Каде е најдобро да се стажира за авиомеханичар?

За сите оние кои не се плашат да ги извалкаат рацете и облеката.
For those who are not afraid to get messy clothes and hands.

Каде е најдобро да се стажира за авиомеханичар?

Postby ***DAVID*** » 25 Jan 2009, 00:12

Ajde ako znae nekoj neka kazi kade bi bilo povolno da se staziraat tie 2god. sto gi bara agencijata za civilna i vozdusna plovidba za da ti dozvoli da polagas ispit za avio mehanicar....?
***DAVID***
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 129
Joined: 24 Jan 2009, 01:09

Postby avijacijamk » 25 Jan 2009, 13:11

Во некој Аеро Клуб... Еве кај нас во Скопје заврши сега еден дечко и нареднава недела ќе си ја земе лиценцата...
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby nikola » 25 Jan 2009, 13:44

cekaj toa moze na primer i ja da staziram ili kako e?
eve na primer sea ja sum na mashinski i sakam ponatamu nekako mozam li da idam na aviomehanika ili nesto taka
nikola
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 123
Joined: 10 Oct 2007, 17:53

Postby ***DAVID*** » 25 Jan 2009, 16:02

Moze da odis vo aviomehanika samo za tebe znamdeka perd Agencija za civilna i vozdusna plovidba te cekaat nekade 12 ispiti, a toa znaci deka makata stotuku ti pocna....
***DAVID***
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 129
Joined: 24 Jan 2009, 01:09

Postby nikola » 25 Jan 2009, 17:05

interesno kaj mozam za ova poise da vidam so se polaga bla bla. posto eve jas sum 3ta godina a masinski ko masinstvo opsto e prvi 2 godini sea smerovi se nagore valjda na tie osnovite ti mislis plus 12 ispiti. ama da znaes interesno hehe ne mislev deka moze
nikola
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 123
Joined: 10 Oct 2007, 17:53

Postby ***DAVID*** » 25 Jan 2009, 17:27

Mozi da odis da polagas, samo prvo treba 2 godini stas vo nekoja Vozduhoplovna organizacija, pa potoa odis da polagas ispit po ispit pred Agencijaza civilna i vozdusna plovidba.....
Ispitite ti se od oblast na vozduhoplovstvoto........
***DAVID***
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 129
Joined: 24 Jan 2009, 01:09

Postby avijacijamk » 26 Jan 2009, 03:25

Јас до сега не сум запознал човек кој не положил за механичар. Ако те интересира подетално прати ми приватна порака со твој контакт тел или емаил и ќе ти објаснам се... Поз
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby Aviator » 26 Jan 2009, 04:00

А какво школо треба да имаш претходно за да полагаш или стажираш 2 години? Како оди целиот процес?
Aviator
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 140
Joined: 22 Oct 2007, 19:40

Postby ***DAVID*** » 26 Jan 2009, 08:14

Абе јас имам завршено Средно техничко училиште во Битола, имше пред неколку години смер, интересна работа па се запишав таму и имам диплома Машински воздухопловен техничар.....
Знам дека од Агенција за цивилна и воздушна пловидба нас ни признаваат испити, треба да дополагаме неколку испити, а за да дојдиме до полагање треба СТАЖИРАЊЕ 2 години во воздухопловна организација.... така да сакам да дојдам до целта пошто се надевам дека повеќе од пола пат ми е поминат....
***DAVID***
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 129
Joined: 24 Jan 2009, 01:09

Postby nikola » 26 Jan 2009, 22:13

avijacijamk ti pisav licna poraka vidi :)
nikola
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 123
Joined: 10 Oct 2007, 17:53

Postby ***DAVID*** » 26 Jan 2009, 23:34

И јас му пишав..... :D
***DAVID***
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 129
Joined: 24 Jan 2009, 01:09

Postby Aviator » 27 Jan 2009, 21:13

Што доколку имам завршено средно гимназија? Постои некој курс, некакво школо каде ќе можам да станам механичар?

Всушност, која е побарувачката на механичари во моментов и во иднина? Дали со македонска дозвола (диплома) има перспектива за работа во странство?
Aviator
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 140
Joined: 22 Oct 2007, 19:40

Postby ***DAVID*** » 27 Jan 2009, 23:08

Машински или електро факултет.......
Моменталната побарувачка на АВИОМЕХАНИЧАРИ е огромна ги нема никаде, и нашата дозвла важи низ цела европа, а и во европа има побарувачка колку што знам......
***DAVID***
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 129
Joined: 24 Jan 2009, 01:09

Postby Tanja » 28 Jan 2009, 14:51

Mozete da probate vo Lufthansa Technik vo Sofija i vo Budimpesta. Znam sigurno deka vo Budimpesta nemaa dovolno aviomehanicari, pa doagaa od Belgrad sekoj vikend i rabotea po cel den. Eve i linkovi:

http://www.lht-budapest.com/

http://www.lht-sofia.com/

Obukata (kolku sto jas znam, ne sum bas najsigurna) se vrsi vo nivnite centri vo Germanija, vo najgolem del vo Hamburg, kade sto e i sedisteto.
Tanja
Едриличар
Едриличар
User avatar
 
Posts: 221
Joined: 21 Nov 2007, 16:13

Postby avijacijamk » 28 Jan 2009, 19:01

Турчинот исто бара механичари со лиценца сега
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby ***DAVID*** » 28 Jan 2009, 19:09

Pa tuka e makata VO LICENCATA :D
Samo ce morame da se pomacime za da ja dobieme.....
Inaku ne samo Turcinot, mehanivari baraat i vo MAT, i vo cela evropa samo pak ce recam SO LICENCA !!!
***DAVID***
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 129
Joined: 24 Jan 2009, 01:09

Postby Aviator » 28 Jan 2009, 19:31

***DAVID*** wrote:Машински или електро факултет.......
Моменталната побарувачка на АВИОМЕХАНИЧАРИ е огромна ги нема никаде, и нашата дозвла важи низ цела европа, а и во европа има побарувачка колку што знам......


Не разбирам...каква врска има електро факултет со авиомеханичар? Машински - и така и така, ама електро? Ај некој нека потврди...

Или најдобро, што би ми требало мене, со завршена гимназија да станам авиомеханичар?
Aviator
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 140
Joined: 22 Oct 2007, 19:40

Postby Aviator » 28 Jan 2009, 19:32

avijacijamk wrote:Турчинот исто бара механичари со лиценца сега


За потоа со месеци да не добијам плата? А кога ќе ја побарам да ме избркаат од работа? Не дека МАТ е нешто поразличен...

http://forum.avijacija.com.mk/viewtopic ... 1&start=20
Aviator
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 140
Joined: 22 Oct 2007, 19:40

Postby ***DAVID*** » 28 Jan 2009, 19:42

Да бе нема да собијаш.....
Оди работи во Европа па да видиш дали нема да добијаш......
Ќе добијаш од 2000Евра нагоре......
СО ЛИЦЕНЦА !!!!!!!!!!!!
***DAVID***
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 129
Joined: 24 Jan 2009, 01:09

Postby avijacijamk » 29 Jan 2009, 11:24

Aviator wrote:
***DAVID*** wrote:Машински или електро факултет.......
Моменталната побарувачка на АВИОМЕХАНИЧАРИ е огромна ги нема никаде, и нашата дозвла важи низ цела европа, а и во европа има побарувачка колку што знам......


Не разбирам...каква врска има електро факултет со авиомеханичар? Машински - и така и така, ама електро? Ај некој нека потврди...

Или најдобро, што би ми требало мене, со завршена гимназија да станам авиомеханичар?


Значи со електро средно или факултет можеш да бидеш ИРЕ механичар. Тоа значи дека си овластен да ги поправаш инструментите, радио комуникацијата и електриката. Не смееш да чепкаш системи, мотори, конструкциски делови од воздухопловот.

Што се однесува до прашањето за гимназија ако имаш завршено мислам дека неможеш да земеш лиценца сега за сега.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Next

Return to Механика / Mechanics

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron