Македонски макетари!

За љубителите со дебели нерви и креативност во обликувањето на овие прекрасни модели.
For the creative fans with patience who build these magnificent models.
Post Reply
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Македонски макетари!

Post by avijacijamk »

Колку макетари има во Македонија? Ова го прашувам затоа што ми текна, (можда и глупа идеја) да направиме макетарско такмичење во наша организација. Можда е прерано да се занесувам со ова, али ако нека седи да видиме дали има заинтересирани. Судејќи по ова како се развива овој дел од форумов можда и не е наивно... :roll:
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28509
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

stara idea e ova.ja znam edvaj 10 lugje sose mene a mislam deka sme tolku maximum 10!
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

хм, ај да видиме кој ќе се јави понатаму, луѓето уште не го знаат форумов, можда има уште луѓе.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 16:47
Location: Skopje
Contact:

Post by zlatko83 »

vo ki spadajm jas??? :oops:
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

не те разбирам што прашуваш??? И дали знаеш некој друг што прави оклоп во Македонија, освен тебе???
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28509
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

imam ja eden drugar
toj so go naprai t-72
User avatar
fly_macedonia
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 373
Joined: 04 Aug 2006, 19:09
Location: Скопје, Р. Македонија
Contact:

Post by fly_macedonia »

Па ај да видиме, нека се јават сите и секој нека си напише некоја кратка макетарска биографија (колку време се бави со макетарство, какво макетарство, кои макети ги направил...)
Зачленете се на VATSIM
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28509
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

abe znaes kolku kje treba da pisuvame nie so sme poiskusni !!!!!!!!
User avatar
Mirakuliks
Падобранец
Падобранец
Posts: 108
Joined: 04 Aug 2006, 14:26
Contact:

Post by Mirakuliks »

1:144:
F-117 два пати
Blackbird (не ми текнува правилната ознака)
F-14
F-18

1:72:
F-15
AH-64 Apache
Mil-Mi-24
Ka-52
Su-25
Mil-Mi-8 (во изградба)

Оклоп:
Abrahms
T-34

Kapetan Kuznetzov 1:350

Mayflower - брад едрењак од ревел.

може има уште некоја од 1:144 ама сум заборавил унаку од сите наведени само третина се живи ама во дефектна состојба поради фактот што добиват секој викенд напад при операцијата чистењето на мојата соба, а јас не сум во присуство да ги прегрупирам.

Имам инаку другар кој има мислам дупло повеќе, ако не се лажам го има и Enterprise од Star Trek
Еве јас се потрудив, дајте кажете кои ги имате за да знам ако сакам некој модел што би го правел да знам да се обратам за совет.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28509
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

ME MRZI DA PISUVAM.eve ova se del od moite maketi sklopeni ima uste ama me mrzi da gi vadam od kutii.plus 30 nesklopeni + resin + dekali aftermarket.sve e 1:72.


Image
Image
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

алал да ти е, еве полека се развива и оваа гранка...

иначе јас имам:

Italeri UH-1N Twin Huey 1/72
Revell Mil Mi-8T 1/72
Revell Cessna Citation 500 1/48
Revell Learjet 35A 1/48
L&M Utva-75 1/72
L&M Aero 3 1/72
Revell Mig-21 SPS/MF Fishbed 1/32
Revell Bf 109 G-10 1/48
Yumo Soko G-4 Supergaleb 1/72
Academy Su-22 1/144
Academy Su-25 1/144
и незнам уште нешто имам, ама не ми текнува што, Драгане што уште имав???
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
Princ
Администратор
Posts: 166
Joined: 03 Aug 2006, 16:34
Location: SKP
Contact:

Post by Princ »

WOOOOOOOOOOW dragan_mig31уште зјапам...
Браво човече.
User avatar
FROGFOOT
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 366
Joined: 29 Sep 2006, 13:42
Location: Skopje, Makedonija
Contact:

Post by FROGFOOT »

Sklopuvam od 1998 pa navamu. Podocna ke napisam koi se mi se sklopeni, a koi ne. Inaku ne sum sjaen maketar i ne gi bojadisuvam tuku samo im gi lepam dekalite, ne sum navlezen premnogu vo ovaa rabota, vazno mi e da go sklopam avionot najdobro sto mozam i znam.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28509
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

EJ NEJKAM DA TE UVREDAM ALI OVA E BOGOHULENJE U MAKETARSTVO DA NE KAMUFLIRAS MAKETA!
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28509
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

Еве јас се потрудив, дајте кажете кои ги имате за да знам ако сакам некој модел што би го правел да знам да се обратам за совет.
ako te zanima nesto slobodno prasaj jer ima ovde mnogu iskusni maketari megju nas i kje mozeme da ti pomogneme 100%!
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28509
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

FROGFOOT wrote:Sklopuvam od 1998 pa navamu. Podocna ke napisam koi se mi se sklopeni, a koi ne. Inaku ne sum sjaen maketar i ne gi bojadisuvam tuku samo im gi lepam dekalite, ne sum navlezen premnogu vo ovaa rabota, vazno mi e da go sklopam avionot najdobro sto mozam i znam.


da ne imas nekoj krs za frlanje ili prodavanje u 1:72?
User avatar
FROGFOOT
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 366
Joined: 29 Sep 2006, 13:42
Location: Skopje, Makedonija
Contact:

Post by FROGFOOT »

Farbanjeto nikad ne mi bilo predizvik, glavno mi bilo najdobro da gi sklopam, a za prodavanje 1:72, ne bi gi prodaval, imam Su-24 od Dragon(ne sum siguren), taa ceka od 2002 i F-14D Revell, taa ceka od 2003, ali ke bidat, ne se brzam. Imam i od najmalite Academy Su-22, Su-25 i Jaguar. Ova sve sto nabrojav e sto ne e sklopeno, a sklopeni imam okulu 20.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28509
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

abe maketarenje bez farbanje ne ide.neznm so kje ti se samo taka slopeni??????????
User avatar
FROGFOOT
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 366
Joined: 29 Sep 2006, 13:42
Location: Skopje, Makedonija
Contact:

Post by FROGFOOT »

Abe ne znam sto da ti kazam, taka mi doslo, taka pravam, Znam deka ima megu vas golemi strucnjaci za farbanje, ako mi zatreba sovet ke vi se obratam.
User avatar
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 16:47
Location: Skopje
Contact:

Post by zlatko83 »

dragane super ti se maketive
aj ce napravam nekoja slikoa od moite pa ce oustam ako pocnam da pisuvam ce treba kniga da napisam :oops:
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests