Украинска криза

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8569
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Украинска криза

Post by Bobo »

Image

Што ке се случи ако го фатат беркут:
1.
2.
3.

Деген!
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8569
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Bobo »

Иначе во еден разговор со Леопард од форум,заклучивме дека за оваа багра само млаз вода треба и така е -15 таму има да помрзнат сите до еден.Стока народ од каде и да се дојдени!
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8569
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Bobo »

Image

Колку ли му треба Европа на овој само?Изглеа сака да се вработи во Мишелин во франција па затоа со гумиве ептен му иде од рака
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13474
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Киев Протести

Post by karamba »

Ја ви викам нешто не оди ко што треба со таа земја и се што е поврзано со неа, глеј на гулабиве што ги пушти папата што им се деси за секунд :?

http://www.mkd.mk/svet/vesti/papata-pus ... ici-foto#9" onclick="window.open(this.href);return false;

П.С Само тепање треба и затвор или бесилка за тие, со шмркот не се постига ништо кај нив гледате дека пола се надрогирани пола се пијани, а башка се учени на ладно
User avatar
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 16:44
Location: Skopje
Contact:

Re: Киев Протести

Post by firefox »

Јас се ставам на местото на Јанукович и сфаќам дека човекот или е тотален идиот или стварно е лопужа невиџена, ама по се изгледа е ова второто. Затоа што да беше човек на место ќе активираше се законски што е неопходно и ќе ја туреше у ред земјата, башка кој во Европа може да и застане на пат на држава од 40тина милиони? Да бев јас на негово место така ќе ги рашљакав Европјаните башка со Русите ќе договорев евтиниот гас што оди за Европа, а транзитира низ Украина да го изкомензираме за намалувањето кон Украина, а за возврат ќе потпишев се можно од договор за да влезам во сојузите во кои членува Русија, со што барем на долги стази ќе обезбедев поефтини енергенси и животен стандард на мојот народ кој ветува некакво опоравување, а не да зависам од цркавица од 600милиона која дефакто ме води во ропство, па уште и да ми кажуваат што да правам дома. Гадови Европски! Верувам дека на форумов веќе се погласни се антиевропските убедувања за влез на Македонија во Европа. Ако влеземе во Европа, заборавете на Македонија на Македонците!
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1369
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Makedon »

firefox wrote:Јас се ставам на местото на Јанукович и сфаќам дека човекот или е тотален идиот или стварно е лопужа невиџена, ама по се изгледа е ова второто. Затоа што да беше човек на место ќе активираше се законски што е неопходно и ќе ја туреше у ред земјата, башка кој во Европа може да и застане на пат на држава од 40тина милиони? Да бев јас на негово место така ќе ги рашљакав Европјаните башка со Русите ќе договорев евтиниот гас што оди за Европа, а транзитира низ Украина да го изкомензираме за намалувањето кон Украина, а за возврат ќе потпишев се можно од договор за да влезам во сојузите во кои членува Русија, со што барем на долги стази ќе обезбедев поефтини енергенси и животен стандард на мојот народ кој ветува некакво опоравување, а не да зависам од цркавица од 600милиона која дефакто ме води во ропство, па уште и да ми кажуваат што да правам дома. Гадови Европски! Верувам дека на форумов веќе се погласни се антиевропските убедувања за влез на Македонија во Европа. Ако влеземе во Европа, заборавете на Македонија на Македонците!
Се што напиша, го направи Јанукович и затоа се овие протести. Не ми е јасно што сака украинскиов народ, да плаќа поскап гас (изгледа имаат повеќе пари у буџет па сакаат да плаќаат поскапо :glava_vo_zid: ), за приближување на УА кон ЕУ, за стопанството требаат некои си 20-тина милијарди евра, УА ги нема, а ЕУ не сака да ги даде ваљда им е бољи да ја тинтраат Грчка, на се ова Јанукович им укажа. И на крај краја, дали се исплати се ова што се случува во УА ако се знае дека во ЕУ би влегле негде не пред 2025-27 и би биле безгласна жица во ЕУ!?
Шо мислите чие масло е ова!??
User avatar
leopard
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2009, 11:47
Location: Skopje
Contact:

Re: Киев Протести

Post by leopard »

Да се разбереме...не сака сиот народот,дел од народот сака,опозицијата,пошто нели како и секоја опозиција во поголемиот дел од државите,се што прави власта нечини,и они мора да бидат дијаметрално спротивни, и обратно.Јас мислам дека опциите на Државата не се изцрпени,полицијате се уште е премногу мека,меѓутоа оние кои го окупирале плоштадот се окарактеризирани како екстремисти така да полицијата се оградува максимално за нивните потези..(лично мослам дека не се тоа екстремисти..тие се еднакви на терористи)бидејки 2ца од убиените на протестите не се украинци не се од таа држава.и на крајот како што рече карамба..па неможе некоја си бљувотина да малтретира мнозинстов од народ..еве во Харков почнале со протести 100-200 луѓе и веднаш уследиле контрапротести,плус опозиционериве се закануваат декаи мале 400 000 вооружени луѓе.Јанукович чека некакви инструкции,баграта може да се очисти за еден ден.и така едни исти се на барикади 24часа,останатиот народ доаѓа преку ден и бројките варираат.Баш гледав скоро цела ноќ и еве и сега пратам,не е нешто посебно.други игри играат.Еве демек разговарале да ја направат улицата проодна.Се на се ќе видиме што ќе испадне.Инаку полицајциве поштено ги изнатепаа,тие со црните униформи биле обична полиција со опрема за борба против демонстранти.ги гледав групата што ја заробиле во министерство некое,деца 20 години.
Напред към комунизма
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29144
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Киев Протести

Post by alvarhanso »

karamba wrote:Ја ви викам нешто не оди ко што треба со таа земја и се што е поврзано со неа, глеј на гулабиве што ги пушти папата што им се деси за секунд :?
Овие се издресирани од ФСБ гарант. 8)
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41041
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Iko »

E ova se vika - "So tvoj kamen - po tvoja glava!"...:lol: :glava_vo_zid:

Klichko otishol izutrinava da "miri" edna isklichitelno "zbesnata" grupa na ultra-desnicharski divjaci...urgiral da ne ja predizvikuvaat policijata i deka on kako "eden od vodachite na demokratskata opozicija" - im "garantiral deka nema da bidat uapseni"...

Mu odgovorile vednash..."E**i si mater stoko lopovska i gubi se od tuka dur ne sme te zdrobile i tebe!"...

Ko pokisnat petel si zaminal...samo rekol na par novinari - deka ne se slaga so vakvo diveenje...Kraj...:lol: :glava_vo_zid:


Inaku - Vrhovnite Soveti (faktichki pokrainskite vladi) na Krimskata, Harkovskata, Odeskata i Donjeckata Oblast - deneska donesoa zaednichka odluka za trajna zabrana na deluvanjeto (na nivna teritorija) na Ukrainskata ultra-desnicharska neo-nacistichka partija "Svoboda"...edna od trite glavni partii na "demokratskata i pro-Evropska" opozicija...

Interesno...duri nekni i Holokaustniot Centar "Simon Vizental" - ja kritikuvashe Ketrin Eshton shto se slikala nasmeana i kako se rakuva so vodachot na ovaa partija - Oleg Jaroslavovich Tjahnibok...ja podsetile deka "kako zhena koja ima megju ostanatoto i delumno Hebrejsko poteklo - treba da se srami zoshto se slika nasmeana i rakuva so chovek - koj povekje pati javno povikal na istrebuvanje na site Evrei vo Ukraina" (neshto shto e dobro poznato i shto on vsushnost, voopshto i ne go negira)...

Fina, kulturna, "Evropska" i "demokratska" opozicija...

Ama ona so Klichko - e vrv...hahahaha...
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13474
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Киев Протести

Post by karamba »

Iko wrote:Ama ona so Klichko - e vrv...hahahaha...
Посебно па овој какво педериште е станат да не му се веруе на чоек, арно го испратиле ебати шампионот
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41041
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Iko »

Izgleda se nalutile - bidejkji im se obratil na Ruski...

Da dragi moi...Klichko kako eden od "vodachite" na Ukrainskata opozicija (i neli, nejzin iden kandidat za Pretsedatel na drzhavata), a zgora neli i kako "gord" Ukrainec - ne znae nitu zbor Ukrainski...samo Ruski govori na mitinzite (a i vo Parlamentot)...

Tokmu za toa nekni beshe interesna diskusija na MP.net megju onie koi ja poddrzhuvaat opozicijata i onie shto ja poddrzhuvaat vlasta...Taa zemja i nacija - istoriski i etnichki se vistinski "Frankeshtajn"...BiH vo pogolema forma...:glava_vo_zid:
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 9506
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Киев Протести

Post by AlexGreat »

Што реков? дека прашање на време е кога ќе им пукне филмот бидејќи ги ќофтаат а несмеат да вратат...безразлика колку се платени.

Pismo pripadnika ukrajinske specijalne policije: "Fašisti puštaju borbene koračnice Trećeg Rajha i žele nas ubiti, a mi ne smijemo upotrijebiti silu, vlasti su nas žrtvovale"

Pismo je u cijelosti objavljeno na stranicama The Voice of Russia:
"Mass-mediji objavljuju izmišljene vijesti i šire laži. Stanovnici Donjecka nisu svjesni što se događa ovdje. Mediji prikazuju nebitne stvari i to na način da izgleda kao da mi ubijamo civile i ranjavamo prosvjednike, ali nitko ne želi prikazati kako se nas diže u zrak i zapaljuje. Mediji su Berkut i druge snage sigurnosti prikazali kao fašiste. Mediji su svi prodani.

Glavni nemiri su počeli 23. siječnja. Na televiziji o tome nije bilo niti jedne riječi puna dva dana. I kada su počeli izvještavati nitko nije objavio kako se ispred zgrade Kabineta ministara puštaju njemačke ratne koračnice, nose zastave sa svastikom i znakovlje Trećeg Rajha.

Nitko nije vidio kako 18-godišnjeg vojnika razapinju na ulaznu ogradu. Nitko nije prikazao autobus koji je blokirao fašiste koji su ga tada demolirali. Tada se u blizini nalazilo svega 10 pripadnika Berkuta. Prosvjednici su im gurnuli fleš granate pod neprobojne prsluke. Nismo im se mogli približiti 20 minuta. Nitko nije prikazao polomljene noge i ruke, stotine razbijenih policijskih kaciga, spaljenih tijela pripadnika Berkuta, kako leže ranjeni.

Jedan je stajao pored mene ispred Kabineta ministara 24. siječnja, kada je odjednom pao na koljena. Mislili smo da mu se gas maska napunila pa se zbog toga onesvijestio. No, kada smo mu podigli kacigu vidjeli smo kako mu je bodež zabijen u grkljan. Tamo smo ispred zgrade ostali blokirani puna tri dana. Bilo je nas 900 pripadnika Berkuta i oko 35,000 prosvjednika.

Jedinica koja nas je trebala zamijeniti nalazila se na 10 kilometara od Kijeva, a ovi kriminalci su formirali ljudski zid oko njih kako ne bi mogli ući u grad. Niti jedan dužnosnik nije preuzeo odgovornost za ovo, kada je trebalo narediti protjerivanje ove skupine kako bi pripadnici Berkuta mogli ući u grad. Svi generali su ili na godišnjem odmoru ili na bolovanju. Nije bilo nikoga da preuzme zapovjedništvo. Svaki od njih je u strahu da ne ostane bez pozicije.

Kada su prosvjednici lomili snage sigurnosti na ulici Bankovaja, nalazili smo se na udaljenosti od oko 500 metara, u blizini riznice. Ti momci su tamo žrtvovani - na početku im nije bilo dopušteno čak ni da nose štitove sa sobom. Naređeno im je da drže poziciju i da ne koriste silu, jer, na kraju ispada - mi nismo ovdje da bismo ugasili nemire već da bismo čuvali red i mir za vrijeme mirnih demonstracija!"

Или нека му дадат дозвола да маваат односно да употребат сила, или Јанукович е готов!
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13474
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Киев Протести

Post by karamba »

http://www.youtube.com/watch?v=kFAln56yHpo#t=85" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41041
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Iko »

Izgleda deka neshto kje se sluchi vecherva...

Ukrainskoto MVR docna popladnevo naredi celosna mobilizacija na site rezervni pripadnici na "Berkut" (28 000)...sose postoechkite 4000 aktivni - vkupno 32 000...

Postojat i informacii deka od pladnevo vo Kiev pristigaat bataljoni na edinicite "Sokol" (specijalnite anti-teroristichki edinici na Ukrainskoto MVR) i "Grifon" (edinicite za specijalni operacii na Ukrainskata Sluzhba za Drzhavna Bezbednost)...

Nema seushte nezvanichna potvrda na vtorata informacija - no prvata (onaa za celosna mobilizacija na "Berkut") - e potvrdena...

Vsushnost - od prikvecher vo pomalite gradovi niz Ukraina kade imashe pomali incidenti - "Berkut" vekje navodno pochnal da mava i vospostavuva kontrola...

Sega site govorat za Kiev i celo vreme se spomnuva polnokj...

Aj da vidime...
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Киев Протести

Post by Зоран »

Што е со армиските единици.
User avatar
leopard
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2009, 11:47
Location: Skopje
Contact:

Re: Киев Протести

Post by leopard »

Ministerot za odbrana izjavi deka od nego seuste nisto ne e pobarano.
Напред към комунизма
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41041
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Iko »

Ukrainskata Armija e standardno - "celosno zafatena" Zokich...tolku mnogu flashi Vodka - a tolku malku vreme...
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8569
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Bobo »

http://rt.com/on-air/ukraine-kiev-police-protesters/" onclick="window.open(this.href);return false;

На БТР му се омилени вакви барикади од мраз :twisted:
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41041
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Iko »

Stignala grupa od 200-ta "Svobodisti" deneska popladne vo Odesa...sakale tamu vo toj "pro-Ruski predavnichki Ukrainski grad" da odpochnat "nov Majdan"...

Vednash po pristignuvanjeto (so svoi avtobusi i kombinja) - se sobrala grupa od okolu 3000 lokalni momci od centarot na Odesa - i gi zdrobila od kjutek...edvaj zhiva glava izvlekle i za 15-tina minuti odkako doshle vo Odesa, so panichno beganje ja napushtile...

Vecherva vo Sevastopol isto bilo najaveno deka kje dojde i tamu grupa...ushte od pladne se sobrale nakaj 5000 lokalni momci od Sevastopol so boksirachi i palici - da "prigodno gi dochekaat"...ne se ni pojavile neo-nacistichkive kuchki od "Svoboda"...he-he...
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8569
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Киев Протести

Post by Bobo »

:twisted:

http://www.ustream.tv/channel/euromajdan" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests