Сакам да си купам гитара

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
NightCrawler
Падобранец
Падобранец
Posts: 12
Joined: 28 Aug 2006, 17:30
Location: Strumica R.Makedonija
Contact:

Сакам да си купам гитара

Post by NightCrawler »

Другари , сакам да си купам, електична гитара, дали некој знеа нешто да ми помогне, каде во Скопје може да се најде електична гитара нова или секанд хенд. :lol: .фала унапред
User avatar
Димитар
Падобранец
Падобранец
Posts: 33
Joined: 05 Jun 2008, 20:35
Location: Скопје
Contact:

Post by Димитар »

Еве јас како гитарист, ќе ти препорачам да провериш во Мими Музика (Капиштец), Цики (ГТЦ, 3 Кат) или Артист спроти Про Кредит (таа што ја ограбија) во Центар. Јас лично користам Squier Stratocaster што го купив од Mими, но и имам сменето магнети и цела електроника внатре :) Овие гитари се покажаа најиздржливи и најдобри спроти Behringer, Yahama и т.н. Поздрав.
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15378
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Post by IgorMKD »

Nauciv nesto i za elektricni gitari. Fala decki !
User avatar
stavre
Падобранец
Падобранец
Posts: 61
Joined: 24 Jan 2008, 02:51
Location: skopje
Contact:

Re: Сакам да си купам гитара

Post by stavre »

drugar nemoj vo mimi da ides ziva prevara se ja sum profesionalen muzicar da ides za gitara da vidis vo artist sistems toa ti e kaj pozadi nekako mu doaga kaj soborniot hram veruvaj i imaat najpristupacni ceni
User avatar
Димитар
Падобранец
Падобранец
Posts: 33
Joined: 05 Jun 2008, 20:35
Location: Скопје
Contact:

Post by Димитар »

Зошто превара? Цените или? Лично мене гитарата ми се погоди, а појачалото (Фендер Фронтмен) се расипа два пати во 10тина месеца. Деновиве ќе си земам од Артист еден Рандал од 75W :)
User avatar
Димитар
Падобранец
Падобранец
Posts: 33
Joined: 05 Jun 2008, 20:35
Location: Скопје
Contact:

Post by Димитар »

filipv wrote:
Димитар wrote:Деновиве ќе си земам од Артист еден Рандал од 75W :)
Свириш некаде или за по дома?
Свирам во бенд, сега за сега позајмувам појачала за свирење, ама си ми треба мое :)
User avatar
stavre
Падобранец
Падобранец
Posts: 61
Joined: 24 Jan 2008, 02:51
Location: skopje
Contact:

Post by stavre »

Drugar abe prevara se mene licno me imaat zeznato a i megu najskapite se artist sistems se najbolji veruvaj a inace i ja sviram i si imam moj instrument ne pozajmuvam si kupuvam od artist sistems:) :D :D :D
User avatar
stavre
Падобранец
Падобранец
Posts: 61
Joined: 24 Jan 2008, 02:51
Location: skopje
Contact:

Post by stavre »

Dimitar da ides vo artsist sistems i da gi pozdravis od mene slobodno i da kazes deka ja te prakam tamo ke te usluzat mnogu dobro a deckite sto rabotat se gitaristi fantasticni taka da mozes i tamo da si probas na lice mesto pozdravi gi od mene :D :D :D
User avatar
NightCrawler
Падобранец
Падобранец
Posts: 12
Joined: 28 Aug 2006, 17:30
Location: Strumica R.Makedonija
Contact:

Post by NightCrawler »

фала дечки , овие денови треба да одам за СК , кога ке средам работа ке ви кажам да видите. Па може да се собереме да направиме еден бенд....ај поздрав
User avatar
Miksi
Едриличар
Едриличар
Posts: 253
Joined: 13 Jul 2007, 08:22
Location: Skopje
Contact:

Post by Miksi »

tuuu kolku muzicari ima na forumov :lol:
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Post by KVARK »

filipv wrote:Во артист системи имаш одлични гитари марка Washburn по многу поволни цени. Јас пред неколку месеци си се почастив со 5-жичен бас и многу сум задоволен.

Другарче, знаеш ти што е добро! :wink:

Инаку и јас се почастив пред едно две години со нов Washburn.

http://www.oscarschmidt.com/products/ac ... og10ce.asp

Не дека е моја, ама лежи и ѕвони феноменално...
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
zafiro301
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1103
Joined: 13 Mar 2007, 20:50
Location: Sofija BG, Kumanovo MKD
Contact:

Post by zafiro301 »

Drugar mi pred nekoj den si zema Epiphone SG (mnogu kvalitetna kopija na Gibson), mu izleze 350 EUR, si ja poraca od Germanija (po avtobus mu ja pratija, 300EUR e gitarata, 50EUR transport) . Gitarata e mnogu zaebana...

Image
User avatar
zafiro301
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1103
Joined: 13 Mar 2007, 20:50
Location: Sofija BG, Kumanovo MKD
Contact:

Post by zafiro301 »

A sega vidov deka mozebi se zaebal za cenata ili jas gresam...

http://www.izgodnobg.com/ceni/145267-Ep ... -Ebony.php

http://www.izgodnobg.com/ceni/145263-Ep ... Cherry.php

P.S. Ova se cenite vo Bugarija
User avatar
Димитар
Падобранец
Падобранец
Posts: 33
Joined: 05 Jun 2008, 20:35
Location: Скопје
Contact:

Post by Димитар »

Епифон не е копија на Гибсон. Исто ко да речеш дека Сквеер е копија на Фендер ( А не е. ) Гибсон и Епифон ти се едно исто, само што Епифон се поефтини и најчесто за почетници. Истото е и со Сквеер. :)
User avatar
zafiro301
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1103
Joined: 13 Mar 2007, 20:50
Location: Sofija BG, Kumanovo MKD
Contact:

Post by zafiro301 »

Znam deka stanuva zbor za ista firma, ne mislev na nelegalna kopija ili sl. Samo sto koga nekoj ke kaze Les Paul u princip se misli na Gibson...
User avatar
Red
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 311
Joined: 21 Aug 2007, 17:44
Location: Прилеп

Post by Red »

zafiro301 wrote:Znam deka stanuva zbor za ista firma, ne mislev na nelegalna kopija ili sl. Samo sto koga nekoj ke kaze Les Paul u princip se misli na Gibson...
Les Paul e model na Gibson.
No good deed goes unpunished.
User avatar
Димитар
Падобранец
Падобранец
Posts: 33
Joined: 05 Jun 2008, 20:35
Location: Скопје
Contact:

Post by Димитар »

stavre wrote:Dimitar da ides vo artsist sistems i da gi pozdravis od mene slobodno i da kazes deka ja te prakam tamo ke te usluzat mnogu dobro a deckite sto rabotat se gitaristi fantasticni taka da mozes i tamo da si probas na lice mesto pozdravi gi od mene :D :D :D
Само кажи ми како се цените, дали се исти со на сајтот artist-macedonia.com, да не биде како со гитарата на сајтот пишува 360 евра, а во продавница им е 27 иљади денари. :evil: :evil: :evil:
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29143
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Post by alvarhanso »

Не се рабирам нешто многу во гитари... но вчера видов дека отвориле нова продавница во Скопје, па си велам да ве информирам. :D
Се вика "The Guitar House", се наоѓа помеѓу игралиштето на гимназијата "Јосип Броз Тито" (значи од задната страна) и ТЦ Рамстор... поранешната продавница на E-Store, до "Penguin Pub".
Многу интересно е средена, доста е голема и има голем избор на инструменти... колку што видов однадвор. Претежно Ibanez, нешто Gibson, Fender и Washburn... Tama бубњеви... KORG сајзери.
Цени од 10.000 нагоре (за гитарите).

Ете, ги изрекламирав. :D
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
brynner

Post by brynner »

alvarhanso wrote:... нова продавница во Скопје... Се вика "The Guitar House", се наоѓа помеѓу игралиштето на гимназијата "Јосип Броз Тито" (значи од задната страна) и ТЦ Рамстор... поранешната продавница на E-Store, до "Penguin Pub".
Многу интересно е средена, доста е голема и има голем избор на инструменти... колку што видов однадвор. Претежно Ibanez, нешто Gibson, Fender и Washburn... Tama бубњеви... KORG сајзери.
Цени од 10.000 нагоре (за гитарите).
Бев и јас, ама влегов внатре - и останав саат и кусур :lol:

Има, богами, голем избор - од почетнички до профи модели. Најмногу Ibanez. На ѕидот кај што се изложени изгледа како да не се строго поделени според видот музика. Сепак, првиот впечаток од толку гитари на едно место ептен е силен.

Како и да е, комотно може на лице место да се испроба било кој модел, така да - правац Guitar House ;)
brynner

Post by brynner »

Еве причина повеќе зошто да НЕ купиш гитара :lol:
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests