Студентски натпревар во аеронаутика!

Научни трудови и литературни дела од професионалната авијација.
Science and literature materials from professional aviation.
Post Reply
User avatar
Chikar
Падобранец
Падобранец
Posts: 29
Joined: 22 Nov 2007, 18:10
Location: Toulouse, France
Contact:

Студентски натпревар во аеронаутика!

Post by Chikar »

USAIRE 2009 Natprevar za studenti

Pravila

Na odredena tema eden student ili ekipa od dvajca studenti treba da ispratat za pocetok edna strana na dadenata tema najkasno do 15 juni 2009. Dokolku bidat izbereni za vo finale, ke treba da ja prosirat temata na 10 strani i da ja ispratat do septemvri 2009.

Tema: Kako ke izgleda civilniot i voeniot vselenski prostor vo 2050 godina? Kakov impakt ke ima ova vrz aeronautickata i voenata industrija?

Nagradi:

I - dva povratni bileta pariz-hong kong so catay pacific plus paricna nagrada
II - dva povratni bileta pariz-new york so air france plus paricna nagrada
III - 6 mesecna praksa vo EUROCOPTER + ednogodisna pretplata za Air & Cosmos & Aviation Week & Space Technology+ paricna nagrada

Mislam deka za pocetok nema da bidi problem da se podgotvi edna strana za studentite-sto se ucesnici na forumot.

E sea, edinstvena negativna rabota e so nigde ne pisi koj ima pravo da ucestvuva. Organizacijata koja ja dodeluva nagradata e Amerika-evropska unija, no ako nekoj e spremen da podgotvi dobra teza, mislam deka nema da recat ne samo za toa sto studentite se od makedonija!? :) veke isprativ email da prasam dali natrpevarot e otvoren za site

me interesira dali ima zainteresirani?

do moderatorite: dali ke moze da se napravi nova grupa na fourmot: 'skolstvo avijacija' ili 'studenti-ucenici' ili 'obrazovanie' ili sl za da mozat da se postuvaat vakvi informacii?

http://www.usaire.org/

http://media.jobs.thalesgroup.com/file/ ... on.706.pdf
User avatar
Chikar
Падобранец
Падобранец
Posts: 29
Joined: 22 Nov 2007, 18:10
Location: Toulouse, France
Contact:

Post by Chikar »

Stotuku mi potvrdija po email, natprevarot e otvoren za site studenti.

taka da fakajte se za rabota! :) bas bi sakal da vidam nekoj od kaj nas da ucestvuva...
User avatar
Mad Scientist
On the mike at 120.3
On the mike at 120.3
Posts: 773
Joined: 05 Oct 2006, 18:42
Contact:

Post by Mad Scientist »

До Chikar: како што можете да видите, веќе има соодветен форум за ваква намена.
[color=blue]No good deed remains unpunished.[/color]

Нормален текст - Пишува љубител на авијација
[b][i][color=red]Здебелен црвен и искосен текст - Пишува модератор[/b][/i][/color]
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests