На денешен ден

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

На денешен ден

Post by Scylla »

13 Септември

1994 - Airbus Belugaго остварува својот прв лет.
1965 - постигнат е нов рекорд во висинско летање со балони на топол воздух од 9,770 стапки (2,978 метри).
1931 - Обединетото Кралство го освојува Schneider Trophy. Поручник John Boothman ја комплетира трката кај Calshot Spit со Supermarine S.6Bпри брзина од 547.297 km/h (340.1 mph).
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

14 септември

1984 - Joe Kittingerго остварува првиот соло трансатлантски лет со балон, од Карбон, Мејн до Савона, Италија.

1976 - F-14 Tomcatсе излизга од палубата на USS John F. Kennedy и потона во интернационални води. Огромна спасувачка операција беше направена за да се спаси авионот да не падне во Советски раце.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

15 Септември

1987 - Eurocopter Panther остварува нов временски рекорд во искачување на висина во класата на неговите хеликоптери.

1960 - Tasman Empire Airways го пензионира својот последен летачки брод од користење.

1950 - Task Force 7, сконцентрирана на пет американски и еден британски носач, дава подршка на USMC десантот во Green Beach, подготвувајќи се за Inchon Landing.

1943 - За прв пат е употребена "Tall Boy" бомба од 5,455 килограми од RAF Lancasters.

1940 - Германија го прави најтешкиот дневен ненадеен напад на Лондон.

1916 - Француска подморница Foucault е потоната од два австриски летачки бродови, правејќи ја првата подморница потоната од воздушно летало.

1911 - Édouard de Nié Port, еден од првите истакнати дизајнери на авиони и тркачки пилоти на својата ера, кој заедно со својот брат го основал Nieuport, погинува во авионска несреќа.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

16 Септември

1932 - Cyril Uwins поставува нов потежок-од-воздух висински рекорд од 13,404 метри со Vickers Vespa.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

17 Септември

1993 - F/A-18 Hornet го остварува својот 2 милионити час од летање и тоа само за оперирање од 10 години.

1960 - East African Airwaysзапочнува авионски летови помеѓу London и Nairobi.

1916 - Rittmeister Manfred von Richthofenго соборува својот прв противник, летајќи на Albatros D.II
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

18 Септември

1947 - United States Air Forceстанува потполно самостојна воена команда.

1928 - Don Juan de la Ciervaлетајќи со Cierva C.8 autogiro од Croydon, England до Le Bourget, France, остварувајќи го првиот лет преку Англискиот Канал со летало со ротационо крило.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

19 Септември

1962 - Aero Spacelines Pregnant Guppyго прави својот прв лет.

1921 - Започнува првата редовна авионска линија во Латинска Америка, со колумбискиот превозник SCADTA оперирајќи со Junkers F.13s опремен со пловки помеѓу Barranquilla и Girandot.

1902 - Браќата Врајтзапочнале да го тестираат нивниот трет параглајдерво Kitty Hawk, Северна Каролина.

1784 - Браќата Робер и Колин Хулин летаат со балон од Парис до Беуври, поминувајќи повеќе од 186 километри.

1783 - Joseph и Etienne Montgolfier лансираат офца, патка и петел во балон на топол воздух како демонстрација за Кралот Луј 16на Франција. Балонот се кренал на висина од 500 метри и се вратил на земјата со животните неповредени.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

На денешен ден 17.12 1903 е изведен првиот контолиран лет на човек со авион.
Вирбул Рајт со авионот Флајер 1.
...shoveling shits up the hill...
User avatar
ATC@LWSK
Падобранец
Падобранец
Posts: 59
Joined: 27 Sep 2006, 23:09
Location: LWSK
Contact:

Post by ATC@LWSK »

05.03.2007

- На денешен ден се навршуваат 14 години од несреќата на Palair Macedonian

- На денешен ден пред 3 години беше погребан Претседателот Борис Трајковски.

Централна платформа 05.03.2007

Image

Цивилна платформа 05.03.2004

Image
Nine on the glide, have a nice ride,
Tower insight, one eighteen five
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Post by Skopjeair »

Голема штета е да еден таков тажен настан го наполнил Александар Велики . . . .
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Нека им е лесна земја и на едните и на другите, иначе мајсторе секоја чест за сликиве!!!
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15378
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Post by IgorMKD »

Eh kakva kolekcija na VIP-ovi po povod toj tazen nastan :(

Moi favoriti od slikata se dvata Tu-154, romanskiot i onoj P-3 Orion koj sramezlivo se pojavuva so svojot nos na istata slika na koja se i dvata Tupoljevi.

Vidi, vidi, belgijcite so dva Embraera... Pretpostavuvam edniot ja donel delegacijata na NATO ili EU a drugiot belgijskata drzavna delegacija.
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Post by KVARK »

IgorMKD wrote:Eh kakva kolekcija na VIP-ovi po povod toj tazen nastan :(

Moi favoriti od slikata se dvata Tu-154, romanskiot i onoj P-3 Orion koj .
А мојте фаворити се двете Су-25-ки во далечна позадина на првата слика. :lol:

Во секојс лучај се надевам дека и за убави работи ќе го исполниме Александар Велики во некоја следна прилика. Да речеме светско првенство во некој спорт. :D
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Post by KVARK »

А патем речено, што авиони се оној Румунскиот и Украинскиот.

Украинскиот заличува вака на Ту-134, ама за румунот немам поима.
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15378
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Post by IgorMKD »

Romanskiot e BAC 1-11 YR-BRE:
http://www.airliners.net/open.file/0849725/L/

Ukrainskiot e Tu-134A-3 UR-65718:
http://www.airliners.net/open.file/1151422/L/
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Post by KVARK »

Значи добро си помислив дека ова Румунов нешто премногу ми личи ко да бил делкан под супервизија на Британската аеродинамичка школа. :D
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15378
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Post by IgorMKD »

Dobar si nema sto :lol:

Tri pati URA za KVARK!!!

URA! URA! URA!
User avatar
POPO
Падобранец
Падобранец
Posts: 129
Joined: 16 Mar 2007, 21:22
Location: MIA
Contact:

Post by POPO »

March 23, 1903 - The Wright Brothers apply for a patent on their invention of one of the first successful airplanes.

March 23, 1994 - Aeroflot Flight 593 crashes in Siberia when the pilot's fifteen-year old son accidentally disengages the autopilot, killing 75.

March 23, 2001 - The Russian Mir space station is disposed of, breaking up in the atmosphere before falling into the southern Pacific Ocean near Fiji.
User avatar
ATC@LWSK
Падобранец
Падобранец
Posts: 59
Joined: 27 Sep 2006, 23:09
Location: LWSK
Contact:

Post by ATC@LWSK »

30 years ago today, on March 27, 1977, two Boeing 747s from KLM Royal Dutch Airlines and Pan American collided on the runway at Tenerife, Canary Islands, Spain in fog.
588 of the 644 passengers and crew aboard both aircraft were killed.
May this never happen again!

RIP
Nine on the glide, have a nice ride,
Tower insight, one eighteen five
User avatar
POPO
Падобранец
Падобранец
Posts: 129
Joined: 16 Mar 2007, 21:22
Location: MIA
Contact:

Post by POPO »

April 5, 1804 - The first recorded meteorite falls in Possil, Scotland (High Possil Meteorite).
April 5, 1945 - Yugoslav leader Josip "Tito" Broz signs an agreement with the USSR allowing "temporary entry of Soviet troops into Yugoslav territory."
April 5, 1991 - ASA Embraer EMB 120 crashes in Brunswick, Georgia, United States, killing all 23 aboard.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests