Пад на Z3-DCV близу Скребатно

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.
User avatar
TNTBOY_MAC
Падобранец
Падобранец
Posts: 4
Joined: 03 Mar 2008, 22:01
Contact:

Пад на Z3-DCV близу Скребатно

Post by TNTBOY_MAC »

Авион се урна во близина на црквата Св. Богородица во Скребатно

Мал авион од типот Z3-DCL се урна денеска во 12 часот и 40 минути на ливада во излетничкото место Скребатно каде денеска илјадници луѓе дојдоа да го прослават празникот успение на пресвета Богородица.

Во несеќета животот го загубија пилотот и тројца патници во авионот. За среќа избегната е поголема катастрофа бидејќи авионот удри во автомобил фиќо во кој во моментот се наоѓаше малечко девојче. Истото освен претрпен шок нема други повреди.

Очевидци велат дека авионот летал ниско, имал неправилна работа на моторот, по што се урнал најверојатно обидувајќи се да ја избегне толпата.

На местото на несреќата веднаш излегоа екипи на СВР Охрид и екипа на брзата помош која беше присутна на местото поради прославата на празникот. За жал на лицата во авионот не можеше да им се помогне.

Извор: http://www.ohridnews.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Last edited by TNTBOY_MAC on 28 Aug 2008, 14:01, edited 1 time in total.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29144
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Post by alvarhanso »

Што е ова!? За кого станува збор!? У ПМ.....

Нека им е лесна земја....
User avatar
Mad Scientist
On the mike at 120.3
On the mike at 120.3
Posts: 773
Joined: 05 Oct 2006, 18:42
Contact:

Post by Mad Scientist »

Охрид, 28 август (МИА) - Четири лица загинаа денеска во месноста Скребатно кај с. Лескоец, во близина на Охрид кога мал патнички авион со ознаки Z-3 ДЦВ удрил во паркирано патничко возило застава 750 при обид ниско да го надлета местото каде се одржувал голем црковно-народен собир по повод празникот Голема Богородица.

Сите загинати се патниците кои во моментот на несреќата биле во авионот.

Во автомобилот во кој удрило летало се наоѓало дете, кое не е повредено.

Значи се работи за DCV а не за DCL, авионот на Скопје Ер, боже на помош.
[color=blue]No good deed remains unpunished.[/color]

Нормален текст - Пишува љубител на авијација
[b][i][color=red]Здебелен црвен и искосен текст - Пишува модератор[/b][/i][/color]
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29144
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Post by alvarhanso »

Многу се конфузни информацииве што доаѓаат... Ако е Z3-DCL тоаш мислам дека е Цесната од Куманово...
Макфакс пишува за Цесна ZL-DCV што е регистрацијата на Скопје Ер...

Охрид, 28 август (МИА) - Четири лица загинаа денеска во месноста Скребатно кај с. Лескоец, во близина на Охрид кога мал патнички авион со ознаки Z-3 ДЦВ удрил во паркирано патничко возило застава 750 при обид ниско да го надлета местото каде се одржувал голем црковно-народен собир по повод празникот Голема Богородица.
Сите загинати се патниците кои во моментот на несреќата биле во авионот.
Во автомобилот во кој удрило летало се наоѓало дете, кое не е повредено.

макфакс
User avatar
Mad Scientist
On the mike at 120.3
On the mike at 120.3
Posts: 773
Joined: 05 Oct 2006, 18:42
Contact:

Post by Mad Scientist »

Сигурно е дека е ДЦВ, Славчо со тројца патници, потврдено. Нека им е лесна црната земја.
[color=blue]No good deed remains unpunished.[/color]

Нормален текст - Пишува љубител на авијација
[b][i][color=red]Здебелен црвен и искосен текст - Пишува модератор[/b][/i][/color]
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Post by KVARK »

Аман бе... :cry:
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29144
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Post by alvarhanso »

Бог да ги прости. Трагедија.
User avatar
WINGMAN
Падобранец
Падобранец
Posts: 163
Joined: 17 Jul 2007, 02:56
Contact:

Post by WINGMAN »

Искрено да ви кажам многу сум потресен. Иако не ги познавав премногу ми е жал. Лесна им земја.
User avatar
Mad Scientist
On the mike at 120.3
On the mike at 120.3
Posts: 773
Joined: 05 Oct 2006, 18:42
Contact:

Post by Mad Scientist »

СЕ УРНА МАЛ АВИОН КАЈ ОХЈРИД - ЧЕТИРИ ЛИЦА ГО ЗАГУБИЈА ЖИВОТОТ

Четири лица го загубија животот во авионска несреќа што денеска се случи кај месноста Скребатно во близина на селото Лескоец кај Охрид, јави дописникот на телевизија “Телма” од Охрид. Се работи за моторен авион од типот "Цесна" кој се урнал во месноста каде што денеска илјадници православни верници го прославуваат празникот Голема Богородица. Според првичните информации, авионот во премногу низок лет, надгледаувајќи го собирот, удрил во паркиран автомобил марка "Застава 750" (Фиќо), по што удрил во земјата. МВР потврди дека во несреќата во авионот загинале Ѓоре (презимето не е сопштено), сопственик на кафеана во Охрид со двајца свои внуци, како и пилотот Славчо (презимето засега не е соопштено), додека во автомобилот е повредена една жена, а нејзиното дете е неповредено. Случајот се истражува.


www.telma.com.mk
[color=blue]No good deed remains unpunished.[/color]

Нормален текст - Пишува љубител на авијација
[b][i][color=red]Здебелен црвен и искосен текст - Пишува модератор[/b][/i][/color]
User avatar
ProMKD
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 718
Joined: 26 Jan 2007, 01:21
Location: Skopje, Makedonija

Post by ProMKD »

Neka im e lesna zemjata... ah mnogu zalno! :(
User avatar
KSoze
Едриличар
Едриличар
Posts: 249
Joined: 30 Jul 2008, 17:47
Contact:

Post by KSoze »

У пичку материну незнам што друго да кажам .

На а1 сајтот пишува дека се удриле во автомобил во обид ниско да летаа.

Бог да ги прости.
User avatar
BORG
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1328
Joined: 15 Jul 2006, 23:09
Location: YYZ Toronto -Mississauga ON
Contact:

Post by BORG »

Neka im lesna zemja..................

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

Жално жално...навистина трагедија. Лесна им земја.
...shoveling shits up the hill...
User avatar
KSoze
Едриличар
Едриличар
Posts: 249
Joined: 30 Jul 2008, 17:47
Contact:

Post by KSoze »

Потврдија и на други сајтови дека се работи за СкопјеЕР.

Многу жално, уште еднаш Бог да ги прости

Image
User avatar
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida
Contact:

Post by Angel Arnaudov »

R.I.P
Da ne znaete da ne e nekoj clen od forumov??
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
User avatar
WINGMAN
Падобранец
Падобранец
Posts: 163
Joined: 17 Jul 2007, 02:56
Contact:

Post by WINGMAN »

Изгледа сепак не е Z3 - DCL . Има слики на Ohridnwes од плава цесна. Изгледа е Z3-DCV
User avatar
ljupco
Падобранец
Падобранец
Posts: 8
Joined: 28 Aug 2008, 14:26
Contact:

Slika od urnatiot avion

Post by ljupco »

Avionot e vo sopstvenost na Pilotskata Akademija

Не објавувајте слики кои не се поврзани со настанот, само се внесува конфузија, сликата што ја избришав од постот не беше слика од несреќата.


Edit by Mad Scientist, 15:20, 28.08.2008
User avatar
TNTBOY_MAC
Падобранец
Падобранец
Posts: 4
Joined: 03 Mar 2008, 22:01
Contact:

Post by TNTBOY_MAC »

Ако сликава е од несреќата значи се работи за Z3-DCL, зошто DCL e сина, а DCV e жолта, како што гледав во галерија...
User avatar
TNTBOY_MAC
Падобранец
Падобранец
Posts: 4
Joined: 03 Mar 2008, 22:01
Contact:

Post by TNTBOY_MAC »

Ако сликава е од несреќата значи се работи за Z3-DCL, зошто Z3-DCL e сина, а Z3-DCV e жолта, како што гледав во галерија...
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23173
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

нека им е лесна земја...... :( :( :(
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests