Украинска криза (Алекс KAJ SE 3X IL-76? neka trepka)

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Украинска криза

Post by Iko »

User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Украинска криза

Post by James »

Bar je iskren.
to nije zato što želimo biti protivnici Rusiji, ili da želimo na neki način strateški okružiti ili potkopati tu veliku zemlju
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Украинска криза

Post by alvarhanso »

User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Украинска криза

Post by Iko »

Konkretno, vo negov lichen sluchaj Sovetska...josh bolje...:lol:
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Украинска криза

Post by James »

https://sdk.mk/index.php/svet/krim-e-uk ... -na-radev/

I sea da se izbaci radev a kosovo srpsko li e, psaki odma kje mu kaze ama nie rekovme toa e specijalen slucaj i ne moze da se sporedue :)
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Украинска криза

Post by filipv »

Па E различно и не може да се споредува... без оглед кој ќе го каже тоа, псаки, шмаки, пичкесиматеринекљаки...

Вистинитосната вредност на еден исказ е неповрзана со идентитетот на оној што го искажува исказот.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Украинска криза

Post by James »

filipv wrote: 22 Nov 2021, 15:06 Па E различно
Epten.
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Украинска криза

Post by filipv »

Да. Суштински. Скроз.

Има некои мали површни сличности, ама тие се мали и површни. Крупните суштински одлики се различни. Дибидус различни.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Украинска криза

Post by dragan_mig31 »

Pa da razlicno e u edniot slucaj zapad ne napadna suverena zemja bez odluka i odobrenie na obedineti nacii za da zastiti dileri ubici i ratni zlocinci pod izgovor za sprecuvanje humanitarna katastrofa i genocid dok dozvolija istoto da im se desi na tie sto navodno go praele istoto
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Украинска криза

Post by dragan_mig31 »

♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
gocka_990
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 462
Joined: 25 Feb 2013, 23:22
Contact:

Re: Украинска криза

Post by gocka_990 »

dragan_mig31 wrote: 26 Nov 2021, 23:26 https://m.mkd.mk/svet/vesti/nato-rusija ... ne-ukraina

Ke umram od smeenje :D
Drugar Iko vo nekoe fiktivno scenario da Rusija trgne na Ukraina... Kolku dena i davame da izbie na Polska granica... 🤔
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Украинска криза

Post by Iko »

Zoshto bi izbila na Polska granica?
User avatar
gocka_990
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 462
Joined: 25 Feb 2013, 23:22
Contact:

Re: Украинска криза

Post by gocka_990 »

Iko wrote: 28 Nov 2021, 01:56 Zoshto bi izbila na Polska granica?
Pa da ja sredat cela... Ako e bal neka bide maskembal.. Bar taka mislam.. Celosna aneksija i fino lepo reshen problemot... Da nema posle povuci potegni i sl..
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Украинска криза

Post by Iko »

So drugi zborovi da okupiraat zemja vo koja bar polovina ako ne i vishe od vkupnoto naselenie od preku 44-ri miliona zhiteli - ne saka da gi vidi ili chue za niv?!? Shto znam...ne mi deluva ko preterano pameten ili bar ekonomichen potez...

Razberi...podvoenosta na Ukraina NE e od sega, tuku zasega vekovi unazad i baraj gi prichinsko-posledichnite vrski vo svoevremeniot dolg i krvav konflikt na nejzina teritorija koj go vodea togash mokjniot Polsko-Litvanski Komonvelt (sojuzot megju togashnoto Kralstvo Polska i Vojvodstvoto Litvanija) od edna strana kako togashna verojatno najgolema Evropska kontinentalna sila koja se protegashe od Baltikot do Crnoto More - i od druga strana od vo zarodish silnoto i ekspanzionistichko Moskovsko Knezhestvo koe potoa uspeshno prerasna vo Carstvo i na kraj vo Imperija podocna...so vekovi se kolea i trvea po Ukrainskata stepa...istiot konflikt uslovi i vechna podelenost...do Dnjepar - zapadnite Ukrainski (deneshnite nejzini, bidejkji togashna Ukraina vo zarodish beshe desetpati pomala od deneshnava) oblasti bea i ostanaa pogolemi Poljaci i Unijatski konvertiti od samiot Papa, dodeka onie deneshni Ukrainski oblasti istochno od Dnjepar bea i ostanaa pogolemi Ruski krajno-desni nacionalisti i "ultra-ortodoksi" od sam Zhirinovski...Zhitomir beshe Vatikan - Harkov beshe Atos...

I taka so vekovi...se dur se razbira Rusite ne gi nadvladeaa Poljacite i Litvancite, ne go unishtija nivniot komonvelt i ne zavladeaa so nivni golemi prostranstva...Litvanija na primer, koja na vremeto beshe pogolema od deneshna Germanija - se svede na obichna Ruska gubernija...Polska beshe pregazena i raskomadana zaedno so Shvabite i Avstrijcite...Ukraina od mal kozachki Hetmanat okolu Poltava narasna na individualno najgolema Evropska kontinentalna zemja (ako Rusija ko Evro-Azijska zemja ne se smeta)...

No starite omrazi ostanaa...

Taka da - nishto novo i nishto od sega...eve kako e veshtachki zgolemuvana...dolzh ovie linii - baraj gi prichinite za stariot konflikt...Ruskite carevi i Staljin ne uspeaa da go smirat toj konflikt - pa sega Putin so okupacija kje go reshi?!? Hah...isto ko da si mi rekol Vučić da naredil okupacija na Hrvatska so koja bi se reshila damneshnata i krvava Srpsko-Hrvatska omraza i netrpelivost (koja edino Jugoslovenskiot socijalizam beshe dovolno krut da ja podturi pod tepih, slichno kako i Sovetskiot komunizam so Istochno-Ukrainskata/Zapadno-Ukrainskata vekovna omraza i poddelenost...koga obata sistemi se srushija - istite stari antagonizimi samo povtorno isplivaa na povrshinata)...

Image
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Украинска криза

Post by James »

Nema nikakov interes nitu pak Rusija kje trgne na Ukraina, oni si zavrsija so toa sto im trebase. Rusija samo ne go saka NATO u Ukraina i toa e crvena linija so nema da ja pomine.

Ne obrnuvajte vnimanie na Rasmusen i negovite gluposti so gi izjavuva, nitu pak napaleni izjavi od slicni nemu vo Rusija za so znam nekakvi napadi na Ukraina.


So se odnesuva do hipoteticko scenario, ne e bas deka bi prosla Rusija ko noz niz puter, jes deka Ukrainskata vojska e nesposobna, ali iako del od Ukraina mozebi e proruska, dobar del od nea e izrazito anti Ruska i imaat dovolno materijal po skladista da ja zakovaat Ruskata armija u dolg konflikt, so e isto edna od pricinite zasto nema da vleguvaat.

Ednostavno Rusite i doktrinalno zavrsija so takvi masovni doktrini.
Last edited by James on 28 Nov 2021, 11:55, edited 1 time in total.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Украинска криза

Post by Iko »

I samo da dodadam...razberi Gocka - ne e problem vo sevo ova voenata konotacija...deneshnata Ruska Armija lesno kje ja parchosa deneshnata Ukrainska Armija...no shto so toa i osobeno, shto potoa?!?

I mokjniot Germanski "Wehrmacht" ja parchosa za desettina dena JKV (Jugoslovenskata Kralska Vojska)...no potoa, polni 4-ri godini krv i majchino mleko propluka od partizanska muka...gi trebeshe ko voshki - za da utvrdi deka po sekoja negova silna ofanziva vo koja do laktovi i kolena se namochil vo partizanska krv - tie sekojpat stanuvaa potoa pobrojni, podobro organizirani i se posilni...

Nekojpat - krutoto voeno reshenie ne e reshenie...i Kina mozhe denes da go zbrishe Tajvan dur si trepnal...maltene nema Amerite da stignat da dignat borbena uzbuna (e de, taka mi e zborot - ne deka stvarno mislam taka)...i shto posle?

Toa e najbitnoto...shto posle? Eve ti i nash lokalen primer...deneshna VS ne bi mozhela vo rok od par saati a ne denovi da ja raskomada glavninata na Kosovskiot KSF? I? Shto potoa?

Toa malo - a sepak taka sje*eno prashanje..."I shto potoa?!?"...
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Украинска криза

Post by James »

Potpuno se slagam, slicen primer bi bil i Srbija so Kosovo, a treba da se zeme predvid i porazot na SAD ili SSSR u Avganistan, a mnogu skoro verojatno i Irak, kade tokmu ova prasanje bese najbitno, sto posle? Vojskata u sustina redovno potfrluva koga kje pocne da raboti policiski raboti, a i odamna e poznato deka vojna nikogas ne se dobiva so zazemanje na neprijatelskata teritorija.


Drugar Gocka, ako vekje te zanima problematikava, koncetriraj se na tema hibridni vojni, privatni vojski, specijalni edinici i mnogu tehnologija, to e idninata.
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Украинска криза

Post by filipv »

James wrote: 28 Nov 2021, 11:42 Nema nikakov interes nitu pak Rusija kje trgne na Ukraina
Русија нема да тргне. Но, мали зелени човечиња? - ќе видиме.
James wrote: 28 Nov 2021, 11:42 oni si zavrsija so toa sto im trebase.
Од кај знаеш? Имаш информации кои украинците и нато ги немаат? Озбилно прашувам, не ти се инатам: како знаеш дека Русите завршиле со Украина и дека више нема да чепкаат од територијата? Врз основа на кои премиси стигна до овој заклучок?
James wrote: 28 Nov 2021, 11:42 Rusija samo ne go saka NATO u Ukraina i toa e crvena linija so nema da ja pomine.
А што праиме со украинското право на самоопределување?

https://en.wikipedia.org/wiki/Self-determination
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Украинска криза

Post by Iko »

Ili so Donbaskoto pravo na samo-opredeluvanje...ili so Vevchanskoto pravo na samo-opredeluvanje...itn. itn...
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Украинска криза

Post by James »

filipv wrote: 28 Nov 2021, 14:18 Русија нема да тргне. Но, мали зелени човечиња? - ќе видиме.
Zeleni covecinja sekogas imalo i kje ima vo pomal ili pogolem broj, zavisno od situacijata. I ne mora da se Ruski. Ako vnimatelno ja sledis situacijata tamu ne se prisutni samo Ruski zeleni covecinja.

Од кај знаеш? Имаш информации кои украинците и нато ги немаат?
Da imav takvi informacii vikas kje sedev na forum da gi praam tie muabeti? :)
Озбилно прашувам, не ти се инатам:


Nikogas ni na kraj pamet ne mi padnalo deka mi se inatis, i ne ocekuam takvo nesto od taka intelegenten sogovornik. Mozda imame razlicni viduvanja i stavovi, ali voopsto ne mislam deka mi se inatis. Bi sakal da ja zatvorime ovaa tema, posto najozbilno nemam takvo mislenje za tebe.

како знаеш дека Русите завршиле со Украина и дека више нема да чепкаат од територијата? Врз основа на кои премиси стигна до овој заклучок?
Toa e moja procenka, zatoa sto nema nikakva pricina za uste teritorija, ja imaat dovolno. Nim im bese presudno da imaat izlez na topli morinja, i pred se da ne dozvolat prisustvo na NATO na Krim. Posto toa im e reseno ostanatovo ne im menjava dovolno za da rizikuvaat nepotrebno i da si trosat resursi i lugje.

А што праиме со украинското право на самоопределување?
https://en.wikipedia.org/wiki/Self-determination
Toa nikogas ne bilo dovedeno vo prasanje, uste pomalku pa ja bi go dovel.

Po odnos na NATO i clenstvoto oni si imaat interni problemi koi dovedoa do situacijata vo koja se najdoa denes, i ako malku podlaboko ja izanaliziras situacijata, guzvata pocna zaradi tie interni problemi vo pogled na toa na kade kje se dvizi zemjata. Vo toj konflikt ne bese umesana ekskluzivno Rusija, tuku imase i drugi igraci (fuck EU, ring a bell?)

Druga rabota agresivnosta na NATO ne pridonesuva nisto pomalku od agresivnosta na Rusija.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests