ATC handheld scanner

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
A380-800
Падобранец
Падобранец
Posts: 6
Joined: 22 Sep 2009, 11:08
Contact:

ATC handheld scanner

Post by A380-800 »

Prodavam ATC scanner Uniden UBC30XLT. 5 meseci koristen, skoro kako nov. 90 evra, komplet so antena, baterii, upatstvo.
User avatar
Miki
Падобранец
Падобранец
Posts: 23
Joined: 15 May 2007, 11:46
Location: Germanija
Contact:

Re: ATC handheld scanner

Post by Miki »

Scannerot kosta 56,90 €, antena od tipot "Albrecht Maxiscan Scanner Antenne BNC" i vakvi baterii "Scanner Power Pack AE69/72/92 & UBC69/72/92" kostet 33,89 € , DHL paket od germanija(od tuka se cenite na) do makedonija 30 € vkupno: 120,79 €
Aj spusti uste 10 evra na 80 za da se kompenzirat koristenosta od 5 meseci pa na kraj izlezit deka ke povratis 66,3% od cena na nov scanner (so vklucen trosok za transportot). Nova kola gubit posle edna godina prosecno 25 % od vrednosta , ama kola e kola.Ti gubis so 5 meseci koristenost vo slucaj da go prodajs za 80 € 33,8 %, sto e za 8 % poveke zaguba od nov avtomobil, no poradi to sto se raboti za elektronika ke akceptiras deka ke morat da e prodajs za 80 :)
User avatar
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 16:44
Location: Skopje
Contact:

Re: ATC handheld scanner

Post by firefox »

Da kosta 56,90Evra samo ne si uracunal carina, zatoa sto kaj nas se sto kje stigne po posta, a e nad 50Evra ne se smeta za licna upotreba i podlozi na carina, pa ti sega vidi dali @A380-800 treba da spusti od cena! Cenata sto ja nudi @A380-800 e sosema vo red!
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: ATC handheld scanner

Post by Scylla »

Мислам дека законот за царина одамна се смена и сега роба за лична употреба до 350 евра не подложи на царина (доколку подложи тогаш се царини по стапка од 5 посто). Инаку антената влегува во пакетот верувам, единствена мана е што нема адаптер. И јас сметам дека цената е превисока и сум заинтересиран доколку се понуди реална цена.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 16:44
Location: Skopje
Contact:

Re: ATC handheld scanner

Post by firefox »

toa e predlog no ne e uste donesena uredbata taka sto ostanuva 50Eura sega za sega! A inaku proizvodi sto se od EU odnosno na dokumentot ima naznaka poteklo od EU imaat carina od 1%, a printerite se odanocuvaat so DDV 5%.
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: ATC handheld scanner

Post by Scylla »

firefox wrote:toa e predlog no ne e uste donesena uredbata taka sto ostanuva 50Eura sega za sega!
Претходната уредба беше 170 евра (или 175) па беше пред една година беше најавено дека се зголемува за околу двојно на 350 евра и стапува во сила веднаш. Данокот за компјутерски делови (ако приемникот спаѓа воопшто во компјутерска опрема) е 5 посто додека еве да се царини на максимални 18 (што не е веројатно) пак имаме царина од некои 10-12 евра на сума од 55 евра колку што е нов (на некои страни и за 47, но не е битно). Значи царината не знам дали игра голема улога овде.

При увоз на лаптоп добиен по пошта пријател мој плати само 5 посто од фактурата без трошоците за поштарина во неа плус некои 200 денари.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 16:44
Location: Skopje
Contact:

Re: ATC handheld scanner

Post by firefox »

prasaj vo bilo koja spedicija ako sakas info od prva raka!
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23178
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: ATC handheld scanner

Post by dragan_mig31 »

царинава наплаќа паушално.мене за airbrush Од 25 еура сосе поштарина ми акнаа 2000 денари царина.наравно не платив и си го земав преку пријатели на царина,али скаам да ви кажам дека све паушално кај нас.све е до расположењето на дежурниот цариник.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41048
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: ATC handheld scanner

Post by Iko »

Ma gluposti....znaat deka si teshka "komunjara" i od "onie"....Srbishtana! :lol: :lol: :lol: :lol:

(Ne se sekiraj....i ja vleguvam u taa nivna kategorija)... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23178
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: ATC handheld scanner

Post by dragan_mig31 »

Iko wrote:Ma gluposti....znaat deka si teshka "komunjara" i od "onie"....Srbishtana! :lol: :lol: :lol: :lol:

(Ne se sekiraj....i ja vleguvam u taa nivna kategorija)... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

знам знам :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41048
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: ATC handheld scanner

Post by Iko »

:lol: :lol: :lol:
User avatar
A380-800
Падобранец
Падобранец
Posts: 6
Joined: 22 Sep 2009, 11:08
Contact:

Re: ATC handheld scanner

Post by A380-800 »

Mislam deka cenata sto je nudam e dovolno realna. Mene me kostase preku 130 evra. Go prodavam zosto sega ke mi donesat drug od stranstvo. Tocno, nema adapter, ama raboti na 3 AA baterii, i ne trosi mngou :)Dosega potrosiv samo dva pakuvanja od obicni Duracell baterii! Odlicen za spotting, mnogu mal, odlicen kvalitet na zvukot i moznost za slusanje so slusalici. Znam deka site vie sto ste na forumov ovde me razbirate za sto zboruvam, ova e merak :) Ako nekoj e zainteresiran slobodno neka mi pisuva. Scylla za 100 evra ke ti go donesam vo Ohrid :)) Ne se salam!
User avatar
Bobby
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 832
Joined: 14 Nov 2009, 02:56
Location: OHD - SKP
Contact:

Re: ATC handheld scanner

Post by Bobby »

Само сакам да кажам во врска со плаќањето давачки на државата.

Секој компјутер и компјутерска галантерија не се царини.
Меѓутоа се наплаќа ДДВ, што е нормално со цел стоката да се национализира.
Всушност некој погоре спомна 5 и 18 %, меѓутоа не се работи за царина туку за ДДВ.
Царината за личен багаж ако ја надмине одредената вредност е 10% за било што и да внесувате.
Е сега не знам како цариниците гледаат на АТЦ скенерот, не сум до толку стручен.
Многупати се покажале нестручни и неуки за многу работи ама сепак не се како цајканиве. :D
Во секој случај ДДВ нема да избегнете да платите.
Секако ако имате среќа може ќе се провлечете на царина па ќе внесете нешто без плаќање иако сега контролите се построги мислам.

Патем, може да видиме некое фото од скенерот?

Поздрав
To live is the rarest thing in the world, most people exist, that's all...
User avatar
Mad Scientist
On the mike at 120.3
On the mike at 120.3
Posts: 773
Joined: 05 Oct 2006, 18:42
Contact:

Re: ATC handheld scanner

Post by Mad Scientist »

Ако внесуваш производ лично во државава и е за сопствена употреба тогаш е до 350е, а ако го добиваш по пошта тогаш е до 45е и на тоа се плаќа +15%царина +18% данок. Ова е 2001,89% проверено.
[color=blue]No good deed remains unpunished.[/color]

Нормален текст - Пишува љубител на авијација
[b][i][color=red]Здебелен црвен и искосен текст - Пишува модератор[/b][/i][/color]
User avatar
Bobby
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 832
Joined: 14 Nov 2009, 02:56
Location: OHD - SKP
Contact:

Re: ATC handheld scanner

Post by Bobby »

Mad Scientist wrote:Ако внесуваш производ лично во државава и е за сопствена употреба тогаш е до 350е, а ако го добиваш по пошта тогаш е до 45е и на тоа се плаќа +15%царина +18% данок. Ова е 2001,89% проверено.
Царината за личен багаж (т.е. стоки за лична употреба) е линерна и е 10 % освен ако не се работи за некои специфични стоки кои се законски наведени па има и малку друга процедура, ама тоа ретко се случува кај личен багаж.
А дали ќе е 5 или 18 % ДДВ зависи од производот, односно каков даночен третман има производот кај нас.
Инаку, ДА, се признава личен багаж до 350 евра, а може и да не се дозволи доколку постои сомнеж за комерцијална употреба на стоките.
Кај пратките по пошта нема отстапување и тука се признава до 45 евра и ништо повеќе.
To live is the rarest thing in the world, most people exist, that's all...
User avatar
A380-800
Падобранец
Падобранец
Posts: 6
Joined: 22 Sep 2009, 11:08
Contact:

Re: ATC handheld scanner

Post by A380-800 »

Hey :) Sto ste? Meraklii ili cicii? :) OK OK, eve ke spustam na 80 ili 70 :) ispod 70 ne odam nikako! :) Pozdrav!
User avatar
A380-800
Падобранец
Падобранец
Posts: 6
Joined: 22 Sep 2009, 11:08
Contact:

OK! OK! Baravte, eve vi! 70 evra

Post by A380-800 »

Uniden UBC30XLT Airband scanner za 70 evra :)
User avatar
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 16:44
Location: Skopje
Contact:

Re: ATC handheld scanner

Post by firefox »

barem ti go kupi li nekoj od tie sto velea deka ako spustis za 10Evra vednas kje go zemat, Ili makedonska rabota - daj vaka daj onaka, pa pishman rabota u sekoj slucaj? :D
User avatar
A380-800
Падобранец
Падобранец
Posts: 6
Joined: 22 Sep 2009, 11:08
Contact:

Re: ATC handheld scanner

Post by A380-800 »

:) :) :)
User avatar
nikola
Падобранец
Падобранец
Posts: 123
Joined: 10 Oct 2007, 18:53
Contact:

Re: ATC handheld scanner

Post by nikola »

mene me interesira so vakvo skenerce na koja odalecenost moze da se slusa. spored moja logika bajagi treba da zraci aerodromov. na primer od karpos ke moze li da slusam bez nikakov problem?
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 3 guests