North Korea vs South Korea

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.

North Korea vs South Korea

Postby master » 06 May 2009, 07:34

Малку дискусија за можен воен конфликт меѓу Јужна и Северна Кореја...

Северна Кореја има доста голем број на воени воздухоплови но сепак тие се премногу застарени во споредба со капацитетот на Јужна Кореја, но сепак мислам повеќе би сакале да навлезат во конфликт:

Shenyang F5 - 100 komada
Shenyang F6 - 100 komada
Mig 21 PF - 120 komada
Mig 21 bis - 30 komada
Mig 21u - 30 komada
Chengdu F7b - 40 komada
Mig 23ml - 46 komada
Mig 23p - 10 komada
Mig 29 - 40 komada
Su 25 - 40 komada
Nanchang Q5 - 40 komada
Од ПВО имаат нешто руска опрема:
S-75
S-125
S-200
2K11 KRUG
2K12 KUB
9K37 BUK


Јужна Кореја делува прилично импресивно и моќно:

Golden Eagle T-50 - 35 komada i uste mnogu naracani
F 16 - 170 komada od koi 135 se Block 52
F 4 Phantom - 100 komada
F 5E - od 100 do 200 komada
F 15E - 40 komada (60 naracani)
Јужна Кореја повеќе се ослонува на западните сојузници и од ПВО има модерна опрема и тоа:
MIM 104 Patriot
MIM 23 Hawk


ПОДАТОЦИТЕ СЕ ИЗВАДЕНИ ОД www.wikipedia.com
master
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 669
Joined: 23 Aug 2008, 02:16

Postby kocov » 06 May 2009, 20:15

vv na severna korea po onaa sto go imaa sega ne bi rekol deka mozi da napravi nesto spektakularno.Koga bi bil na mestot na kim jung sung (kako mu bese imeto ne drzite na zbor) prvo ke razmislam na 40 juzno koreski f-15
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Postby KVARK » 06 May 2009, 20:45

Нема споредба. Јужна Кореа има доминантно надмоќна воздушна компонента на армијата...

Искрен, мислам дека се надмоќни во секој поглед, освен можеби во сурва бројка на војници.
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
User avatar
 
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 22:39
Location: New Foxсиче!

Postby Valter » 06 May 2009, 20:47

Ама зад реката Јалу е грбот на Северна Кореја :D :D .Нерешено играм икс у икс...

ПС сега видов дека е во авијација темава.Во тој случај се согласувам нема место за споредба.Јужњаците се далеку напред...
And on the 8th day, God created the Infantry-and Hell stood at attention!
Valter
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3356
Joined: 18 Dec 2008, 19:03

Postby leopard » 06 May 2009, 21:23

прашање е колку од тие авиони што ги поседува северна кореја се во исправна состојба?ги изеде северно корејците ембаргото за увоз на ново оружје,инаку друг ќе беше муабетот,само што имаат поголема бројка на луѓе под оружје :D
leopard
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2009, 11:47
Location: Skopje

Postby master » 06 May 2009, 21:56

i kopnenata vojska na Juzna Koreja e daleku pomoderna od onaa na Severna Koreja, samo sto balistickite proektili pretstavuvaat strav i trepet.... Duri i da lansira nuklearka mislam deka sansite da bide presretnata od protiv vozdusnata odbrana se 99%...
Samo ne mi e jasno kako narodot na Juzna Koreja ima mnogu golem strav od Severna, koga se daleku daleku pomodernizirani i poopremeni, dodeka pak od sprotivnata strana severnokorejcite bez strav bi vlegle vo rovot
master
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 669
Joined: 23 Aug 2008, 02:16

Postby leopard » 06 May 2009, 22:30

дека на техницки план јужњаците се појаки и ќорав може да види,севернокорејците ги јадат во број на војници,сто не е за потценување и моралот им е на високо ниво
leopard
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2009, 11:47
Location: Skopje

Postby Valter » 06 May 2009, 23:05

Абе северна кореја не ништо.Она од што се плашат јужњаците е зад Јалу.
And on the 8th day, God created the Infantry-and Hell stood at attention!
Valter
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3356
Joined: 18 Dec 2008, 19:03

Postby dragan_mig31 » 06 May 2009, 23:12

leopard wrote:дека на техницки план јужњаците се појаки и ќорав може да види,севернокорејците ги јадат во број на војници,сто не е за потценување и моралот им е на високо ниво
џабе им е морал и све коа се технолошки 40 години уназад.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 23135
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Postby Valter » 06 May 2009, 23:23

Ама за тоа кои акробации прават по стадиони за родендени на овој шефот што им е.Аууууу уметност.
And on the 8th day, God created the Infantry-and Hell stood at attention!
Valter
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3356
Joined: 18 Dec 2008, 19:03

Postby Loaded_Dice » 06 May 2009, 23:47

Освен ако Кина не им помогне во евентуален судир, им нема спас. Сепак Америкаците далеку побрзо ќе реагираат бидејќи веќе се распоредени на лице место, така да објективно Северна Кореја се безнадежен случај :D
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1128
Joined: 04 Aug 2006, 21:48
Location: Skopje, MK

Postby Miksi » 06 May 2009, 23:51

Абе северњаците можеби се 40 години поназад од јужњаците ама не се плашат да влезат у војна зашто незнаат дека се поназад :D
Miksi
Едриличар
Едриличар
User avatar
 
Posts: 253
Joined: 13 Jul 2007, 07:22
Location: Skopje

Postby Valter » 06 May 2009, 23:59

Miksi wrote:Абе северњаците можеби се 40 години поназад од јужњаците ама не се плашат да влезат у војна зашто незнаат дека се поназад :D

Хахахахахх феноменално.Одлично кажано!

А инаку да Дајс за тоа реков дека грбот им е зад Јалу ривер :D .И не знам баш дали Америте се во предност таму а посебно дека било кој и овие а и другите дека ке пробаат нешто.
And on the 8th day, God created the Infantry-and Hell stood at attention!
Valter
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3356
Joined: 18 Dec 2008, 19:03

Postby leopard » 07 May 2009, 16:15

нека влезат фраерите пешадиски :D :D америте од ирак беа милион пати појаки,па за 6 год 4000 + нешто ситно загинати,ваљда не се толку глупи северњаците свесни се дека ссе технолошки 2 до 3 генерации наназад
leopard
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2009, 11:47
Location: Skopje

Postby kocov » 07 May 2009, 17:20

ke korista izgleda mnogu fortacioni objekti
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Postby Valter » 07 May 2009, 22:32

Башка шо цела демаркациона линија е минирана....
And on the 8th day, God created the Infantry-and Hell stood at attention!
Valter
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3356
Joined: 18 Dec 2008, 19:03

Postby trajkoski » 07 May 2009, 23:52

:D Jas celo vreme na poveke razlicni temi na forumof zastapuvam eden stav koj veli deka oruzjeto i orudijata sami ne vojuvaat kolku i da se tehnicki podobri od onie na portivnikot, fortifikacii gunkeri i ostanata rabota postoele od sekogas zemeteja 2 svetska vojna ke vidite zemeteja prvta istata rabota postoeja zigfridovatalinija mazino i mn dr pa beja pobedeni ne so tehnickta nadmok na protivnikot po pat na sosema druga rabota.
Vojnite gi vodat armiite tehnickata nadmok e vo racete na ekonomijata a tekot na vonite go opredeluvat razuznavackite sluzbi koj moze nema da vlijaat na isodot,zaginati raneti zagubi itn no nadvor od site parametri pomokniot na razuznavackoto pole ke ja dobie vojnata,za potsetuvanje samo 2svetsa vojna aferata zorge masinata enigma i mn dr raboti .Stravot i site dr raboti zasto edno ne vleguvaat ili drugi se mn hrabri e faktot da se odrzuva balans na toa odracje nikoj nema da fospostavi demokratija vo severna koreja drzava blizu noviot vodac na sveckiot poredok kina ili pa komunizam vo juzna koreja onamu kade zapadot ima i te kakvi interesi posebno amerikancite i CIA koi sakaat da bidat blisku do "novata svecka sila" izvestaj vo koi i samite priznavaat i samite znaat da se baziraat onamu kade ke se vodi politikata vo narednite 30 godini.Pred se mislam na razuznavacko pole koe veli onaj koj ke pusti koreni na odredeno podracje ke gi sobere plodovite onaj pat koga ke mu e potrebno.Mislam deka ova e nakratko i za nekoj moze nerazbirlivo ali mn siroka tema e taka sto vo kratki crti e toa .
Moj licen stav na starteski gledanje na nestata bez navleguvanje koj kolku miga ima ili fantoma. :D
information is the most dangerous weapon of alll
trajkoski
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 107
Joined: 16 Sep 2007, 20:10
Location: ohrid

Postby Iko » 10 May 2009, 20:51

Kako prvo i prvo....govorejkji od licno iskustvo....vie i ne ste svesni kolku vooruzenite sili na Republika Koreja se vo sekoj pogled posuperiorni nad vooruzenite sili na Demokratska Republika Koreja....vo pogled na besomucna obuka, najsovremeno vooruzuvanje i najkvalitetna voena oprema...potoa daleku podobro se potkovani takticki, imaat sosema dekoncentriran i nezavisen sistem na upravuvanje so edinicite...dodadete na seto toa enormna prednost vo generaciski pogled (osobeno na elektronskata oprema) plus najmalce 30 pati pogolema tehnolosko-takticka prednost vo logisticki i informaciski pogled (vooruzenite sili na Republika Koreja se prvi vooruzeni sili koi postignaa 100% pokrienost na C4 informaciskiot sistem na vooruzenite sili vo svetot...bukvalno pred site), plus enormno pogolema ekonomska i finansiska mokj za vodenje na sovremena vojna plus daleku pogolem borben duh i daleku povisok moral (na sto licno sum bil svedok taka da nikoj ne moze da me razubedi vo sprotivnoto)....sekoja cest na Severnjacive no so isklucok na nivnite diverzantsko-izviduvacki edinici (za koi licno mi se formira osobeno visoko mislenje osobeno pri sledenje na nivnite izvonredno inteligentni taktiki za neprimetliv upad na Juznjacka teritorija i pokraj enormno elektronsko pokrivanje za sto sekojpat - bar vo moe prisustvo im bilo oddavano priznanie i od Amerikanska i od Juznjacka strana) kako i na nivniot nuklearen kapacitet moze da vi kazam slobodno....celo vreme se formira nekoe pogresno ubeduvanje deka Jugot e zastrasen od Severot...a ne ni znaete kolku mnogu vesta diplomatija treba tokmu od Japonska (pred i se) i Amerikanska strana da vsusnost gi smiri tokmu Juznjacive da ne jurnat na cel Sever....vsusnost celata igra e vo toa sto oni vnimavaat da ovie ne trgnat na niv a ne obratno....edino sto Jugot e svesen za nuklearniot odgovor....inaku da ne postoese taa zakana...vi garantiram...se kje bese gotovo za period od 72-96 casa....a da...i gore navedenite brojki od Wikipedia ne se verodostojni....
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 40933
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Postby master » 11 May 2009, 07:00

Потполно си во право, и јас мислам дека е така, само ме чудеше фактот што Северна Кореја постојано упатува закани како ке ја срамни Јужна Кореја со земја... И шо кажа за нуклераното оружје, мислам ако настане војна, Северна Кореја нема да има шанси да лансира проектил, оти ЦИА постојано снима.........А и да лансират голема е шансата да и го пресретнат уште у првио километар
master
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 669
Joined: 23 Aug 2008, 02:16

Postby master » 11 May 2009, 08:48

ПС: Кога ке добијам повисок чин од падобранец :?: :?: :?: :?: :D
master
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 669
Joined: 23 Aug 2008, 02:16

Next

Return to Општи муабети / Off topic

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 11 guests

cron