МАФ Маички за новата сезона (АНКЕТА )

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply

МАФ Маички за новата сезона

20 Години АРМ
9
45%
Bell 412 / 212
4
20%
МАФ лого
7
35%
 
Total votes: 20

User avatar
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 16:49
Location: Скопје - Македонија
Contact:

МАФ Маички за новата сезона (АНКЕТА )

Post by igor_mk »

Прво да се извинам пошто морав да отоврам дуппла тема за маичкиве затоа што неможев да поставам анкета во веќе постоечката тема , доколку може тие постови да се префлат тука или обратно , модераторите нека средат.

Затоа што се појавија три барања околу маичките мислам дека нај фер е да изгласаме еден дизајн и да ја завршиме работата .

Се дискутираше околу : 1. 20 годишнината на АРМ , 2. Bell 412 / 212 - Како тема од авијација , 3. Лого на македонска авијација

Па народе гласајте :)
Kolku poveke stari idei imas tolku poveke novi ke mozes da sozdades.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23185
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: МАФ Маички за новата сезона (АНКЕТА )

Post by dragan_mig31 »

Ништо не праиш со гласање :) сеа ќе има мљон захтеви за индивидуални маици.Знам сум го поминал истово кога лани се нафатив да праам маици.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 16:49
Location: Скопје - Македонија
Contact:

Re: МАФ Маички за новата сезона (АНКЕТА )

Post by igor_mk »

dragan_mig31 wrote:Ништо не праиш со гласање :) сеа ќе има мљон захтеви за индивидуални маици.Знам сум го поминал истово кога лани се нафатив да праам маици.
Друже јас само сакам да помогнам . Мислам дека е ова нај соодветен начин да се одбере дизајн. Мене искрено ми е сеедно што ќе се одбере .
Kolku poveke stari idei imas tolku poveke novi ke mozes da sozdades.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23185
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: МАФ Маички за новата сезона (АНКЕТА )

Post by dragan_mig31 »

Те разбирам Игор али ти кажувам од искуство.Плус тоа незнаеш кое замарање е додека ги предадеш сите маици и си ги вратиш парите назад.Ајде ако ви се чека ја ќе гледам до јуни дан апраам со бел 212 една маица у стилот на ланската па ќе ви го дадам дизајнот и штампајте прајте што ќе прајте.Ја би зел една нормлано :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8571
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: МАФ Маички за новата сезона (АНКЕТА )

Post by Bobo »

Ја од 212 ,412 ,206 ка зимам 5 одма.
User avatar
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 16:49
Location: Скопје - Македонија
Contact:

Re: МАФ Маички за новата сезона (АНКЕТА )

Post by igor_mk »

Еве го првочниот изглед на маичката !

Image

Ви се допаѓа !?

Морам да напоменам дека ова е само првична верзија сеуште не е дотеран хеликоптерот , со неговите детали , но во голобала тоа е тоа , доколку некој е послободен и се разбира од графика , слободно нека ме исконтактира да му ги дадам комлет материјалите во векторска форма па ако има желба да го доработи .

Оваа верзија е во боја и шарите се идентични на нашата полициска 206-ка ( ННА ) има варијанта и за црно-бела . ( има уште работа на црежот но ќе биде наскоро ) :twisted:

Image
Kolku poveke stari idei imas tolku poveke novi ke mozes da sozdades.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 9513
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: МАФ Маички за новата сезона (АНКЕТА )

Post by AlexGreat »

Добра е! , само без ова Белл хеликоптер, испаѓа реклама им правиме..
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1369
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: МАФ Маички за новата сезона (АНКЕТА )

Post by Makedon »

Мала сугестија не е веќе HHA, туку MAP - 7750!!!
brynner

Re: МАФ Маички за новата сезона (АНКЕТА )

Post by brynner »

Otkade sega maicka so Bell? Neli logoto ima najmnogu glasovi?
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8571
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: МАФ Маички за новата сезона (АНКЕТА )

Post by Bobo »

Добра е маичката..да таблицата му е MAP 7750.Е сеа може и 212 да се напраи ,зависи тоа по желба е...али и вака е супер.Ја од оваа зиам 5 одма!
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8571
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: МАФ Маички за новата сезона (АНКЕТА )

Post by Bobo »

AlexGreat wrote:Добра е! , само без ова Белл хеликоптер, испаѓа реклама им правиме..
Па доста реклама на Мил и Сухои праевме
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 9513
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: МАФ Маички за новата сезона (АНКЕТА )

Post by AlexGreat »

Bobo wrote:
AlexGreat wrote:Добра е! , само без ова Белл хеликоптер, испаѓа реклама им правиме..
Па доста реклама на Мил и Сухои праевме

Ме сваќаш погрешно, не сум воопшто русофил за тоа, инаку немам ништо против да стои полициски Белл-212, 412 или 206, не е важно, него трејдмаркот на Белл да стои е малце глупаво...незнам, можеби грешам.
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15378
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: МАФ Маички за новата сезона (АНКЕТА )

Post by IgorMKD »

AlexGreat wrote:
Bobo wrote:
AlexGreat wrote:Добра е! , само без ова Белл хеликоптер, испаѓа реклама им правиме..
Па доста реклама на Мил и Сухои праевме

Ме сваќаш погрешно, не сум воопшто русофил за тоа, инаку немам ништо против да стои полициски Белл-212, 412 или 206, не е важно, него трејдмаркот на Белл да стои е малце глупаво...незнам, можеби грешам.
Абе Alex... Bell е официјално дел од ознака на летало, пример Bell Helicopter Model 206... Така да банално е да се дискутира околу тоа. Башка, да не се лажеме, тешко на Bell ако чека МАФ да го рекламира. Е сега, ако баш сакате да правите 206-ка, бидете до крај коректни... Нашиот полициски хеликоптер е Agusta-Bell 206!

P.S.
Ако јас се прашувам, гласам за 212. Тоа е најфенси машината, барем за мене! И тоа во ознака Bravo т.е. Z3-HHB. Новата ознака ја респектирам но некако ми е прегломазна, груба...
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 16:49
Location: Скопје - Македонија
Contact:

Re: МАФ Маички за новата сезона (АНКЕТА )

Post by igor_mk »

Makedon wrote:Мала сугестија не е веќе HHA, туку MAP - 7750!!!
Според мене поише го личеше оваа регистрација :) ( пробав и со MAP - 7750 )
brynner wrote:Otkade sega maicka so Bell? Neli logoto ima najmnogu glasovi?
Па пробав да направам коминација од двата дизајна за да бидат сите задоволни
Bobo wrote:....Е сеа може и 212 да се напраи ,зависи тоа по желба е...
може ама ако црта некој друг :) мојте можности се толку .
IgorMKD wrote:
Абе Alex... Bell е официјално дел од ознака на летало, пример Bell Helicopter Model 206... Така да банално е да се дискутира околу тоа. Башка, да не се лажеме, тешко на Bell ако чека МАФ да го рекламира. Е сега, ако баш сакате да правите 206-ка, бидете до крај коректни... Нашиот полициски хеликоптер е Agusta-Bell 206!

P.S.
Ако јас се прашувам, гласам за 212. Тоа е најфенси машината, барем за мене! И тоа во ознака Bravo т.е. Z3-HHB. Новата ознака ја респектирам но некако ми е прегломазна, груба...
Баш затоа е напишано тоа Bell Helicopter Model 206 - Идев по примерот по последната маичка со СУ-25, А за да се изведе комлетно Agusta-Bell 206 фалат уште многу детали , јас мислам дека нема потреба толку да се навлегува , доволно е ова ( сепак ова е мое мислење ) - Пишав и погоре доколу некој сака да помогне за да се досреди и има познавање од графика , слободно нека ме контактира , му ги препуштам авторските права комлетно :D

А околу моделот , Јас искрено сум за 412-ка ама не искочи како што очекував и затоа се фатив да изработам 206-ка. ( цртано е од реална фотографија )

Деновиве ќе ја досредам сликата па ќе ви го пуштам финалниот изглед .
Kolku poveke stari idei imas tolku poveke novi ke mozes da sozdades.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23185
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: МАФ Маички за новата сезона (АНКЕТА )

Post by dragan_mig31 »

Дали си правел некогаш припрема за штампа?Тоа е многу битно за финалниот изглед и нормално цена на штампарија на крај...
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
zdravkin2000
Едриличар
Едриличар
Posts: 227
Joined: 02 Dec 2007, 20:00
Contact:

Re: МАФ Маички за новата сезона (АНКЕТА )

Post by zdravkin2000 »

маичката е добра не се мислите многу ако можете да ги штампате направете го тоа ке се земат сите маички така да ќе нема проблеми
User avatar
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 16:49
Location: Скопје - Македонија
Contact:

Re: МАФ Маички за новата сезона (АНКЕТА )

Post by igor_mk »

dragan_mig31 wrote:Дали си правел некогаш припрема за штампа?Тоа е многу битно за финалниот изглед и нормално цена на штампарија на крај...
Јас лично немам правено припрема , но имам друар од факс , што има фирма за штампање , па нема да има проблем да ми помогне, околу тоа , а можам и да го прашам за цена. Само искрено незнам каков е квалитетот на штампата. Предходната маичка е супер , па може да ја принтаме на истото место , затоа што веќе е проверено.
Kolku poveke stari idei imas tolku poveke novi ke mozes da sozdades.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23185
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: МАФ Маички за новата сезона (АНКЕТА )

Post by dragan_mig31 »

Идете у попе компани тамо штампавме лани.Што поише маици тоа боља цена.Припази само да нема поише од 3-4 бои пошто иначе не се исплати.Нормлано ја сакам една за мене :) а може и две :D

п.с. да додадам малце е кич маицава превише ствари нарочито ко она логоно позади.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 16:49
Location: Скопје - Македонија
Contact:

Re: МАФ Маички за новата сезона (АНКЕТА )

Post by igor_mk »

Каде се наоѓа фирмата ? А за логото зашто кич јас мислам дека супер ќе изгледа , а и намерно го ставив , за да има маичкава и реклама од форумот а и добро да изгледа , затоа што само линк во форма www. avijacija.com.mk изгледа некако сиромашно .
Kolku poveke stari idei imas tolku poveke novi ke mozes da sozdades.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23185
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: МАФ Маички за новата сезона (АНКЕТА )

Post by dragan_mig31 »

Абе овака пренатрупана изгледа маицава.Немој да ме сватиш погрешно не тролам или вреѓам али превише доаѓа некако.Припази само она стаклото на хеликоптерот ако има фејд аут и слично ефекти незнам дали би искочиле како што треба при штампање.Изволте контакт од фирмава кај што ги штампавме сухоите.Бољи штампар у државава нема,а маиците се мнгоу квалитетни исто и самата штампарија.

http://www.popecompany.com.mk/" onclick="window.open(this.href);return false;
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests