Принудно слетување на Ер трактор на Александар Велики

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.
Post Reply
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Принудно слетување на Ер трактор на Александар Велики

Post by Scylla »

Од неофицијални извори само што дознав дека еден Ер трактор имал вонредно слетување на Александар Велики пред само неколку минути.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Принудно слетување на Ер трактор на Александар Велики

Post by Skopjeair »

За жал е потврдено. Од засега непознати причина Ер Тракторот слетал на LWSK на пловците!

Image
I fly BELL 206 when I am sober!
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9296
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Принудно слетување на Ер трактор на Александар Велики

Post by Bobo »

Не бе Не...Коа НЕЌЕ НЕЌЕ... :shok: :shok: :shok: :shok:
User avatar
Христијан
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 2749
Joined: 16 Sep 2009, 23:14
Location: Република Македонија
Contact:

Re: Принудно слетување на Ер трактор на Александар Велики

Post by Христијан »

Штета има некоја?
The only easy day, was yesterday!
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Принудно слетување на Ер трактор на Александар Велики

Post by Skopjeair »

Христијан wrote:Штета има некоја?
Ќе видиме понатаму ... сега за сега само ова знам дека бев таму ... Важно пилотот е здрав жив!
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 31001
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Принудно слетување на Ер трактор на Александар Велики

Post by dragan_mig31 »

битно персоналот е ок за другово мање више.бреј Македонска работа само малери и несреќи.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: Принудно слетување на Ер трактор на Александар Велики

Post by apo_bullseye »

Можеби испадна и добро што не ги пратија во Русија. :|
User avatar
Христијан
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 2749
Joined: 16 Sep 2009, 23:14
Location: Република Македонија
Contact:

Re: Принудно слетување на Ер трактор на Александар Велики

Post by Христијан »

Нема везе идењето за Русија никогаш не се знае што може да се случи бар овие авиони се џилит нови.
The only easy day, was yesterday!
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1186
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: Принудно слетување на Ер трактор на Александар Велики

Post by Loaded_Dice »

Ova stanuva veke zarazno so havariive i katastrofive ( pu pu pu, ne daj boze) vo vozduhoplovstvovo kaj nas ( inace glavna razlika megu havarija i katatrofa e sto u havarija ima samo materijalna steta ili povredeni, a katastrofa e koga ima bar eden poginat) :x . Kako i da e mnogu mi e simptomaticno sto nekolku godini po red se desavaat nesreki vo istiot period od godinata (kraj na leto). Objasnuvanjeto e ednostavno, imeno kaj nas kampajnski se leta. So isklucok na komercijalna avijacija , site ostanati granki na vozduhoplovsto se najaktivni vo periodite koga vremenskite uslovi se najpogodni (razbirlivo za sportskata avijacija i aeroklubovite :) ) , a toa e vo pocetok i krajot na letoto, pa lesno e da se vospostavi korelacija megu nesrekite i pointenzivniote letecki aktivnosti u tie periodi na godinata. Od druga strana pak ova 'kampanjsko' ponasanje sigurno e indirektno del od pricinaite za nesrekite, bidejki i letanjeto kako sekoja druga aktivnost bara kontinuriano uvezbuvanje (osobeno vo vojska, policija i drugi sluzbi od javen interes). Ne gi znam detaljite za slucajov, najbitno od se e da se site zivi i zdravi i da im posakam sto pomalku vakvi nevolji vo idnina :)
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9296
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Принудно слетување на Ер трактор на Александар Велики

Post by Bobo »

Loaded.....Филозофија да не студираш? :D ај да не идеме офф топик
User avatar
Перо
Падобранец
Падобранец
Posts: 71
Joined: 12 Jul 2006, 04:04
Contact:

Re: Принудно слетување на Ер трактор на Александар Велики

Post by Перо »

Најпрвин драго ми е што пилотот е во ред и нема последници по човечки живот.

Инаку Бобо, Лоадед е апсолутно во право. Воздухопловството е гранка каде нема место за малери и случки кај пропустите и незгодите. За секоја незгода и малер причините се од човечки фактор. Само со огромна посветеност, тренинг и почитување правила и прописи можат вакви работи да се избегнат.

Очигледно никој не сфаќаше за сериозно кога беа одбрани веќе пензионирани и на некој дотраени пилоти за овие нови авиончиња чија позадина не беше најтранспарентна. Дури некој се сомневаа во овие усијани глави кои доаѓаа од поранешната воздухопловна школа, за што јас можам да потврдам дека има вистина.

Жал ми е што после секое наше саботирање причините ги бараме на секое место наместо кај главниот кривец, самите себе. Господ, малерот, не не бива, сите ни се криви, само ние не.
User avatar
Дарко Д
Падобранец
Падобранец
Posts: 198
Joined: 27 Jan 2010, 13:14
Location: Куманово,Македонија
Contact:

Re: Принудно слетување на Ер трактор на Александар Велики

Post by Дарко Д »

Штом слетал на пловките претпоставувам дека имал проблем со стајниот трап.
[img]http://www.danasoft.com/sig/goko.jpg[/img]
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Re: Принудно слетување на Ер трактор на Александар Велики

Post by avijacijamk »

Дечки значи од прва рака, нема ништо со пилотот, нема ништо и на авионот. Значи доле под пловците има намерно оставено едни делови каде што е предвидено авионот да слета на тие делови и тие се мењаат и авионот е пак во исправна состојба. Значи нема што да се збори понатаму на оваа тема да се вадат претпоставки кои вечер може да ги гледаме на телевизија, затоа што во повеќе наврати сум приметил дека мои зборови на форумов идат на вести во 7 и 7:30 на некои телевизии. ЗНАЧИ ДЕКА новинариве наши го читаат форумот и ставаат се и сешто и плус црешичка на филот и се лаже јавноста.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
Перо
Падобранец
Падобранец
Posts: 71
Joined: 12 Jul 2006, 04:04
Contact:

Re: Принудно слетување на Ер трактор на Александар Велики

Post by Перо »

Значи според тебе не треба да се разговара, муабети и разменува мислења за оваа вонредна ситуација каде гледам дека има и пожарна на писта и големо каснење на летовите што следеа на LWSK? Новинарите се секаде исти и на нив не треба да обраќаме внимание затоа што ние овде се информираме.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9296
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Принудно слетување на Ер трактор на Александар Велики

Post by Bobo »

Ајде најпопуларното прашање! Зашто не ги спуштил тркалата?
User avatar
Дарко Д
Падобранец
Падобранец
Posts: 198
Joined: 27 Jan 2010, 13:14
Location: Куманово,Македонија
Contact:

Re: Принудно слетување на Ер трактор на Александар Велики

Post by Дарко Д »

Да ги проба деловите што биле поставени на пловките :D :D :D :D :D :D :D .
[img]http://www.danasoft.com/sig/goko.jpg[/img]
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9296
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Принудно слетување на Ер трактор на Александар Велики

Post by Bobo »

Изглеа по процедура му било тоа... :se_predavam:
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Принудно слетување на Ер трактор на Александар Велики

Post by Skopjeair »

Сега за сега можеме само да шпекулираме зашто подвозјето не било извадено и заклучено .. Да почекаме некакви информации
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
Miksi
Едриличар
Едриличар
Posts: 253
Joined: 13 Jul 2007, 08:22
Location: Skopje
Contact:

Re: Принудно слетување на Ер трактор на Александар Велики

Post by Miksi »

"Вест" сеа се ќе објасни :D
User avatar
Дарко Д
Падобранец
Падобранец
Posts: 198
Joined: 27 Jan 2010, 13:14
Location: Куманово,Македонија
Contact:

Re: Принудно слетување на Ер трактор на Александар Велики

Post by Дарко Д »

Ке земат по две три реченици од подобрите постови тука и ке искочи некоја вест :D
[img]http://www.danasoft.com/sig/goko.jpg[/img]
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests