Експлодира ракета во Железара

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Експлодира ракета во Железара

Post by avijacijamk »

Дечки сабајле во 07:55 точно падна некој авион кај Железара. Јас ги слушнав само моторите како грмат и одма се уклучив на полициска фреквенција и слушнав како сите џандари идат према Железара.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
Lambro
Едриличар
Едриличар
Posts: 223
Joined: 24 Mar 2008, 13:41
Location: Skopje
Contact:

Re: Падна авион во Скопје во 07:55

Post by Lambro »

Граѓани јавуваат дека малку пред 8 часот во источниот дел на Скопје се урна летало

Од аеродросмките власти засега неофицијално велат дека можно е да се работи за американско беспилотно летало.

Со заглушувачка бука леталото се урнало репортери на Форум се упатија кон местото на настанот. Засега не е лоцирано местото, ниту дали има жртви. Некои очевидци велат дека на леталото пред падот бил забележан пламен.

Според граѓни кои утрово оделе на своите работни места, станувало збор најверојатно за мал авион.
Други очевидци велат дека се слишнал силен звук и тресок од шпправец на Македонската радио телевизија или Кванташки пазар. Има информации и дека авионот е урнат во Скопје север кај поранешнат Општина Чаир.

Извори од контролата за летење, само рекоа дека не станува збор за патнички авион. Од Министерството за внатрешни работи се уште немаат информации.

ФОРУМ
Last edited by Lambro on 04 May 2010, 08:51, edited 1 time in total.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8996
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Падна авион во Скопје во 07:55

Post by Bobo »

Niso strasno ne bilo! (: BeSpilotno letalo!Dali nashe ili Komshisko...
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 11013
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Падна авион во Скопје во 07:55

Post by AlexGreat »

Кратки спој :)
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13699
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Падна авион во Скопје во 07:55

Post by karamba »

Баш го заслушав и јас звуков прилично продорен ама не се гледаше
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122761" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 11013
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Падна авион во Скопје во 07:55

Post by AlexGreat »

Беспилотно летало околу 7 часот и 55 минути се урна кај обиколницата во населбата Бутел.

Според изјави на граѓани, леталото се запалило, изгубило контрола и удрило на земја предизвикувајќи силна експлозија.

Се уште нема официјални информации на кого му припаѓа беспилотното летало.

Информации нема ниту контролата за летање, но сигурно е дека не полетало од спортскиот аеродром во Скопје.

Од АРМ велат дека леталото не е нивно, а од МВР проверуваат. :lol: :lol: :lol:

Беспилотното летало, според неофицијални извори, се урнало на враќање од мисија за надгледување на теренот.

Екипите од војската и полицијата се на терен. Не е познато дали леталото при падот предизвикало жртви или материјална штета.


A1

Ако се враќало на терен..прва асоцијација ми е .. она пред некој ден што се случи..
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26273
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Падна авион во Скопје во 07:55

Post by dragan_mig31 »

ја само што се вратив од контрола у воена и нешто викаа носеле луѓе од настанот па после ракета дека била така да богзнае што е :d
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8996
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Падна авион во Скопје во 07:55

Post by Bobo »

dragan_mig31 wrote:ја само што се вратив од контрола у воена и нешто викаа носеле луѓе од настанот па после ракета дека била така да богзнае што е :d
Ракета! хахаха.И јас добив такви асоциијации сабајле! :D
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 11013
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Падна авион во Скопје во 07:55

Post by AlexGreat »

Е јбг..има и повредени сигурно ако е рокнато во некоја зграда или пак на улица..
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26273
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Падна авион во Скопје во 07:55

Post by dragan_mig31 »

AlexGreat wrote:Е јбг..има и повредени сигурно ако е рокнато во некоја зграда или пак на улица..

абе муабет пуштаа неупатени луѓе неможе да им се замери.али докторот даде интересантна изјава дека знате кој редно време е да го јаде стапот :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 11013
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Падна авион во Скопје во 07:55

Post by AlexGreat »

:lol: :lol: :lol: мислам дека добро сфатив..
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26273
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Падна авион во Скопје во 07:55

Post by dragan_mig31 »

ах новинари бре сите до еден неупатен


http://forum.com.mk/22279
Според граѓани кои утрово оделе на своите работни места, станувало збор најверојатно за мал авиони од типовите кои се користат за запрашување противи комарци
ако е ан-2 мал авион онда тие незнам за утва 75 или цесна 152/172 што мислат.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Мирче Нешовски
Падобранец
Падобранец
Posts: 28
Joined: 15 Aug 2007, 11:23
Location: Скопје
Contact:

Re: Падна авион во Скопје во 07:55

Post by Мирче Нешовски »

Очевидци од Бутел велат дека експлозијата се случилагоре, во воздух. па после "тоа" џсе срушило на земја!
MirceN
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8996
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Падна авион во Скопје во 07:55

Post by Bobo »

Hermes (:
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 26273
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Падна авион во Скопје во 07:55

Post by dragan_mig31 »

Bobo wrote:Hermes (:

боље хермес него Игор,Иван,Јован....
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8996
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Падна авион во Скопје во 07:55

Post by Bobo »

dragan_mig31 wrote:
Bobo wrote:Hermes (:

боље хермес него Игор,Иван,Јован....
Многу подобро!
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 11013
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Падна авион во Скопје во 07:55

Post by AlexGreat »

Хихиихи...што ти реков Бобо...абе Нострадамус сум еј! :lol: :lol: :lol:
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
(Z)Grozen
Air traffic controller@LWSK-TWR
Air traffic controller@LWSK-TWR
Posts: 48
Joined: 19 Feb 2007, 00:53
Contact:

Re: Падна авион во Скопје во 07:55

Post by (Z)Grozen »

Смени го насловот во Падна нешто, незнаеме што!
пошто новинариве се труби, паа трубат вести од очевидци кои виделе беспилотно летало, а поим немаат како изглеа тоа. по се изгледа некако ми сее поврзани експлозијатаа во железара при уништување на кој знае какви ракети, и ова наводно паѓање на летало. Секако оставам простор, бидејќи има некаков си израелец на госсти, така да може да е некој big brother али бил од страна!
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Re: Падна авион во Скопје во 07:55

Post by MaKoM »

Bobo wrote:
dragan_mig31 wrote:ја само што се вратив од контрола у воена и нешто викаа носеле луѓе од настанот па после ракета дека била така да богзнае што е :d
Ракета! хахаха.И јас добив такви асоциијации сабајле! :D

не сте далеку од вистината....

Еден работник на „Макстил“ е сериозно повреден и пренесен во Градската болница, денес околу 7.30 часот.

Мислејќи дека сече старо железо, активирал две ракети. Според засега неофицијални информации, при сечењето се запалило горивото на ракета по што два проектила испалиле и паднале зад железарското езеро.

Ракетите биле забележани од многу скопјани утринава. Многумина помислија дека станува збор за беспилотни летала.

Засега не е познато за каков тип на ракета, станува збор и дали во во фабриката знаеле дека станува збор за ракета. Од МВР се уште откриваат за што станува збор.

:vojnik_fraer: :vojnik_fraer: :vojnik_fraer:
...shoveling shits up the hill...
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8996
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Падна авион во Скопје во 07:55

Post by Bobo »

MaKoM wrote:
Bobo wrote:
dragan_mig31 wrote:ја само што се вратив од контрола у воена и нешто викаа носеле луѓе од настанот па после ракета дека била така да богзнае што е :d
Ракета! хахаха.И јас добив такви асоциијации сабајле! :D

не сте далеку од вистината....

Еден работник на „Макстил“ е сериозно повреден и пренесен во Градската болница, денес околу 7.30 часот.

Мислејќи дека сече старо железо, активирал две ракети. Според засега неофицијални информации, при сечењето се запалило горивото на ракета по што два проектила испалиле и паднале зад железарското езеро.

Ракетите биле забележани од многу скопјани утринава. Многумина помислија дека станува збор за беспилотни летала.

Засега не е познато за каков тип на ракета, станува збор и дали во во фабриката знаеле дека станува збор за ракета. Од МВР се уште откриваат за што станува збор.

:vojnik_fraer: :vojnik_fraer: :vojnik_fraer:

Ако е ракета ке Карам некој!!! :shock:
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests