Ај сега кажете кои апарати ги користите...

За оние кои ги интересираат фотографските техники и џаболебарење на аеродромите.
For those who are interested in the technics of photography and like to spend time near airports.
Post Reply
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Post by avijacijamk »

Еве јас го користам HP M407

4,23 MPx
3xOptical Zoom
6xDigital Zoom
JPEG (EXIF 2.2) for still images; MPEG-1 for video clips
Image
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 31002
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

eve ovakov imam ja

5.0 mpix
6x optical zoom
i red drugi stvari so ne gi ni pamtam

Image
Last edited by dragan_mig31 on 20 Aug 2006, 15:27, edited 1 time in total.
User avatar
hypertech
Падобранец
Падобранец
Posts: 138
Joined: 04 Aug 2006, 21:28
Location: Ново Лисиче, Скопје, Македонија
Contact:

Post by hypertech »

Fujifilm Finepix s9500
Super CCD HR сензор од 5-та генерација со 9 mpix (3488x2616)
Fujinon Zoom објектив со опсег 28-300 милиметри (10.7 x зум)
Целосни рачни команди (два прстени со механички врзан зум и фокус)
Рачна експозиција (30 секунди до 1/4000 секунда)
Рачна бленда (f 2.8 - f 11)
Сопствен пресет за whitebalance
JPEG i RAW формати
AVI формат на видео со 30fps во 640x480 резолуција и звук
Професионален response time од 10 милисекунди, вклучување за 800 милисекунди
Hot-shoе слот за додатен блиц
PC-sync порт за студистко осветлување
1.8" вртечки екран
58мм навој за додатни леќи и филтри
:twisted:

Image
http://www.foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=4869
User avatar
FROGFOOT
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 366
Joined: 29 Sep 2006, 13:42
Location: Skopje, Makedonija
Contact:

Post by FROGFOOT »

Nikon Coolpix 4800

4.0 MP
8.3x optic zoom
video klip so zvuk
512MB memory card
User avatar
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 16:47
Location: Skopje
Contact:

Post by zlatko83 »

idi vidi na Avio net fotkite i ce vidis koj aprarat e
20.5x koristam Sony
User avatar
Flankerman
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 397
Joined: 19 Jun 2007, 23:39
Location: Paris
Contact:

Post by Flankerman »

Mojot e Sony Alpha 100 so zoom 75/300


Image
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Филип, зошто би користел фотоапарат со помала резолуција и квалитет за такви свечености и пригоди?
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 31002
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

filipv wrote:За роѓендени, излети, заебанции, ваков:

Image

За поозбилни фото-ламентации, ваков:

Image

Драган, одличен апарат имаш, да си го чуваш и пазиш. И јас мислам сега лумикс да земам како замена за кодакот - у моментов се најдобри од „малите“ апарати.
филип ја го земав тој апарат пред година и нешо(ми го донесе таткоми од немачка)и не очекуев посебни перформанси чисто чебно апаратче за зезање али се изненадив од могучностите што ми ги пружи,имам некои слики од брзометни цели направено и сум презадоволен,еве една....или две :D

Image
Image
Image
Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Mad Scientist
On the mike at 120.3
On the mike at 120.3
Posts: 773
Joined: 05 Oct 2006, 18:42
Contact:

Post by Mad Scientist »

Image
Image
[color=blue]No good deed remains unpunished.[/color]

Нормален текст - Пишува љубител на авијација
[b][i][color=red]Здебелен црвен и искосен текст - Пишува модератор[/b][/i][/color]
User avatar
BORG
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1328
Joined: 15 Jul 2006, 23:09
Location: YYZ Toronto -Mississauga ON
Contact:

Post by BORG »

Image

8 MegaPixel Super CCD
4x Optical Zoom
2.5" LCD w/ anti-glare coating
Up to ISO800 at full resolution
Mode Dial
17 Pre-programmed Scene Modes
Picture Stabilization mode
Movie Mode w/ Sound @ 30fps
IR-Simple for fast wireless image transfer
2x AA-Battery Powered
10MB Internal Memory
xD/SD Media Compatible Slot
Five playback modes including Slide Show and Portrait Trimming

Mal poklon od mojata devojka za mojot amaterski "plane spotting" ali si ja zavrsuva dobro rabotata a i ne e tolku skap nekade okolu 250 do 300 $ kanadski zavisi kade.
User avatar
vladen1979
Падобранец
Падобранец
Posts: 90
Joined: 20 Nov 2006, 14:23
Contact:

Canon XTI/400D

Post by vladen1979 »

Јас користам:
Canon Digital Rebel XTI (во европа 400D):
Image

со телеобјектив Canon EF 70-300mm IS (кој во филмски 35мм еквивалент би бил 112-480мм заради кроп факторот на 400D):
Image

Се ова нормално набавено во USofA сега е уште поевтино поради одличниот курс на долар/евро ~ 1,47!!!

Ако парите не ви прават разлика би ви препорачал Nikon D80 + Nikkor 80-400mm VR. Разликата во цена во однос на мојата опрема отрпилика двојно поголема ама ќе можете да сликате на дожд и од подалеку :wink:

Плави неба
В.
Не е небото граница, земјата е!
User avatar
WINGMAN
Падобранец
Падобранец
Posts: 163
Joined: 17 Jul 2007, 02:56
Contact:

Post by WINGMAN »

Со здравје да си го користиш и да направиш мнооооогууу многу фотки. :D И сигурен сум дека ќе ги направиш. :D
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by EDRILICAR »

WINGMAN wrote:Со здравје да си го користиш и да направиш мнооооогууу многу фотки. :D И сигурен сум дека ќе ги направиш. :D
moes i da pratis nesto interesno ako napravia
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 31002
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

filipv wrote:Епа да се пофалам, си купив нов апарат за секојдневно штракање и многу сум задоволен. 2GB RAM, 7 Mpix, 12 x оптички зум (Leica леќи), лесен е ко партал, батеријата му трае цела вечност, стабилизатор со повеќе режими, wide screen 30fps video, burst mode... Милина.

Lumix FZ-8

Image

kolku kosta?
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
stefan_mkd
Падобранец
Падобранец
Posts: 100
Joined: 08 Aug 2008, 02:08
Contact:

Post by stefan_mkd »

Nikon D3
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5939
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Post by Trpkovski Vladimir »

Ај и јас да се пофалам , набавив Nikon Coolpix L 18 . 8 мега пиксели резолуција , 3х оптички зум и 4х дигитален зум .
Сеуште го извежбувам :D
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
stef4o
Падобранец
Падобранец
Posts: 129
Joined: 12 May 2009, 00:26
Contact:

Post by stef4o »

jas veke godina i pol koristam Sony DSC-H10... premnogu sum zadovolen ima se so mi treba.
manual expositure
program auto(avtomatski mesti shutter speed i aperature)
scene selection(beach, snow, fireworks, night)
advanced sport shooting
super steady shot stabilizator
8.1mp
10x opticki zum
10x digitalen zum
moze da mu se dokupi i conversion lens(VCL-DH1758) i wide angle(VCL-DH0758). celo skopje go prebaram nigde ne najdov. Aparatot vo pixplus e 12 999. Koj ke go kupi nema da zazali
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9296
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Post by Bobo »

Canon PowerShot SX10 IS


Sony h-50


Pentax x70


Koj da go zemam ? nemozam da se odlucam
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1186
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Post by Loaded_Dice »

Cannon Powershot S3 IS, go koristam veke nekolku godini i sum prezadovolen od nego, osobeno od kvalitetot na video snimkite taka da sega za sega nemam planovi da go menuvam :lol:
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 31225
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Post by alvarhanso »

Bobo wrote:Canon PowerShot SX10 IS

Sony h-50

Pentax x70

Koj da go zemam ? nemozam da se odlucam
За тие пари (околу 350-400 евра колку што чинат овие) ја пре би купил рефлексен (SLR) апарат.
Имаш пристоен избор и кај нас.

http://pixplus.com.mk/index.aspx?tabind ... uctdetails
http://pixplus.com.mk/index.aspx?tabind ... uctdetails
http://pixplus.com.mk/index.aspx?tabind ... uctdetails
http://pixplus.com.mk/index.aspx?tabind ... uctdetails

Некој се и нешто поскапи (за околу 50-тина евра) од оние за кој се двоумиш, но мислам дека се дефинитивно вредни за доплатата.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests