama neznam kaj da se obratam :(
ako znae kekoj nesto za ova VE MOLAM da mi kazete sto i kako e!!!
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by EDRILICAR »

momentalno nigde
User avatar
Mit-R
Падобранец
Падобранец
Posts: 68
Joined: 03 Sep 2006, 12:48
Contact:

Re: Падобранство во Македонија

Post by Mit-R »

Tandem nema vo Makedonija, medjutoa pocetnicka obuka se vrsi vo aeroklub Kumanovo, ovaa sezona nekolku novajlii go skoknaa prviot samostoen skok.

Inaku, site aktivnosti se zamreni zaradi losite vremenski uslovi. A tandem skok najblisko moze da se izvede vo Paracin (www.skyblue.co.yu) ili Belgrad (http://www.pkfenix.com/).


Se nadevam deka Dzordz Bush Sr. ne ti bil inspiracija za zelbata za tandem skok.

:D
User avatar
marga
Падобранец
Падобранец
Posts: 2
Joined: 21 Nov 2007, 02:36
Contact:

a ne ne

Post by marga »

ne tuku letovo letav so paraglajder (tandem), pa sakav da se kacam povisoko pa i so Padobran da skoknam, i da go osetam i toj ADRENALIN
vo sekoj slucaj FALA za informacijata
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Моментално се збори да се купи една цесна 182 во Македонија за падобранство. Ако тоа се направи од пролет почнуваат обуки за падобранци.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
Mit-R
Падобранец
Падобранец
Posts: 68
Joined: 03 Sep 2006, 12:48
Contact:

Post by Mit-R »

Тоа е добра вест, едвај чекам тоа да се случи, ќе им бидам најредовен муштерија :D

Се надевам дека имањето мал авион за падобранство ќе го постигне тој ефект како во Србија, каде што падобранството доживеа ренесанса во однос на минатите години.
Се скокаат тандеми, брзи куполи, winsuit одела, па дури и BASE...

Кај нас има прогрес единствено во помодерната обука со крило падобрани, се друго е на ниво на 80-тите...
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Padobranstvo vo Makedonja

Post by Flug »

Zdravo Marga,jas sum paraglajderist,gi imam kontaktite i od paraglajderisti i od padobranci. Ako gi sakas da ti gi dadam kazi. A zosto da skokas so padobran koga nema uzivanje vo visinata,vo pogledot,samo toni i toni adrenalin iskoristeni za 3-4 minuti,poopasno e od paraglajding. Vo paraglajding isto imas adrenalin,moze pomalku vo sporedba so padobranstvoto,no raspredelen vo posirok vremenski interval pa poveke mozes da uzivas vo adrenalinot. So paraglajder mozes da uzivas na visina od 2 500 metri nekolku casa,a so padobran samo mal spomen ke imas od taa sredina. Kako sakas, ako sakas mozam da ti dadam kontakti od lugje. A i ke treba da platis za gorivoto za Mi-17 za da te krene na okolu 1000 metri. Toa e plus oteznuvanje.
Pozdrav...and fly at god speed
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Re: Padobranstvo vo Makedonja

Post by EDRILICAR »

[. A zosto da skokas so padobran koga nema uzivanje vo visinata,vo pogledot,samo toni i toni adrenalin iskoristeni za 3-4 minuti,poopasno e od paraglajding.

sepak ne go menjam mislenjeto toa sto vikas deka e zaludno ne si u pravo za mene e podobro padobranstvoto nego paraglajderstvoto tie 3 -4 minuti kesi pomines podobro i povozbudlivo nego 2 saata da te diva veter na glajder moe mislenje nemora da se plakja za mi-17 koga za nekolku meseci ke stigne cesna od koja ke bide mnogu po siplatlivo za site
User avatar
Mit-R
Падобранец
Падобранец
Posts: 68
Joined: 03 Sep 2006, 12:48
Contact:

Re: Padobranstvo vo Makedonja

Post by Mit-R »

pfhuh, ne mozev da se dodrzam a da ne prokomentiram.

Prvo, paraglajding i padobranstvo koristat slicen oblik na kupola i tuka prestanuva sekakva druga slicnost.
Nemam namera da ubeduvam nekogo sto e podobro ili poubavo, toa zavisi i od afiniteti a i do karakterot na covekot.

A bi go zamolil dolupotpisaniot da ne prodava iskustva od nesto sto ne go isprobal, kako sto nema da prodavam ni jas za moeto skromno paraglajding iskustvo.
Flug wrote:Zdravo Marga,jas sum paraglajderist,gi imam kontaktite i od paraglajderisti i od padobranci. Ako gi sakas da ti gi dadam kazi. A zosto da skokas so padobran koga nema uzivanje vo visinata,vo pogledot,samo toni i toni adrenalin iskoristeni za 3-4 minuti,poopasno e od paraglajding. Vo paraglajding isto imas adrenalin,moze pomalku vo sporedba so padobranstvoto,no raspredelen vo posirok vremenski interval pa poveke mozes da uzivas vo adrenalinot. So paraglajder mozes da uzivas na visina od 2 500 metri nekolku casa,a so padobran samo mal spomen ke imas od taa sredina. Kako sakas, ako sakas mozam da ti dadam kontakti od lugje. A i ke treba da platis za gorivoto za Mi-17 za da te krene na okolu 1000 metri. Toa e plus oteznuvanje.
Pozdrav...and fly at god speed
User avatar
Red
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 311
Joined: 21 Aug 2007, 17:44
Location: Прилеп

Re: Padobranstvo vo Makedonja

Post by Red »

Flug wrote:So paraglajder mozes da uzivas na visina od 2 500 metri nekolku casa...
Немам искуство со параглајдинг па затоа прашувам:

Можно е да се лета со параглајдер на толкава висина? И колку е максимумот? :D
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by EDRILICAR »

za paraglajder ne znam ama za edrilica 4600m
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Padobranstvo vo Makedonja

Post by Flug »

EDRILICAR wrote:[. A zosto da skokas so padobran koga nema uzivanje vo visinata,vo pogledot,samo toni i toni adrenalin iskoristeni za 3-4 minuti,poopasno e od paraglajding.

sepak ne go menjam mislenjeto toa sto vikas deka e zaludno ne si u pravo za mene e podobro padobranstvoto nego paraglajderstvoto tie 3 -4 minuti kesi pomines podobro i povozbudlivo nego 2 saata da te diva veter na glajder moe mislenje nemora da se plakja za mi-17 koga za nekolku meseci ke stigne cesna od koja ke bide mnogu po siplatlivo za site

Zdravo EDRILICAR,stvarno ne znam sto da prokomentiram na ova. Ne e samo plakanjeto na sedumnaesetkata za da te kreni. Jas velev deka mnogu poveke se izlozuvas na opasnost koga skokas,toa mi bese glavnata poenta. Tie 3-4 minuti ke pomines vozbudlivo i toa mnogu,ama za tie 3-4 min ke se izlozis na opasnost kako nikogas dotogas.Koga skokas treba da pomines uspesno edna glavna precka-otvoranjeto na padobranot.Vo paraglajding veke ti e otvoreno kriloto pa samo go podigas...Inaku ne zboruvam laicki, imam letano so paraglajder tri godini i imam drugari padobranci,seuste ja imam opremata, ama fakultetot mi odzema mnogu vreme pa sega go podzaboraviv letanjeto,samo dodeka da diplomiram.A tocno e toa deka sekoj razlicno se postavuva vo odnos na paraglajding i padobranstvo zatoa sto sekoj ima razlicni zelbi i razlicen karakter. Ama objektivno gledano,jas mislam deka padobranstvoto e poopasno. Toa go velat i najmnogu padobranci. Moze tebe da ne ti izgleda taka,zatoa sto ti mozebi imas takov stav i oset deka ne e opasno.Najmnogu padobranci velat deka e poopasno od paraglajding.
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Padobranstvo vo Makedonja

Post by Flug »

Mit-R wrote:pfhuh, ne mozev da se dodrzam a da ne prokomentiram.

Prvo, paraglajding i padobranstvo koristat slicen oblik na kupola i tuka prestanuva sekakva druga slicnost.
Nemam namera da ubeduvam nekogo sto e podobro ili poubavo, toa zavisi i od afiniteti a i do karakterot na covekot.

A bi go zamolil dolupotpisaniot da ne prodava iskustva od nesto sto ne go isprobal, kako sto nema da prodavam ni jas za moeto skromno paraglajding iskustvo.
Flug wrote:Zdravo Marga,jas sum paraglajderist,gi imam kontaktite i od paraglajderisti i od padobranci. Ako gi sakas da ti gi dadam kazi. A zosto da skokas so padobran koga nema uzivanje vo visinata,vo pogledot,samo toni i toni adrenalin iskoristeni za 3-4 minuti,poopasno e od paraglajding. Vo paraglajding isto imas adrenalin,moze pomalku vo sporedba so padobranstvoto,no raspredelen vo posirok vremenski interval pa poveke mozes da uzivas vo adrenalinot. So paraglajder mozes da uzivas na visina od 2 500 metri nekolku casa,a so padobran samo mal spomen ke imas od taa sredina. Kako sakas, ako sakas mozam da ti dadam kontakti od lugje. A i ke treba da platis za gorivoto za Mi-17 za da te krene na okolu 1000 metri. Toa e plus oteznuvanje.
Pozdrav...and fly at god speed
Zdravo Mit-R,prvo ke ti pisam deka na pocetokot od moeto mislenje ubavo pisav deka sum paraglajderist. Imam letano tri godini bez problem,bez kolaps,bez negativa. Gi znaam figurite,startovite,kontrolite,pakuvanjata,uslovite,
optovaruvanjata,grupite na konci,meteo.Ova ti go pisuvam zatoa sto ti pisa vo tvoeto mislenje "A bi go zamolil dolupotpisaniot da ne prodava iskustva od nesto sto ne go isprobal,...". Te molam procitaj sto imam pisano vo moeto mislenje i posle zakluci dali imam iskustvo ili ne.Ke ti kazam deka ne postoi nesto kako ona sto go pisa ti vo tvoeto mislenje deka "Prvo, paraglajding i padobranstvo koristat slicen oblik na kupola i tuka prestanuva sekakva druga slicnost.".Paraglajdingot i kupolata ne koristat ista kupola,kako sto pisa ti,tuku deka paraglajderot i padobranot koristat slicna kupola,koga zboruvame za profili na padobrani od ponov datum. Postarite padobrani se vo oblik na polusfera i se pomalku stabilni vo odnos na ovie ponovite padobrani koi imaat oblik na krilo. Me navredi so toa sto rece deka nemam iskutvo koga pogore ubavo ti pisav deka imam pominato tri godini na letanje. Jas sum fasciniran od letanje i letala i nema da dozvolam da pomine nezabelezano toa sto ti go pisa taka agresivno deka sum nemal iskustvo vo letanje so paraglajder. Te molam citaj ubavo.
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Padobranstvo vo Makedonja

Post by Flug »

Red wrote:
Flug wrote:So paraglajder mozes da uzivas na visina od 2 500 metri nekolku casa...
Немам искуство со параглајдинг па затоа прашувам:

Можно е да се лета со параглајдер на толкава висина? И колку е максимумот? :D


Da,moze da se leta so paraglajder na takva visina. Ima lugje od Makedonija koi letale so paraglajder tolku visoko. Instruktorot moj e eden od niv,jas nemam letano tolku visoko. Ne e retkost da se dostigne takva visina so paraglajder,samo treba i vremeto da ti e sojuznik a i ti da si resen.Za maksimum visina-vlijaat mnogu faktori,edni od najizrazenite i najcesto vlijatelnite se toa kolku visoko odat stolbovite topol vozduh koi gi brkame za da dobieme visina. Preku sila mozes da stignes i nad 2500 metri,ako imas sreka da ima dobri kumulusi. Nemam zabelezano slucai za nemotorizirano letanje so paraglajder na visini pogolemi od 2700-2800 metri. Imase rekord od decki od Slovenija pred nekoja godina,letaa na visina od okolu 2600 +/- neshto metri. Na visini pogolemi od ovie sto gi pisav,kriloto ne e dovolno efektivno za da proizvede podem vo dovolni kolicini za ti da imas znacitelno zgolemuvanje na visinata. Toa i onaka ne e dovolno efektivno, slaba finesa ima,moeto ima 7,3 finesa,ama posto na pogolemi visini i stolbovite se slabi,oslabuva i podiganjeto .t.e. doagja do izraz slabata finesa na kriloto. Finesata ti e preletano rastojanie za smetka na izgubena visina. Ako jas preletam 7000 m so moeto krilo,ke izgubam visina od 1000 m. Pa sega zamisli kolku matkanje imas da najdes stolb, ako ti izbega ke treba da go brkas, a za seto vreme dodeka go brkas gubis visina. Zatoa nas stolbovite ni se mnogu vazni,ni pomagaat da ja zgolemime visinata,bez stolb postojano ke toneme. Ima mnogu faktori sto ti ja ogranicuvaat visniata,ama samo ovie dva jas gi spomnav. Drug faktor e i vremenski uslovi, klasa na krilo,pa so zgolemuvanje na klasata na kriloto opagja bezbednosta,pa optovaruvanje na kriloto po kvadraten metar, dopolnitelen balast,pilotot,zacvrstuvanje na kriloto... Ima mnogu faktori. Site sobrani za nemotoriziran let davaat max visina od okolu 2700,2800 +/- nesto metri,barem jas od ona sto go citav i sto slusav od piloti.
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Padobranstvo vo Makedonja

Post by Flug »

Mit-R wrote:pfhuh, ne mozev da se dodrzam a da ne prokomentiram.

Prvo, paraglajding i padobranstvo koristat slicen oblik na kupola i tuka prestanuva sekakva druga slicnost.
Nemam namera da ubeduvam nekogo sto e podobro ili poubavo, toa zavisi i od afiniteti a i do karakterot na covekot.

A bi go zamolil dolupotpisaniot da ne prodava iskustva od nesto sto ne go isprobal, kako sto nema da prodavam ni jas za moeto skromno paraglajding iskustvo.
Flug wrote:Zdravo Marga,jas sum paraglajderist,gi imam kontaktite i od paraglajderisti i od padobranci. Ako gi sakas da ti gi dadam kazi. A zosto da skokas so padobran koga nema uzivanje vo visinata,vo pogledot,samo toni i toni adrenalin iskoristeni za 3-4 minuti,poopasno e od paraglajding. Vo paraglajding isto imas adrenalin,moze pomalku vo sporedba so padobranstvoto,no raspredelen vo posirok vremenski interval pa poveke mozes da uzivas vo adrenalinot. So paraglajder mozes da uzivas na visina od 2 500 metri nekolku casa,a so padobran samo mal spomen ke imas od taa sredina. Kako sakas, ako sakas mozam da ti dadam kontakti od lugje. A i ke treba da platis za gorivoto za Mi-17 za da te krene na okolu 1000 metri. Toa e plus oteznuvanje.
Pozdrav...and fly at god speed

Si go citam mislenjeto sto ti go pisav vo koe izraziv revolt za tvoeto necitanje na moite mislenja i mi tekna deka zaboraviv da dopolnam nesto za slicnosta megju padobran i paraglajder,so nadez deka ke sfatis oti ima i drugi slicnosti megju niv dvata. Slicnosta megju niv ne zavrsuva samo na slicnosta megju kupolite. Vsusnost i dvata imaat grupi na konci, pa grupi na gurtni,dvata mozat da se komanduvaat so pomos na konci,so pomos na telo ili kombinirano, za dvata ima vez na koj se zakacuvaat,za dvata ima karabineri, dvata stradaat od kolapsi,stall,negativi,so dvata moze da se raboti na zemja (ground handling- tajnata na letanjeto so paraglajder i na skokanjeto so padobran),dvata imaat komori pod pritisok... Ima mnogu poveke slicnosti otkolku sto mislis ti.Se nadevam deka ne zvucam agresivno.Samo mi zgazi na zulot so toa sto rece deka sum nemal iskustvo vo letanje so paraglajder.
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Padobranstvo vo Makedonja

Post by Flug »

Mit-R wrote:pfhuh, ne mozev da se dodrzam a da ne prokomentiram.

Prvo, paraglajding i padobranstvo koristat slicen oblik na kupola i tuka prestanuva sekakva druga slicnost.
Nemam namera da ubeduvam nekogo sto e podobro ili poubavo, toa zavisi i od afiniteti a i do karakterot na covekot.

A bi go zamolil dolupotpisaniot da ne prodava iskustva od nesto sto ne go isprobal, kako sto nema da prodavam ni jas za moeto skromno paraglajding iskustvo.
Flug wrote:Zdravo Marga,jas sum paraglajderist,gi imam kontaktite i od paraglajderisti i od padobranci. Ako gi sakas da ti gi dadam kazi. A zosto da skokas so padobran koga nema uzivanje vo visinata,vo pogledot,samo toni i toni adrenalin iskoristeni za 3-4 minuti,poopasno e od paraglajding. Vo paraglajding isto imas adrenalin,moze pomalku vo sporedba so padobranstvoto,no raspredelen vo posirok vremenski interval pa poveke mozes da uzivas vo adrenalinot. So paraglajder mozes da uzivas na visina od 2 500 metri nekolku casa,a so padobran samo mal spomen ke imas od taa sredina. Kako sakas, ako sakas mozam da ti dadam kontakti od lugje. A i ke treba da platis za gorivoto za Mi-17 za da te krene na okolu 1000 metri. Toa e plus oteznuvanje.
Pozdrav...and fly at god speed

Uste ova.Za toa sto mislis oti nemam iskustvo vo skokanje so padobran ne se navrediv tolku,posto toa mi e treta ljubov,ne me vlece,tuka nema letanje,samo extreme,a i nemam skokano so padobran.No ne gledam deka sum pisal nekade oti nemam iskustvo so raboti vrzani so padobranstvo...posto kako sto jas go cuvam paraglajderot doma, taka i tatko mi go cuva padobranot,pa dobro me ima zapoznaeno so takov padobran so polusferna kupola.Kako jas,taka tatko mi se zanimaval so tie raboti. Dvajcata sme vljubenici vo vozdusnite sportovi. Skokal so padobran i ima steknato oset i toa golem za padobrani. Prekinal koga se ozenil.Od nego sum dobro upaten vo padobranstvoto.Koga pocnav so paraglajdnig ubavo sfativ deka ima mnogu golema razlika megju tie dve raboti,imam letano vo An 2 od kade sto skokaa padobranci i znaam deka e mnogu podobro fino i smireno da si letnam od nekoja padina. :) Taka jas togas zakluciv a i se uste me drzi toa mislenje.
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by EDRILICAR »

sekoj si ima razlicno mislenje ja znam mnogu padobranci kov vikaat deka ne e tolku opasno se zavisi od karakterot deka vo avijacijata padobranstvoto ima naj srogi merki prevzemeno taka da ne treba da se dvoumis dali ke se otvori ili ne kako sto rekov se e do karakterot
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by EDRILICAR »

ja imam edreno vo isti stolb na 2500m taka da i ja bev zacuden ama mozelo bese vozbudlivo edrilica i paraglajder na 2500m visina i na 20m rastojanie ne se srekjava sekoj den
User avatar
Mit-R
Падобранец
Падобранец
Posts: 68
Joined: 03 Sep 2006, 12:48
Contact:

Re: Padobranstvo vo Makedonja

Post by Mit-R »

Dobro...

Izgleda ne sme se razbrale dobro.
Prvo, ja ne rekov deka prodavas iskustvo za paraglajding, tuku za padobranstvo. Sporeduvas dve raboti od koja edna ne si ja probal (padobranstvoto) bez razlika sto posredno imas poznavanja,

Drugo, kupolite imaat slicnost, ama samo vo konceptot, polni komori=uzgon. Drugo e se razlicno.
Razlicen e brojot na komorite, razlicen e materijalot od koj se praveni, razlicni se i jazinjata, razlicen e i sistemot vrski, odnesuvanjeto na kupolata pri letanje (prevlekuvanje, preklopuvanje itn), optornost na dinamicki udar, finesa, odrzuvanjeto i taka natamu...
Imam i ja drugari paraglajderisti (slucajno, site se bivsi padobranci) od koi steknav nekoi poznavanja, iako imam nekolku kratki skoka so paraglajder koi ne mi ostavija nekoj vpecatok za da se zainiteresiram poveke.
Vo Makedonija 6-7 godini veke ne se koristat okrugli kupoli, duri ni za osnovna obuka (osven vo ARM, ama toa e druga prikazna i za pilotski padobrani za spasuvanje), taka sto takvo padobranstvo kakvo ti e tebe poznato odamna veke ne se praktikuva.

I treto, za koe najmnogu gresis e deka padobranstvoto e mnogu poopasen sport od paragladingot. Sekoj vaozduhoploven sport e opasen ako covek ne se drzi do pravila i propisi. Bezbednosta vo padobranstvoto e dovedena na najvisoko nivo, pocnuvajki od odrzuvanje na oprema, lekarski pregledi, organizacija na skokovi itn. Sepak toa e sport koj ima tradicija preku 200 godini (cudno, no vistinito). Se drugo e statistika, vo MK ima 2 zrtvi od padobranstvo za 50 i kusur istorija, za paraglajding ne sum siguren i mislam deka e tuka nekade, ne gi smetam drugite vozduhoplovni granki.

Edistvena dobra strana na paragajdingot e sto ne se potrebni resursi kako sto e letalo, gorivo, piloti itn, opremata e poeftina i polesno se praktikuva vo odnos na padobranstvoto.

Da ne me sfatis pogresno deka imam nesto protiv nekoj koj e vljubenik vo letanjeto, me iziritiraa tvoite objasnuvanja na nekoj koj e laik od celata rabota (devojkata sto go zapocna topic-ot) i koi se vo najmala raka subjektivni i neizdrzani.

Inaku, sekoja diskusija na forumot e dobredojdena, pa makar bilo i "prepukuvanje" pomegju "ovie i onie", "nasite i vasite" :).


Flug wrote:
Mit-R wrote:pfhuh, ne mozev da se dodrzam a da ne prokomentiram.

Prvo, paraglajding i padobranstvo koristat slicen oblik na kupola i tuka prestanuva sekakva druga slicnost.
Nemam namera da ubeduvam nekogo sto e podobro ili poubavo, toa zavisi i od afiniteti a i do karakterot na covekot.

A bi go zamolil dolupotpisaniot da ne prodava iskustva od nesto sto ne go isprobal, kako sto nema da prodavam ni jas za moeto skromno paraglajding iskustvo.
Flug wrote:Zdravo Marga,jas sum paraglajderist,gi imam kontaktite i od paraglajderisti i od padobranci. Ako gi sakas da ti gi dadam kazi. A zosto da skokas so padobran koga nema uzivanje vo visinata,vo pogledot,samo toni i toni adrenalin iskoristeni za 3-4 minuti,poopasno e od paraglajding. Vo paraglajding isto imas adrenalin,moze pomalku vo sporedba so padobranstvoto,no raspredelen vo posirok vremenski interval pa poveke mozes da uzivas vo adrenalinot. So paraglajder mozes da uzivas na visina od 2 500 metri nekolku casa,a so padobran samo mal spomen ke imas od taa sredina. Kako sakas, ako sakas mozam da ti dadam kontakti od lugje. A i ke treba da platis za gorivoto za Mi-17 za da te krene na okolu 1000 metri. Toa e plus oteznuvanje.
Pozdrav...and fly at god speed

Uste ova.Za toa sto mislis oti nemam iskustvo vo skokanje so padobran ne se navrediv tolku,posto toa mi e treta ljubov,ne me vlece,tuka nema letanje,samo extreme,a i nemam skokano so padobran.No ne gledam deka sum pisal nekade oti nemam iskustvo so raboti vrzani so padobranstvo...posto kako sto jas go cuvam paraglajderot doma, taka i tatko mi go cuva padobranot,pa dobro me ima zapoznaeno so takov padobran so polusferna kupola.Kako jas,taka tatko mi se zanimaval so tie raboti. Dvajcata sme vljubenici vo vozdusnite sportovi. Skokal so padobran i ima steknato oset i toa golem za padobrani. Prekinal koga se ozenil.Od nego sum dobro upaten vo padobranstvoto.Koga pocnav so paraglajdnig ubavo sfativ deka ima mnogu golema razlika megju tie dve raboti,imam letano vo An 2 od kade sto skokaa padobranci i znaam deka e mnogu podobro fino i smireno da si letnam od nekoja padina. :) Taka jas togas zakluciv a i se uste me drzi toa mislenje.
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Padobranstvo vo Makedonja

