Руско грузиската војна...

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
Saso
Падобранец
Падобранец
Posts: 163
Joined: 04 Mar 2008, 10:26
Contact:

Руско грузиската војна...

Post by Saso »

...почна ili barem tuka e nekade
http://edition.cnn.com/2008/WORLD/europ ... index.html
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7548715.stm

avijacijta e demek veke vklucena navodno rusite zagubile dva avioni

na hartija vaka gruziskiot arsenal izgleda prilicno impresivno no kojzae vo kakva sostojba e i sigurno ne moze da parira so rusite podolgo vreme

patem toa tenkovite na snimkata od BBC se T72 ili T90?
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 32872
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Post by alvarhanso »

Izgleda deka kje bide "veselo".
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 34751
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

незнам кој како прати али мене ми е многу интересно ова што се дешава(наравно несакам војна и да гинат луѓе али чим почна онда...).грузијците имаат оборено руски су-25 и ту-22м,а наводно уште 8 други воздухоплови.сухојот и тупољевот ги призна и русија како губитци.грузија изгуби еден су-25 за кој има и снимка со обарање


http://www.vesti.ru/videos?vid=143324&c ... _id=199676


иначе,по странски форуми пишува дека исто така и неколку uh-1h грузијски се оборени али чисто сумњам......
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 16:47
Location: Skopje
Contact:

Post by zlatko83 »

se prati kako ne za ova za tupolevov nemam slusnato. za suhojot vidov i jas snimka.
User avatar
zafiro301
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1165
Joined: 13 Mar 2007, 20:50
Contact:

Post by zafiro301 »

zlatko83 wrote:se prati kako ne za ova za tupolevov nemam slusnato. za suhojot vidov i jas snimka.
Соборен со С-200 систем за ПВО
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 34751
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

еден од двата грузиски су-25 што се оборени е оборен со игла над осетија.прочитав дека пилотот се избацил али дека го скинале у ваздух.......језиво

п.с. еден руски пилот заробен од грискиски снаги за безбедност


http://www.youtube.com/watch?v=tLjtwjcaR98
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 34751
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

еве само за информација со што располага грузија:

5x An-2 Colt light transport
1x An-24 Coke tactical transport
1x An-32 Cline tactical transport
6x L-39C Albatros advanced flying training
7x Mi-2 Hoplite utility
18x Mi-8 Hip medium-lift transport
8x Mi-24 Hind anti-armour attack
4x Su-25 Frogfoot ground attack
8x Su-25KM Scorpion ground attack
5x Su-25UB Frogfoot operational conversion
1x Tu-134A Crusty VIP transport
8x UH-1H Iroquois utility

според

http://www.milaviapress.com/orbat/georgia/index.php
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

Доста инфорамација има на www.lenta.ru .Иначе Ту-22 го имаат соборено со С-200 , кој систем Украина им го продала на Грузија. Во Црно Море еден грузиски борбен ракетен брод е потопен од Руски воен крстосувач...И така артилеријата продолжува со расправата .Грузија бега од Осетија, незнам што мислеа , ама они си знаат.
...shoveling shits up the hill...
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 34751
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

MaKoM wrote:Доста инфорамација има на www.lenta.ru .Иначе Ту-22 го имаат соборено со С-200 , кој систем Украина им го продала на Грузија. Во Црно Море еден грузиски борбен ракетен брод е потопен од Руски воен крстосувач...И така артилеријата продолжува со расправата .Грузија бега од Осетија, незнам што мислеа , ама они си знаат.

русиве испаднаа невидени говна,кај ратуваат со братски народ(ПРАВОСЛАВЕН),кај се мешаат кај што не им е место(исто ко америка),плус тоа многу подмукло го изведоа све ова.иста прича као косов 99та.грузијците се срби а осетијците(руси) се угнетени албанци.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Saso
Падобранец
Падобранец
Posts: 163
Joined: 04 Mar 2008, 10:26
Contact:

Post by Saso »

dragan_mig31 wrote:
русиве испаднаа невидени говна,кај ратуваат со братски народ(ПРАВОСЛАВЕН),кај се мешаат кај што не им е место(исто ко америка),плус тоа многу подмукло го изведоа све ова.иста прича као косов 99та.грузијците се срби а осетијците(руси) се угнетени албанци.
нафта, нафтоводи итд.
ептен како ирак само што им е поблизу на русите
патем и абхазија објавила воена состојба
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id= ... tegorija=6
нот гуд

казете бре што тенкови беа тие на снимката
и ако се т72 зашто нашите немаат таков оклоп?
:D
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 34751
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

највероватно т-80 или т-90
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Saso
Падобранец
Падобранец
Posts: 163
Joined: 04 Mar 2008, 10:26
Contact:

Post by Saso »

фала за линковите не ги знаев
досега на википедиа барав јеби га и има прилична разлика во податоците за инвантарот на грузиската армија мегу двата извори

според истата т80-ките демек повекето во резерва биле па ваљда се т90
mystery solved :)
User avatar
sef
Едриличар
Едриличар
Posts: 288
Joined: 25 Aug 2006, 13:05
Location: Skopje
Contact:

Post by sef »

Загинатиот руски пилот на Ту-22, мајор Игорь Викторович Ржавитин
http://forums.airforce.ru/attachment.ph ... 1218290019

http://www.chvvakush.info/common/ImageP ... .jpg&w=300
Игорь Викторович Ржавитин
Штурман-испытатель Службы Лётных Испытаний истребительной авиации Летно-Испытательного Центра ГЛИЦ МО РФ.
Полковник
Россия, Ахтубинск Астраханской обл.
Возраст: 39 лет
Выпускник ЧВВАКУШ 1990 года.
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Post by IgorMKD »

Dragan se slagam so tebe, rusive izlegoa stoki do daska... Ama nisto cudno za pravoslavieto... Vidi sto ni pravi nas Grcija, vidi kako Rusija ja izigra Srbija po prasanjeto na Kosovo... Da ne recam, svojata pussy-politika za Kosovo sega ja naplakjaat vo Grzija preku Severna Osetija i Abhazija. Zad seto toa nafta i idejata na Rusija da ja stavi Evropa na k.. preku kontrola na energensite. Sranje!

P.S.
Rusija i pravoslavnoto bratstvo, ma daj...
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 34751
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 34751
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

грузиски ми-24


Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 16:47
Location: Skopje
Contact:

Post by zlatko83 »

gruzijcite se sami krivi taka im je koga go prodale gazot na amerika.

rusive se stvarno vo katastrofalno stanje po ova kako avijonive izvrsuvat napadi isto kako za vreme na avganistanskata vojna.
uste ratuvat so klasicni oruzja.
interesni bea iskazite na vestite sinojca na kanal 5 na onaj geopolitickiot analiticar.

zalosno za pilotcevo :cry: :cry: :(

dragan ovije na snimkava od koj avijon se??? od tu-22 ili??
User avatar
BORG
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1328
Joined: 15 Jul 2006, 23:09
Location: YYZ Toronto -Mississauga ON
Contact:

Post by BORG »

zavrsena rabota tolku od gruzijcive a..............


:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 34751
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

дејство на руски су-25.....

http://cosmos.bcst.yahoo.com/up/player/ ... 4&src=news

грузија направи фатална грешка,почна војна за време на олимпсики игри неподготвена доволно да се соочи со русија.русиве се дибеци невидени ратуваат исто ко у авганистан со почит и грижа према човечки живот равна на нула,било од нивна или противничка страна.ова што и се дешава на грузија е исто што и се деси на СРЈ 99та.


п.с. златко ова е остаток од грузиски су-25 шкорпион,на видеово се глеа дека поклопецот е читав,значи дека пилотот се избацил и највеорватно е воен заробеник.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
zafiro301
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1165
Joined: 13 Mar 2007, 20:50
Contact:

Post by zafiro301 »

Posledno sto citam e deka ruska mornarica ima potopeno gruziski voen brod i imav unisteno vojnu bazu do Tbilisi.
Abe jebiga, i Gruzija ima pracano vojnici u Irak da pomagav na amerikanci. Pa posle placev. Saakasvili e amerikanski covek i prv ima pocnato da puca na ruski "mirotvorci". A da pucas na Rusi pa da ocekues da ne vrativ e malko glupa pretpostavka. Jebiga, umre Boris Eltsin, otide toj vreme.Interesira me dali Rusi ke testirav nekoe novo oruzje, Father Of All Bombs na primer.
Zaroben e i crnac (afroamerikanac) i e odnesen u Vladikavkaz na kafe i informativan razgovor.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 8 guests