Право на глас за дијаспората?

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
ProMKD
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 718
Joined: 26 Jan 2007, 01:21
Location: Skopje, Makedonija

Право на глас за дијаспората?

Post by ProMKD »

Ајде да ги слушнеме вашите мислења околу оваа тема. Мислам дека има место за добра дискусија. Во другата тема за прашалникот за дијаспората малце тргна кон оваа тема па мислам соодветно е да има своја тема, и заслужува своја тема пошто ова е доста големо прашање.

За тие што не се информирани, се зборува дека на следните парламентарни избори дијаспората ќе има право на глас, барем се дискутира на таа идеја. Идејата е да има 3 пратеници од дијаспората, еден од иселениците во Европа, еден од Австралија/Азија, другиот од Северна Америка. За поддржувачите на оваа идеја мислам дека воглавно може да се каже дека нивниот став е дека дијаспората може да и придонесе на Македонија и дека нивниот глас треба да биде слушнат.

За другите, главно мислата е дека иселениците се неинформирани и се националисти, и дека најверојатно би гласале за екстремно националистичка партија.

Let the party begin!
padobranec
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 34754
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Право на Глас за Дијаспората?

Post by dragan_mig31 »

filipv wrote:Ако не плаќа даноци на државата РМ - не треба да има право на глас.

Ако плаќа даноци - има право на глас.


Многу нормално :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Право на Глас за Дијаспората?

Post by IgorMKD »

filipv wrote:Ако не плаќа даноци на државата РМ - не треба да има право на глас.

Ако плаќа даноци - има право на глас.
Потпис и печат!
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
ProMKD
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 718
Joined: 26 Jan 2007, 01:21
Location: Skopje, Makedonija

Re: Право на глас за дијаспората?

Post by ProMKD »

А што ако живее во америка и плаќа данок на имот?
А што ако живее во америка и има бизнис во македонија?
А што ако живее во америка и доаѓа во македонија секое лето и додека е тука троши 10,000 долари (една и пол годишна просечна македонска плата)?

И дали со тоа сакате да кажете дека парите се единственото нешто што е важно, и дека верувате во тоа дека правото на глас се купува со пари? Зар нашите предци се бореле за слободна Македонија поради тоа што би сакале да ги продаваме душите за пари?
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Право на глас за дијаспората?

Post by Зоран »

И ако е лобист за МК.
Плус во Америка е легално дел од парите за плакаље данок да ги дадеш за лобирање на твојата земја.
Се гордееме со нашите западни соседи ниво на инвестиции 2 милијарди УСА$ ама таму не инвестираа од исланд или од незнам каде туку дијаспората ,,,,ПАРИТЕ ВИ ГИ САКАМЕ АМА ВЛИАЈНИЕТО НЕ.......
User avatar
zdravkin2000
Едриличар
Едриличар
Posts: 232
Joined: 02 Dec 2007, 20:00
Contact:

Re: Право на глас за дијаспората?

Post by zdravkin2000 »

toj sto ne zivee tuka ne treba da ima pravo na glas ne mislite deka toa glasanje tamu nema da se mesti ili dodeka gi doneses glasovite vo makedonija nema da se napravat gomnari. ke ima mestenje so tie glasovi toa e fakt
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 34754
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Право на глас за дијаспората?

Post by dragan_mig31 »

Нека живее каде сака,све додека не плаќа придонеси во државата не треба да има право на глас пошто тоа може да биде на питај бога клку наини изманипулирано.Башка е тоа што 90% од нив се јачаат за државата од која потекнуваат само кога има утакмици и само додека се тамо а у меѓувреме ништо не направиле за оваа држава.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9601
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Право на глас за дијаспората?

Post by Bobo »

А што даваат 20 долари за името? padobranec
Ready to take photos!
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Право на глас за дијаспората?

Post by Зоран »

Има и такви што дали и по 5’ а итакви што дале 300.000 на еден лобист
User avatar
DesertFox
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 813
Joined: 10 Jul 2010, 19:55
Contact:

Re: Право на глас за дијаспората?

Post by DesertFox »

Сето тоа многу едноставно кажано... арно ама па од Македонија нема само македонци иселеници така? Имаме албанци, турци... и на крај пак каша поапара, покрај внатрешната етно-политичка тензија ке увеземе од надвор? Како што имаат македонските исселеници националистичка идеологија така имаат ако не и порадикална и практично реалзиирана и другите, и на крај поради тоа што се пдобро организирани и се борат за својата кауза (за разлика од декларативниот став на МНОЗИНСТВОТО од македонските) ке направиме урнебес и таму каде што нема, а сето тоа поради борбата некој да ја задржи својата позиција, знаејки го ставот на македонските исселеници кон политичките партии во РМ. Е сега, тие од таму пликаат по комуњарите, и ги величат војводите, арно ама кај нас ниту едните ниту другите имаат врска со КПМ или ВМРО нажалост. И на крајот поради дневно политички интереси ни сам себе го убијале.
User avatar
ProMKD
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 718
Joined: 26 Jan 2007, 01:21
Location: Skopje, Makedonija

Re: Право на глас за дијаспората?

Post by ProMKD »

DesertFox wrote: а сето тоа поради борбата некој да ја задржи својата позиција, знаејки го ставот на македонските исселеници кон политичките партии во РМ. Е сега, тие од таму пликаат по комуњарите, и ги величат војводите
Знаев дека и ова ќе биде дел од дискусијата. Сите сметаат дека дијаспората ќе гласа за ВМРО (да бидеме директни). Никаде не постојат податоци колку е тоа вистина, но и да било 100% вистина и докажано, па што? Зарем не треба жителите на струмица да имаат право на глас пошто ќе гласаат за СДСМ? Работата е дали треба дијаспората да има право на глас, за кого ќе гласаат тоа е нивна и само нивна работа. Тоа не треба да биде критериум.

За тоа дали има ПОТЕНЦИЈАЛ за малверзации, сигурно има! Има и во Македонија, има и во канада, има и во америка, има во албанија. Значи ако тоа е проблем, фактички кажувате дека не им верувате на институциите на Република Македонија, a не на дијаспората.

Мислам дека е многу смешно да кажете дека дијаспората не плаќа даноци и затоа нема право на глас. Кој се бори за признавањето на Македонија во странство? Зошто се збираат 30,000 Македонци во Мелбурн на протест за признавањето на Македонија? Зошто во Канада уште од далечната 1990 година има протести да се признае Македонското Малцинство во Грција/Бугарија/Албанија? Зошто тие се лоши граѓани и издаици што се иселиле од Македонија? Не! Тие се луѓе што го носат Македонскиот оган во своето срце, луѓе што од различни причини биле протерани (егејци, пиринци), или на своја воља се одселиле во странство, што сепака на свои начин веруваат во татковината и нивниот народ, и да не им се даде право на глас е како да им се сврти грб и да им се каже дека не се повеќе Македонци и дека штом се одселат заборавени се.

Ако стварно мислите дека Македонија нема никаква корист од своите интелектуалци и работници во странство, дека нивните искуства и знаења не се добредојдени, дека се издаици и националисти, тогаш тоа е уште една тажна приказна во долгата историја на Македонија!
User avatar
DesertFox
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 813
Joined: 10 Jul 2010, 19:55
Contact:

Re: Право на глас за дијаспората?

Post by DesertFox »

Погрешна перцепција на текстот, најмалку релевантен податок е тој за кој ке гласаат во дискусијата, прашањето кое се наметнува преку реченицата е врз кои вредности и врз што ке ја базираат одлуката за тоа кому ке го дадат својот глас.
User avatar
zdravkin2000
Едриличар
Едриличар
Posts: 232
Joined: 02 Dec 2007, 20:00
Contact:

Re: Право на глас за дијаспората?

Post by zdravkin2000 »

normalno deka diasporata ke glasa za VMRO posto razmisluvaat kako da ziveat vo vremeto na komitite i turcite . najgolem del od tie iselenici se tolku zarucani so nema da ti se veruva koga gi slusas kako zboruvaat za makedonija koi tie go vikaa stariot kraj barem ovie vo SAD. poveketo do niv misli deka nie tuka nemame ni frizider a kamoli deka ziveeme vo 21 vek. toa se pogolem del od prostata raja koja si otisla od makedonija vo 60 godini od minatiot vek poradi x pricini .mnogu mal procent od site tie razmisluva progresivno taka da ako sakaat da glasaat neka dojdat da ziveat tuka da se borat so problemite tuka vo makedonija a ne da mrcat muda od tamu inace polesnoe da zboruvas za problemite tika koga si vo amerika nego da zivees so niv . ova inace go osetiva na moja koza i znaete kolku pomos ima od iselenicite tamu nikakava osven od mal broj na nasi koi se iselile vo tekot da 90 godini i posle 2000 godina. kakvi pari i investicii ocekuvate od luge koi tamu se cicii a ne pa da inestiraat tuka. inace nivnite deca koi se tamu rodeni mal broj razmisluva po naski tie si se amerikanci , kanagani ili avstralijanci i gi zabole za makedonija koi ja poznavaat samo po kazuvanjata na svoite roditeli koi se iselile koga bila FNRJ. zar sakate tie makedonci od dijasporata da odlucuvaat za vasata sudbina tuka koga nemaat poim so se slucuva tuka osven od nasite pametni politicari koi si gi setaat gazinjata tamu i im go perat mozokot na prostata iselenicka raja
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 34754
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Право на глас за дијаспората?

Post by dragan_mig31 »

zdravkin2000 wrote:normalno deka diasporata ke glasa za VMRO posto razmisluvaat kako da ziveat vo vremeto na komitite i turcite . najgolem del od tie iselenici se tolku zarucani so nema da ti se veruva koga gi slusas kako zboruvaat za makedonija koi tie go vikaa stariot kraj barem ovie vo SAD. poveketo do niv misli deka nie tuka nemame ni frizider a kamoli deka ziveeme vo 21 vek. toa se pogolem del od prostata raja koja si otisla od makedonija vo 60 godini od minatiot vek poradi x pricini .mnogu mal procent od site tie razmisluva progresivno taka da ako sakaat da glasaat neka dojdat da ziveat tuka da se borat so problemite tuka vo makedonija a ne da mrcat muda od tamu inace polesnoe da zboruvas za problemite tika koga si vo amerika nego da zivees so niv . ova inace go osetiva na moja koza i znaete kolku pomos ima od iselenicite tamu nikakava osven od mal broj na nasi koi se iselile vo tekot da 90 godini i posle 2000 godina. kakvi pari i investicii ocekuvate od luge koi tamu se cicii a ne pa da inestiraat tuka. inace nivnite deca koi se tamu rodeni mal broj razmisluva po naski tie si se amerikanci , kanagani ili avstralijanci i gi zabole za makedonija koi ja poznavaat samo po kazuvanjata na svoite roditeli koi se iselile koga bila FNRJ. zar sakate tie makedonci od dijasporata da odlucuvaat za vasata sudbina tuka koga nemaat poim so se slucuva tuka osven od nasite pametni politicari koi si gi setaat gazinjata tamu i im go perat mozokot na prostata iselenicka raja

Потпишувам.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
ProMKD
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 718
Joined: 26 Jan 2007, 01:21
Location: Skopje, Makedonija

Re: Право на глас за дијаспората?

Post by ProMKD »

Ова се тешки зборови и стварно не можам да сватам од каде сте толку огорчени од дијаспората? Ако некој е циција во америка, и ако има шанса да заработи пара во македонија или било каде, најголемијот циција ќе биде ПРВИОТ што ќе инвестира!! Не знам каква логика користите.

А второ, зборувате за на што ќе ја базираат својата одлука за кого да гласаат. Ќе повторам, не е ваша работ кој за кого ќе гласа и на што ќе го базира тоа! Зарем го прашувате вашиот комшија во скопје зошто гласа за оваа партија и по која основа? Тоа е лично право на секој човек за кого ќе гласа и зошто. Јас на пример не можам да сватам како некои партии во Македонија добиваат и 5 гласови, но што можам јас со тоа? Нивна работа, тоа се вика демократија!!

Трето, кога сме на муабет за иселеници од "турските времиња", не мислите дека има такви гласачи во Македонија? Не мислите дека има цигани што немаат завршено прво одделение што имаат право на глас? Не верувате дека има Македонци (и добри луѓе! не ги вреѓам) што живеат во планина но сепак што имаат право на глас, дека би гласале за првата партија што ќе им вети пат до соседното село?? И тие се на некој начин заборавени во времето. И да надополнам на таа смешна идеја за луѓе од турско време, ако сте исплашени дека тие циции и старовремци ќе возат неколку стотици километри да го дадат својот глас за таа "глупава" македонија што не ги интересира, тогаш од што стравувате??

Јас ќе ви кажам сега вака: Единствените иселеници што ќе гласаат ќе бидат САМО тие што ги боли таквото за македонија, само тие што се активни во дијаспората на пример што лобираат и што се враќаат во македонија, и само тие што имаат барем здрав памет. За останатите циции и никаквинци не се секирајте, нив ги нема никаде!

Во врска со тоа колку според здравкин иселениците не биле никаква помош за македонија, да повторам дека тие се единствените, ЕДИНСТВЕНИТЕ луѓе во целиот свет кои што се борат за правата на македонците во соседните окупирани територии. Ниедна влада на Македонија немала муда да кажа М од малцински права за македонците, а и поради тоа граѓаните на македонија се автоматски неактивни, или немаат шанса да бидат активни по таа тема. За лобирање за името, за признавањето на јазикот и народот, за ширење на историјата, за претставувањето на фестивали, и да ја повторам уште еднаш бројката од МИЛИЈАРДА долари годишно што се носат или праќаат во Македонија.

Тоа се граѓани, и секој граѓанин треба да има право на глас. Така е. Тоа се ваши браќа и сестри, ваши роднини, ваши пријатели. Да зборувате дека "сите се вакви, сите се онакви" е многу навредливо и глупаво од ваша страна. Кога се збори за ситуација, било каква ситуација, секогаш има добри и лоши. Македонскиот синдром е тој што ги тера луѓето да плукаат по својот народ, како вие по дијаспората, и да викате "ова го нема никаде". Ако ја чујам таа реченица уште еднаш ќе повратам.
brynner

Re: Право на глас за дијаспората?

Post by brynner »

@ProMKD: Изнесуваш мошне паушални проценки. Влечеш премногу на романтика, а темава не трпи такви „излети“ - зборуваме за конкретен процес кој во голема мерка ќе влијае врз профилирањето на македонската политика (зборуваме за бројка од преку 800.000 луѓе, од кои 3-400 илј. со гласачко право!...), и нема простор за „браќа/сестри/роднини/пријатели...“. Те молам, држи се до практичните околности и аргументи.

Не можеш аргументирано да тврдиш дека најголемиот циција прв ќе инвестира во МК - ако е таков „иконом“ среде Америка или Канада или... чии услови добро ги познава и паметно ги искористил за да заработи, мислиш ли дека е толку мрднат да се впушти во сулуда авантура да фрла пари во МК, без претходно да испита како стојат работите тука? Не биди наивен... уствари, немој да мислиш дека останатите овде сме толку наивни, а ти мисли си што сакаш. Мнооооогу наши од белиот свет гадно се изгореле на официјалните, а особено „неофицијалните“ шалтери во МК кога се обиделе да помогнат, инвестираат, договорат нешто за добри намери и со идеи базирани врз здрава пазарна логика.

Кој за кого ќе гласа навистина не е битно - загарантирано лично дискретно тајно право. Ама ај малку "reality check" - ова НЕ ВАЖИ кога тој таквиот не живее овде и нема абер што се случува во земјата која (од разно-разни причини, најчесто политичко-профитерски) му дава право на глас. Едноставно, врз која здрава реална и добро информирана основа таквиот надворешен гласач носи одлука да придонесе кон промовирањето на способноста на одредена политичка опција да владее со земјата (која тој не ја познава) следните 4 години?... Да не се залажуваме сами себе. И „не“, тоа не се вика демократија, туку нешто друго.

Тоа што и во МК има граѓани на кои календарот им е заглавен не е толку проблем на системот, колку нивни личен проблем. Не можеш да споредуваш баби и жаби - едните живеат, другите не живеат во МК. Колку ти лично во моментов знаеш за приликите во, на пример, Тринидад и Тобаго? Еве, ти вели мајка ти дека влечеш оттаму потекло - што ќе направиш?... Не, не е ни оддалеку доволно да прочиташ на интернет што се случува.

А дека БАШ ГИ ЗАБОЛЕ за Македонија, во право си. Не ни треба иднината да ни ја одредува некој што уште живее со идејата за обединета Македонија(?!)
User avatar
ProMKD
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 718
Joined: 26 Jan 2007, 01:21
Location: Skopje, Makedonija

Re: Право на глас за дијаспората?

Post by ProMKD »

brynner wrote:Не ни треба иднината да ни ја одредува некој што уште живее со идејата за обединета Македонија(?!)
Ова е најжалосното што сум го прочитал на оваа тема. Озбилно. Оставајќи ја романтиката на страна како што велиш, идејата за обединета Македонија не треба никогаш да згасне. Зарем твоите предци ја заборавија идејата за независна Македонија, 490 години после турско робство?? Еве можеби ти живееш во денешна слободна Вардарска Македонија, а што се случува со народот што е деградиран и без права во денешни држави грција и бугарија? Поминати се само 100 години од нивното владеење врз нашите луѓе, зарем веќе според тебе работата е завршена?? Не ми делуваш за непаметен, па верувам дека прилично барем ја знаеш историјата на балканот. Све се повторува. Македонија била и ќе биде окупирана, и ќе се бори за слобода. Ќе се бори за слобода се додека остане тој дух и таа желба за слободна независна македонија.

Нема никогаш да сватам, се жалите ваква била таква била државата, ама ај нека биде што биде, зарем јас да се борам за својата земја???? Некој друг ќе ја среди работата! Можеби нашите "пријатели" на западот? Сите, посебно членовите на форумов знаат само колку пријателски ни се покажа западот во време на најголемата македонска криза од 1990та до сега.

За тоа околу инвестициите, велиш да не бидам наивен. Зошто мислите дека сум наивен? Јас не реков дека цициите на слепо би фрлале пари во македонија. Па треба да сум ептен глупав да мислам такво нешто. Јас велам дека ако некој е вистински циција, или таканаречен евреин (ако не знаевте, вистинскит евреи се најголемите бизнисмени во светот) тогаш тој повеќе од сите ќе го има стремежот да се запознае со случувањата во една земја (пример македонија) и потоа да инвестира на соодветен начин. Е штом носи пари, според некои, тогаш може да гласа.

И мислам дека не е соодветно да се направи reality check пошто пак се враќате на темата дека е важно за кого ќе гласаат. Според тој reality check сакаш да ми докажеш дека дијаспората е глупава и дека ќе гласа за вмро или подобро кажано една националистичка партија (не мора да е вмро баш). Јас ти велам дека ако причината за негласаењето на дијаспората е пошто ќе гласаат на тој начин, тогаш пак аргументот не ти држи вода. Не е твоја нити ничија работа кој за кого ќе гласа и на која база. Дали е запознаен или не. Што мислиш ти, дека сите граѓани на македонија што гласаат се запознаени со вистината и случувањата и партиите за кои гласаат? Ако беше така, никој во мк немаше да плука против својата партија, а тоа се случува нон стоп!!

ПС
Мислам дека дискусијава е важна, така да не ги земајте работиве лично, чиста дискусија се води.
User avatar
zdravkin2000
Едриличар
Едриличар
Posts: 232
Joined: 02 Dec 2007, 20:00
Contact:

Re: Право на глас за дијаспората?

Post by zdravkin2000 »

koga si sam vo stranstvo i koga ocekuvas nekoj da ti pomogne od nasite e togas nastanuvaat problemite ti si nevidliv za nasite tamu a oni ko da zaboravile kako bilo koga oni se iselile vo nepoznata zemja. poveke mozes da ocekuvas pomos od albancite ili bugarite nego od nasite. pa neli sme braka makedonci site ili toa e samo reklama na tv.
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Право на глас за дијаспората?

Post by kocov »

за инвенстици од нив не се надевајете многу прво се изгорени (таков пример ти синот на Џорџ Атанасов кој го измислил компјутерот и неговиот син со многу пари по 1991 иди да инвенстира во македонија но чоекот го ограбија тука )после и тие што се побогати се однесувата како секој инвиститор гледа дали ке имат добивка а после доага патриотизмот.За гласање еве нека гласат и ке имаат едно 3 пратеници и верувајтеми нема да гласат за ВМРО тие ке одат на варијанта на нивна партија во парламентот таа партија ке биде десничарска то знаејте го па и можи и до ултрадесничарска јас сум да не гласат оти живеат во друга држава сепак и ние што сме тука треба да ги решаваме проблемите но еве и тие се Македноци па нека имаат право на глас еве да не бидат група која е отфрлена
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 34754
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Право на глас за дијаспората?

Post by dragan_mig31 »

filipv wrote:
ProMKD wrote:идејата за обединета Македонија не треба никогаш да згасне.
Да, но само како дел од фолклорот. Никако како дел од политиката.

Иредентизам во 21 век - fail.

Со простољудиево мало сутра ова :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 3 guests