Post by Flug »

Mit-R wrote:Izgleda ne sme se razbrale dobro.....
...Drugo, kupolite imaat slicnost, ama samo vo konceptot, polni komori=uzgon. Drugo e se razlicno. ...Vo Makedonija 6-7 godini veke ne se koristat okrugli kupoli, duri ni za osnovna obuka (osven vo ARM, ama toa e druga prikazna i za pilotski padobrani za spasuvanje), taka sto takvo padobranstvo kakvo ti e tebe poznato odamna veke ne se praktikuva...I treto, za koe najmnogu gresis e deka padobranstvoto e mnogu poopasen sport od paragladingot. Sekoj vaozduhoploven sport e opasen ako covek ne se drzi do pravila i propisi... Se drugo e statistika, vo MK ima 2 zrtvi od padobranstvo za 50 i kusur istorija, za paraglajding ne sum siguren i mislam deka e tuka nekade...
...Inaku, sekoja diskusija na forumot e dobredojdena, pa makar bilo i "prepukuvanje" pomegju "ovie i onie", "nasite i vasite" :).
[/quote]

Da,vsusnost ti mislese deka jas ne treba da zboruvam za padobranstvo posto nemam skoknato so padobran.Te sfativ. Ocigledno e deka dvajcata sme vljubenici vo aeronautikata,sekoj na svoj nacin i gi branime stavovite.
Izvini, ama pak moram da ti kazam nesto. Ti pisa deka bil razlicen brojot na komorite kaj padobran vo sporedba so paraglajder,deka bile razlicni koncite,deka bil razlicen materijalot,pa odnesuvanjeto pri razlicno upravuvanje...ako gledame taka po razliki kaj edniot i kaj drugiot,togas i paraglajdingot e razlicen od paraglajdingot, t.e. sekoj paraglajder se razlikuva od drug paraglajder. Isto i kaj paraglajderite imas razlicen broj na komori,razlicen broj na konci,razlicen materijal za izrabotka,razlicni finesi,pa ima /nema kosulici na koncite,pa imitacija na vingleti... Ne se site paraglajderi isti. Imas krila so 40-50 komori, ama imas krila i so 70-80 komori. Imas krila so konci so najgolem precnik od 2.5 - 3.5 mm, ama imas i krila so konci so najgolem precnik od 2.5 mm. Makroskopski gledano, ima mnogu slicnosti megju krilo(paraglajder) i padobran zatoa sto se od ista familija na letala i imaat edinstven zaednicki predok - Rogalovo krilo koe ima vrska so NASA i Merkur programata,ama mikroskopski gledano imaat mnogu razlicni raboti. Zavisi koja perspektiva ja koristis. Za makroskopska perpsektiva-slicni se. Za mikroskopska- razlicni se. Toa e ona sto dvajcata go barame kako zaklucok.
A za statistikata deka imalo dve zrtvi vo padobranstvo za period od 50 godini toa ne ti drzi mesto.Stari ti se podatocite. Od 2001 do 2007 imas dvajca padobranci koi zaginale. Znaci dvajca za vreme od 6 godini,a ne za vreme od 50 godini. Zboruvame samo za Makedonci. Od Prilep sum i sekogas odam na sportski aerodrom koga ima nesto so Mi-17 i padobranci ili slicno. Siguren sum deka vo 2005 proletta zagina eden padobranec,ne mu se otvori padobranot. Znaam deka e taka posto denta instruktorot moj odel za Krusevo za na letanje pa vednas se vratil na aerodrom koga mu javile deka zaginal covek,a i si pomislil da ne e nekoj od nasiot klub,posto kaj nas ima i aktiven padobranec koj denta skokal. Mu kazale deka toj sto zaginal koristel okrugla kupola,sto znaci i deka okruglite kupoli se koristat uste aktivno.Nasiot padobranec,od klubot nas, skokal denta i instruktorot moj pomislil deka nasiot covek zaginat. Pa koga dosol mu kazale koj e covekot ama ne pamtam sega dali bese od ARM ili samostoen padobranec. Verojatno od ARM posto koristel okrugla kupola.Pred nego zagina uste eden Makedonec,samo ne znam dali bese 2003 ili 2002. Pamtam deka e taka posto se sto izleguva vo vesnik a e vrzano so letanje go arhiviram. Imam napisi uste od 97-98 godina. Vo paraglajding ima zaginato eden Makedonec za isto tolku dolgo vreme,od 2001 do 2007, lani vo esenta/zimata kaj Krusevo, dodeka se spremase za "S" priod kon celta. Bese od Prilep. Zagina kako rezultat na kolaps,taka veli izvestajot,makar sto velea deka mu bila podvrzana samo komandata,kolku za denta, pa mu se odvrzala koga trgnal posilno i go udril kolaps prosleden so negativa. Lesna mu zemja,ostaj go covekot sega. Ova bese samo da ti predocam deka statistikite ti se slabi,a ti se slabi zatoa sto verojatno ne se mesas cesto so lugje koi se direktno zamesani vo paraglajding i padobanstvo. Takov vpecatok dobiv,popravi me ako gresam.
Znaam deka sekoj sport e opasen ako ne se drzis do pravilata,toa mi e jasno kako solza :):). No sepak ima edna mala mikro ili nano razlika od paraglajderi i padobrani. Kako sto rekov,golema precka koja treba da se sovlada uspesno e otvoranjeto na kupolata.Na primer,ako se rotiras treba da vnimavas na koja strana se rotiras za otvoranjeto da go izvrsis vo sklad so inercijalnite sili. Centripetalnata sila e pricina za pojavuvanje na centrifugalna sila,centrifugalnata sila e inercijalna sila. Se javuva kako reakcija na zabrzuvanje nasoceno kon centarot na krivata. Toa e dovolna pricina za da imas ostar oset za prostor i polozba. Ova i nas na paraglajderistite ni treba da go znaeme posto koristime i nie padobrani. A jas ionaka go znaam posto stufiram elektronika i fizika na ETF.Vo vezot znaes deka imame rezerva-padobran za ako trgne nesto na loso da go otvoris padobranot. Go koristime kako posledna sansa za spas,kako krajno resenie.Resenieto treba da se donese za sekunda do dve ako si ponisko. A padobracnite go koristat kako prva moznost za spas od padot. Verojatnost za otvoranje na glavniot padobran=50%. A sledna moznost za niv ima? Vtoriot padobran.Verojatnost za otvoranje na vtoriot padobran=50%. Pri golemi verojatnosti,neopredelnosta e najgolema. Ne znaat koga ke gi udri losa neopredelenost.
Vo arhiva imam napis za Makedonec na koj sto dva pati ne mu se otvoral glaven padobran vo tek na eden den i koristel rezerva. Zamisli! Kaj nas vo paraglajding nema tolku cesto kolapsi vo godinata kolku sto imal toj poblemi toj den so padobranot. Sega e covekot nekoj novinar mislam,ili nesto raboti povrzano so javna rabota.Ne znam kako se vikase.Ne velam deka i kaj nas vo paraglajding sansite za bezbednost se ogromni,ama sepak se pogolemi otkolku kaj niv,zatoa sto kaj nas ima tajna na letanjeto so paraglajder koja ja koristime-ako naucis da go drzis kriloto nad glava,nemas problemi. A vo padobranstvo, od kade da znaes po koja traektorija ke pominat koncite,padobranot verojatno se otvora za kratko. Otvorajeto ne mozes da go kontroliras,mozes da go predizvikas samo. Posle toa,otvoranjeto na padobranot samo tece.Tvojata rabota tuka e zavrsena.Ti si go orvoril samo,naduvuvanjeto e nastan potoa.Tolku mnogu nastani i traektorii za kratko vreme.Verojatnost za kombinacii=golema. Ova ne e subjektivno razmisluvanje,tuku objektivno.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests